slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Zdrowie

Zdrowe kwasy omega-3. Właściwości, zastosowanie, źródła

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli NNKT to zdrowe tłuszcze pełniące ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ciała człowieka. Do tej kategorii zaliczają się również kwasy tłuszczowe omega-3, które są szczególnie ważne dla zdrowia serca.

Czym są kwasy tłuszczowe omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wchodzą do grupy NNKT. Pod względem budowy cechują się długimi łańcuchami węglowymi. Organizm człowieka nie może produkować ich sam, dlatego konieczne jest dostarczanie ich razem z dietą.

Rodzaje kwasów omega-3:
– kwas alfa-linolenowy, w skrócie ALA
– kwas eikozapentaenowy, w skrócie EPA
– kwas dokozaheksaenowy, w skrócie DHA

Z kwasu tłuszczowego ALA mogą powstawać kwasy EPA oraz DHA, jednak jest to mało wydajny proces w organizmie, stąd też dieta powinna obfitować we wszystkie z trzech powyższych NNKT.

Kwasy omega-3 – jakie mają działanie?

Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości kwasy omega-3 są bardzo ważnym składnikiem aktywnym wspierającym prawidłową pracę wielu narządów w organizmie człowieka.

Działanie kwasów tłuszczowych omega-3:
– hamują procesy zapalne w organizmie
– obniżają poziom ciśnienia tętniczego – zapobiegają nadciśnieniu krwi
– regulują poziom lipidów – tłuszczów we krwi, w tym cholesterolu i triglicerydów, dzięki czemu redukują ryzyko zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową serca
– stanowią ważny element budulcowy tkanek oka – czopków i siatkówki, które odpowiadają za prawidłowe widzenie
– wspierają prawidłową pracę stawów – posiadają dobroczynne działanie u osób z RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów), MIZS (młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów)
– dbają o działanie układu nerwowego i mózgu – wspomagają funkcje poznawcze
– mają działanie przeciwnowotworowe – zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi i innych nowotworów
– wzmacniają naturalną odporność – regulują pracę układu immunologicznego
– poprawiają kondycję skóry – zmniejszają objawy AZS (atopowego zapalenia skóry), łuszczycy

Najlepsze źródła kwasów tłuszczowych omega-3

Właściwy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 jest ważny już u najmłodszych dzieci. O ich odpowiedniej ilości powinny pamiętać też osoby dorosłe, a także kobiety w ciąży.

Wśród głównych źródeł kwasów tłuszczowych Omega-3 znajdują się:
– olej lniany
– olej rzepakowy
– oleje rybie, w tym tran, olej z łososia, sardynek
– tłuste ryby jak makrela, łosoś, pstrąg, sardynki
– orzechy, w tym orzechy włoskie
– siemię lniane
– jajka

W sprzedaży dostępne są też suplementy diety zawierające kwasy omega-3, które polecane są dla osób narażonych na ich niedobory.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.