slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Certyfikat GOTS
Porady

Certyfikat GOTS – potwierdzenie jakości wyrobów tekstylnych

Certyfikat GOTS jest niezwykle pożądany przez licznych producentów wyrobów tekstylnych. Czym jest, jak go zdefiniować? Co trzeba zrobić, aby go uzyskać? Na jakie dzieli się rodzaje? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części naszego artykułu! 

Certyfikat GOTS — co to jest i co oznacza? 

Po rozwinięciu skrótu GOTS dowiadujemy się, że właściwa nazwa standardu to Global Organic Textile Standard. Wynika zatem z tego, że certyfikat wydawany jest tym tkaninom, które wpisują się w określone kryteria ekologiczne; takim, które w głównej mierze są pochodzenia organicznego oraz powstają w przyjaznych dla środowiska warunkach. 

Uzyskanie certyfikatu GOTS jest nie tylko komunikatem dla konsumenta, świadczącym o tym, że dany produkt został wykonany z tkaniny wysokiej jakości, ale również — dobrym chwytem marketingowym. Produkty ekologiczne i przyjazne dla środowiska cieszą się rosnącą popularnością i niewątpliwie wpisują się w ducha czasów. 

Warto zwrócić uwagę także na to, że certyfikat GOTS jest standardem, który uzyskać można tylko wówczas, gdy się za niego zapłaci. Nawet jeśli dana tkanina zgodnie z teorią mogłaby otrzymać certyfikat, jego przyznanie stanie się możliwe dopiero wówczas, gdy producent uściśli właściwą opłatę. 

Certyfikat GOTS jest przyznawany na okres jednego roku. Corocznie odbywa się następnie specjalny audyt sprawdzający, który kontroluje funkcjonowanie firmy. Jeśli w dalszym ciągu spełnia ona wymogi standardu, GOTS certyfikat jest odnawiany. 

Odznaczenie dotyczy różnych grup materiałów, m.in. włókien, dzianin, ubrań, tekstyliów domowych, tkanin. Co jednak istotne, odznaczenie nie dotyczy wyrobów skórzanych.

Jak uzyskać certyfikat GOTS? 

Powyżej wstępnie już rozważyliśmy, jakie podstawowe czynniki decydują o przyznaniu certyfikatu GOTS. Usystematyzujmy zatem zebrane informacje oraz dodajmy kilka innych, równie ważnych aspektów, o których nie można zapominać. 

  • Włókna, według standardu GOTS, muszą być pochodzenia naturalnego. Ich uprawa odbywa się w sposób ekologiczny, w zgodzie z międzynarodowymi wytycznymi i standardami. 
  • Stosowanie wyznaczników konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. 
  • Ściśle kontrolowane pakowanie i import produktów, które uniemożliwiają ich zanieczyszczenie substancjami szkodliwymi. 

Co więcej, ważną rolę w standardach GOTS odgrywa zrównoważona gospodarka wodna. Jest to nadzwyczaj istotne podczas przędzenia tkanin takich jak len czy bawełna. Istotnym jest, czy dany producent wykorzystuje zamknięty obieg wody i oczyszcza ją. 

Import z Chin jest globalnie najpowszechniejszą metodą pozyskiwania materiałów. Firma, która chce uzyskać certyfikat, już na etapie poszukiwań producenta na chińskim rynku, powinna dokonać dogłębnego rekonesansu możliwości danej wytwórni. Czy będzie ona w stanie sprostać rygorystycznym standardom GOTS? Również dostarczenie materiałów będzie w tym wypadku odgrywało kluczową rolę. 

Rodzaje certyfikatu GOTS 

Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje GOTS

Kategoria pierwsza ,,Organic” przyznawana jest produktom, które składają się z co najmniej 95% certyfikowanych włókien ekologicznych. Drugą kategorię ,,Made with (x) organic” mogą natomiast uzyskać materiały, w których procentowa zawartość włókien organicznych nie jest mniejsza niż 70%, a zastosowanie włókien syntetycznych nie przekracza 10%. 

Chociaż certyfikat śmiało można nazwać restrykcyjnym, to jednak dopuszcza on pewne wyjątki dla konkretnych grup produktów. W ubraniach sportowych, legginsach i skarpetkach użyć można nawet 25% włókien syntetycznych. 

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.