Ciąża to wyjątkowe doświadczenie. Kobieta może obserwować wiele zmian w swoich ciele oraz rozwój dziecka. Choć pod koniec drugiego miesiąca ciąży nie widać jeszcze charakterystycznego brzuszka, wiele mam czuje, że zaczynają powoli nabierać wagi. Co jeszcze się dzieje w 8 tygodniu ciąży i na jakim etapie rozwoju jest płód?
Zmiany w organizmie matki
8 tydzień ciąży przynosi kolejne zmiany w organizmie kobiety. Z powodu większego wydzielania reniny, odczuwa ona zmęczenie i senność. Dochodzi także do zmian w obrębie macicy, co sprawia, że zwiększa się obwód w pasie. Niektóre ciężarne doświadczają zaostrzenia zmysłów. Część z nich skarży się na zaparcia. Może pojawić się także plamienie implantacyjne, które nie jest powodem do niepokoju, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy.
Na jakim etapie rozwoju jest płód?
W 8 tygodniu ciąży płód przypomina ziarenko fasoli, ma miejsce proces kształtowania się rysów twarzy i noska dziecka. Główka stanowi połowę długości ciała, a kręgosłup ma formę małej igiełki. Dochodzi do kształtowania się oraz doskonalenia narządów zmysłów. Wciąż trwa organogeneza, czyli proces powstawania organów wewnętrznych, m.in płuc, jelit, krtani. W tym okresie dochodzi również do różnicowania się narządów płciowych. Co ciekawe, pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko posiada już grupę krwi, a nawet linie papilarne na dłoniach i stopach!
Co robić w 8 tygodniu ciąży?
8 tydzień ciąży nie zwalnia z obowiązku dbania o zdrową i zbilansowaną dietę. Odczuwane nudności i zgada, a także zachcianki na konkretne produkty mogą być wskazówką, jak się odżywiać. Warto przyjmować suplementy, które wpierają organizm kobiety oraz rozwój dziecka. Polecany preparat to Mamadha, który zawiera odpowiednio dobraną kompozycję DHA, witamin i minerałów (więcej na Mamadha.pl). Należy unikać stresów oraz dużo odpoczywać. Dozwolona jest aktywność fizyczna, należy jednak ustalić z lekarzem, jaka jej forma będzie bezpieczna dla dziecka. Lepiej jest unikać sportów, które grożą urazami lub wymagają sporego wysiłku. Rekomenduje się taniec, jogę oraz gimnastykę dla ciężarnych. Bardzo ważne jest to, aby utrzymywać kontakt z lekarzem i stosować się do jego zaleceń.
Koniec drugiego miesiąca ciąży to czas, kiedy kobieta zaczyna odczuwać obecność dziecka w swoim ciele. Jednocześnie ciąża nie jest jeszcze widoczna. Mimo to, płód intensywnie się rozwija, powstają i doskonalą się poszczególne narządy. Na USG można zaobserwować także jego pierwsze ruchy, jak pojedyncze szarpnięcia czy odchylenia głowy.
Materiał partnera