slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

mądre bajki dla dzieci do oglądania
Lifestyle

Mądre bajki dla dzieci do oglądania – to możesz włączyć dzieciom bez wyrzutów sumienia

Wielu rodziców ma wątpliwości co do tego, czy pozwalać dzieciom oglądać telewizję. Pediatrzy stanowczo odradzają, by bajki oglądały dzieci mniejsze niż dwuletnie. Dla starszych proponują wyznaczanie czasu na telewizję nie dłużej niż pół godziny dziennie a najlepiej jedynie w weekendy. Dopiero w wypadku dzieci w wieku szkolnym limit wynosi około dwóch godzin dziennie.

W praktyce wygląda to naprawdę różnie. Wielu rodziców zmuszonych jest do organizowania dziecku czasu przed telewizorem z uwagi na pilne obowiązki zawodowe lub konieczność opieki nad mniejszym dzieckiem. Nie ma powodu, by robić sobie z tego wyrzuty. Wystarczy poszukać złotego środka, czyli wybrać takie bajki, z których dziecko dowie się czegoś ciekawego. Mądre bajki dla dzieci do oglądania istnieją i można je łatwo znaleźć w internecie lub popularnych platformach subskrypcyjnych.

W naszym artykule:

  • Mądre bajki dla dzieci do oglądania
  • Moje dziecko chce obejrzeć inne bajki

Zobacz także: Jak zrobić strój postaci z bajki?

Mądre bajki dla dzieci do oglądania

Bajką, która polecana jest zwłaszcza starszym dzieciom, jest „Było sobie życie”. Dziecko dowie się z niej, w jaki sposób funkcjonuje organizm i jak radzi sobie z infekcjami. Pozna też podstawową wiedzę w zakresie tego, jak dbać o siebie, by cieszyć się zdrowiem. W podobnym tonie utrzymana jest bajka „Adibu”, w której kosmita z planety Celesta i jego przyjaciel robot poznają ludzki organizm od środka.
Najmłodsi mogą wybrać „Umizoomi”, gdzie sympatyczne postacie uczą odróżniania kształtów i kolorów. Bajka będzie odpowiednia dla dwulatków, ale trzeba pamiętać, że mogą się nią szybko znudzić, jeśli już opanują wszystkie zagadnienia, które porusza.
Jedną z popularniejszych bajek jest „Bing”. To historia sympatycznego króliczka, który poznaje świat i uczy się odpowiednich zachowań. Narracja w tej bajce biegnie niezwykle spokojnie. Bajka często polecana jest na tę oglądaną przed snem.

Jeśli rodzice chcą, by dziecko osłuchało się z angielskim, mogą włączyć mu bajkę „Dora poznaje świat”. Przygody małej Dory spodobają się i chłopcom i dziewczynkom.

bajki dla dzieci

Moje dziecko chce obejrzeć inne bajki

Jeśli włączymy dziecku bajkę, która go nie zainteresuje, równie dobrze możemy po prostu wyłączyć telewizor. Dziecko i tak nie będzie oglądać. Nie można demonizować bajek, których nie polecają psycholodzy, nauczyciele, czy inni rodzice. Każde dziecko jest inne i każde będzie inaczej reagować na to, co ogląda w telewizji.

Może zdarzyć się tak, że na kogoś będzie miała zły wpływ bajka o Maszy i niedźwiedziu, bo po jej obejrzeniu stanie się niegrzeczny, jak mała dziewczynka z bajki. Nie jest jednak pewnym, że każde dziecko zachowa się w ten sposób. Im starsze dziecko, tym mniej wzorców z bajki będzie przejmować.
Dorośli również mają swoje ulubione filmy i seriale. Nikt nie wyobraża sobie, że czas, który rezerwuje na oglądanie telewizji spędzi na śledzeniu losów bohaterów, którzy go kompletnie nie interesują. I starsze dziecko również ma prawo samo wybierać to, co chce oglądać.

Rolą rodzica jest sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, czy na pewno jest to bajka odpowiadająca kategorii wiekowej dziecka. Po drugie, czy nie propaguje się w niej przemocy lub zachowań niezgodnych z modelem wychowania dziecka. Niestety zdarza się, zwłaszcza w bajkach dla chłopców, że bohaterowie bywają względem siebie agresywni.

Telewizja, czy elektronika są obecne w naszym życiu. Nie sposób odizolować dzieci od tego, co dla dorosłych jest codziennością. Warto pokazać dziecku, jak w mądry sposób korzystać z tych form rozrywki.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.