slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

jak pozbyć się muszek owocówek
Porady

Jak pozbyć się muszek owocówek skutecznie i na długo?

Wraz z nadejściem ciepłych dni w domach pojawiają się nieproszeni goście. Wśród nich wymienić można choćby osy, komary czy owocowe muszki. W przypadku tych ostatnich zwykle wystarczy jedynie chwila nieuwagi i pozostawiona na blacie szklanka soku czy dojrzałe owoce. Wówczas w krótkim czasie pojawiają się muszki owocowe, które co gorsza bardzo szybko się namnażają. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie dotyczące tego jak pozbyć się muszek owocówek z domu.

Czym charakteryzują się muszki owocówki?

Meszki to niewielkie owady, które mierzą około trzy milimetry. Żyją bardzo krótko, jednak w tym czasie intensywnie się namnażają. Samice owadów składają dziennie nawet po dwadzieścia jaj, z których po dziesięciu dniach pojawiają się nowe muszki.

Skąd biorą się muszki w kuchni?

Owady zwykle wlatują przez otwarte okno. Wabione są one aromatem octu owocowego pochodzącego z dojrzałych lub nadpsutych owoców i warzyw. Ocet stanowi pożywienie muszek oraz miejsce, w którym składają one jaja. Co ważne muszki mogą przenosić groźne dla zdrowia człowieka drobnoustroje dlatego powinny być niezwłocznie tępione.

W jaki sposób można się pozbyć muszek owocówek z kuchni?

W celu pozbycia się owadów z kuchni można zastosować domowe sposoby oraz wykorzystać preparaty dostępne w sprzedaży. Domową pułapkę na owady można wykonać samodzielnie umieszczając owoce w głębokim naczyniu. Następnie należy je szczelnie zasłonić folią spożywczą i wykonać za pomocą wykałaczki kilka niewielkich otworów. Muszki zostaną zwabione zapachem octu i pozostaną zamknięte w naczyniu. Innym sposobem jest wlanie soku owocowego i płynu do naczyń do szklanki lub słoika. Muszki wabione zapachem zlatują się do naczynia i toną w miksturze. Walcząc z insektami warto również pamiętać o tym, że nie tolerują one zapachu mięty oraz lawendy. Skutecznym sposobem ich odstraszania jest zatem palenie świec o tym aromacie.

Zwalczanie muszek owocowych za pomocą specjalistycznych produktów

W sprzedaży dostępne są różnorodne produkty, które skutecznie zwalczają owady. Mogą to być na przykład profesjonalne pułapki ze środkiem chemicznym, jak również lepy, które można położyć na blacie lub zawiesić pod sufitem. Klienci mogą się również zdecydować na specjalistyczne aerozole zawierające środki owadobójcze. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że mogą być one również szkodliwe dla ludzi dlatego nie powinny mieć kontaktu z żywnością lub zastawą kuchenną. Po ich zastosowaniu powierzchnie, które mogły mieć z nimi kontakt należy starannie umyć.

Odpowiednia profilaktyka

Muszki można skutecznie zwalczać. Jednakże w walce z owadami konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Obejmuje ona na przykład utrzymywanie porządku z kuchni, zwłaszcza w rejonie zlewu oraz jego odpływu. Nie jest wskazane pozostawianie tam wilgotnych gąbek, ścierek lub resztek jedzenia. Ponadto należy regularnie opróżniać koszt na odpady oraz staranie zamykać pojemniki z żywnością, w tym z przetworami owocowymi. W oknach kuchni można zamontować ochronne siatki, które chronią mieszkanie przed dostępem uciążliwych owadów.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.