slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Moda i Uroda

Dbanie o cerę – kilka ważnych zasad

Dbanie o cerę to jeden z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że na stan skóry twarzy wpływają nie tylko stosowane kosmetyki czy zabiegi, ale też dieta i sen. Jak dbać o cerę? Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad.

Wybór właściwych produktów

Codzienne dbanie o cerę dotyczy prawidłowych nawyków związanych z higieną i pielęgnacją. Bardzo ważne jest, aby dobrać do tego odpowiednie produkty kosmetyczne, mając na uwadze stan oraz rodzaj swojej skóry. Określenie typu cery nie zawsze jest proste, dlatego w razie konieczności warto skonsultować sprawę ze specjalistą. Na tej podstawie można wybrać właściwy krem czy tonik. Jeśli chodzi o higienę, należy zdecydowanie unikać produktów, które nie są przeznaczone do skóry twarzy (jak np. szare mydło). Lepszą opcją będzie dobry żel lub płyn micelarny. Do precyzyjnego mycia przydatne bywają też akcesoria i urządzenia, jak np. gąbka czy szczoteczka soniczną. Raz w tygodniu warto zastosować peeling, który złuszczy naskórek. Należy pamiętać, że niezwykle istotny dla zdrowia cery jest dokładny demakijaż, dlatego nigdy nie należy kłaść się spać w make-upie. W razie pojawienia się poważniejszych problemów skórnych trzeba odwiedzić dermatologa lub kosmetyczkę.

Dieta i nawadnianie

Z całą pewnością skuteczne dbanie o cerę nie byłoby możliwe bez zdrowego odżywiania. Tylko urozmaicona i zbilansowana dieta sprawi, że organizm otrzyma wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Odpowiednia dawka składników odżywi skórę i sprawi, że będzie jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona. Dla cery szczególne znaczenie ma witamina A, E, C, a także witaminy grupy B. Ich niedobór to jeden z powodów pogorszenia kondycji skóry twarzy. Dieta musi zatem zawierać warzywa, owoce, ziarna zbóż, białko zwierzęce, orzechy, natomiast należy unikać słodyczy, fast-foodów i bardzo ostrych przypraw. Poza zbilansowanym menu trzeba pamiętać również o nawadnianiu organizmu. Dzięki wodzie, herbatom ziołowym czy świeżym sokom skóra stanie się gładka i właściwie nawilżona.

Styl życia

Na wygląd i zdrowie cery bardzo wpływa ogólny styl życia. Człowiek, który nie dba o odpowiednią dawkę snu, jest nie tylko przemęczony, ale też nie daje skórze szans na regenerację komórek. W przypadku dorosłej osoby relaks nocny nie powinien być krótszy niż 7 godzin na dobę. Poza wysypianiem się istotny jest ruch na świeżym powietrzu. Dzięki temu skóra będzie odpowiednio dotleniona, ukrwiona i rozświetlona. Ze swojego życia warto wyeliminować także stres oraz używki. Alkohol i papierosy nie są sprzymierzeńcami zdrowej cery.