Poinformowanie innych osób o śmierci bliskiej osoby jest bardzo ciężkim zadaniem. Od wieków w tym celu wykorzystywane są nekrologii oraz klepsydry, które mimo tego, że mają za zadanie przekazać to samo, różnią się od siebie pod kilkoma względami. Sprawdźmy, jakie są nowoczesne formy nekrologów oraz klepsydr.
Czym różni się nekrolog od klepsydry?
Nekrolog to krótka informacja lub dłuższy artykuł o śmierci danej osoby, która podawana jest do informacji publicznej. Jeszcze kilka lat temu nekrologi zamieszczane były tylko w gazetach, a dziś coraz częściej udostępniane są w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. W takim nekrologu umieszczane są m.in. dane zmarłego, dokładne miejsce pogrzebu oraz godzina rozpoczęcia uroczystości. Oprócz tego w nekrologu może znaleźć się nota o danej osobie oraz o okolicznościach jej śmierci.
Klepsydry z kolei to ogłoszenia wydrukowane na papierze, których zadaniem jest powiadomienie innych osób o śmierci oraz ceremonii pogrzebowej. W tym przypadku jednak klepsydry rozwieszane są w publicznych miejscach, tak, aby bliscy, znajomi oraz sąsiedzi zmarłego dowiedzieli się o uroczystości. Najczęściej są to specjalne tablice informacyjne, słupy w pobliżu miejsca zamieszkania zmarłego oraz wyznaczone do tego tablice przy kościele.
E-klepsydra i e-nekrolog
Mimo tego, że tradycyjne klepsydry i nekrologi wciąż stanowią najczęstszą formę powiadamiania innych osób o śmierci, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób wyraża chęć publikowania informacji o pogrzebie bliskiej osoby w internecie. Z tego właśnie powodu powstała nowy sposób przekazywania innym komunikatu o śmierci pod postacią e-nekrologów oraz e-klepsydr.
Korzystając z usług zakładu pogrzebowego Abbapater, możemy zamówić nekrolog oraz klepsydrę w formie wirtualnej dopasowanej do własnych preferencji. Profesjonalnie przygotowane będą od razu gotowe do udostępnienia na stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub do wysłania za pośrednictwem e-mail lub sms.
Nowoczesne nekrologi oraz klepsydry zawierają takie same informacje jak w przypadku klasycznych. Mianowicie są to dane zmarłego, jego wiek, miejsce i godzina ostatniego pożegnania. Oprócz tego mogą one zostać uzupełnione o zdjęcie osoby zmarłej, kondolencje, sentencję ważną dla bliskich zmarłego lub wzmiankę o okolicznościach śmierci.
Ciekawym pomysłem jest również stworzenie e-nekrologu z mapą, która pomoże osobom chcącym uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej, dostać się do docelowego miejsca pochówku lub odbywania się Mszy Świętej.