slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Generator chloru
Lifestyle

Generator chloru do dezynfekcji wody basenowej

Czysta woda w basenie to klucz do komfortu i zdrowia. Istnieje ogromna ilość nowoczesnych metod oczyszczania wody, ale za jedną z najbardziej postępowych uważa się generator chloru do basenu, którego działanie jest bezpieczne dla człowieka, ponieważ zasada jego działania opiera się na zwykłej soli jadalnej.

Zasada działania generatora chloru

Zamontowanie skutecznego urządzenia pozwala na dezynfekcję wody z różnych drobnoustrojów w warunkach domowych bez ingerencji człowieka. Mechanizm działa na zasadzie elektrolizy, bez użycia agresywnych środków chemicznych.

Do niecki basenowej dodawana jest czysta sól kuchenna w wymaganej ilości określonej w instrukcji montażu elektrolizy (3-10 g/m3 wody), woda basenowa krąży przez elektrodę, gdzie za pomocą prądu elektrycznego wytwarzany jest chlor i ług sodowy.

Uzyskany roztwór zawiera około 0,5-3% aktywnego chloru, który dezynfekuje wodę przepływającą przez celkę elektrolizy. Działanie całego systemu jest regulowana w zależności od potrzeb poprzez kontrolę poziomu elektrolizy oraz obciążenia basenu. Warto zwrócić uwagę, że zużycie chloru w basenie wzrasta, jeśli woda w nim jest gorąca, dlatego zawsze należy monitorować temperaturę za pomocą termometrów basenowych https://aquamonkey.pl/termometry-basenowe.html.

W przypadku generatora chloru należy zakupić specjalne tabletki solne. 

Podczas elektrolizy sól ta zostanie rozszczepiona na cząsteczki kwasu podchlorawego i sody, w wyniku czego wirusy zawarte w wodzie zostaną zneutralizowane, a glony i bakterie organiczne rozszczepione.

Rodzaje generatorów chloru

 • Oddzielny generator chloru do basenu. Aby z niego skorzystać, należy osobno zamontować dowolną pompę filtrującą – wkładową lub piaskową (z wyjątkiem pomp do małych basenów, ponieważ ich moc nie jest wystarczająca);
 • generator chloru połączony ze wkładową pompą filtrującą;
 • generator chloru połączony z piaskową pompą filtrującą, który pozwala na osiągnięcie najlepszej filtracji.

Generator chloru połączony z pompą spełnia jednocześnie kilka funkcji – filtruje i dezynfekuje wodę. Ten typ urządzenia jest również łatwiejszy w montażu. Chlor doskonale oczyszcza wodę, ale w każdym przypadku wymagane jest dodatkowe ręczne czyszczenie ścian za pomocą szczotki https://aquamonkey.pl/czyszczenie-basenu/rodzaj-akcesorium-do-czyszczenia/szczotka.html.

Zalety generatorów chloru

Generator chloru do basenu  dobierany jest na podstawie objętości wody w basenie (pojemności niecki basenowej). W zależności od tego wskaźnika dobierany jest generator chloru o określonej wydajności i poziomie obciążenia filtracji. Im większa ilość chloru wytwarzanego w jednostce czasu (gramy na godzinę), tym wydajniejsze jest urządzenie i tym więcej wody może uzdatnić.

Urządzenie działa w zakresie temperatur od +10°C do +45°C. Pomimo głównych funkcji najlepsi producenci wprowadzają dodatkowe opcje:

 • autodiagnostyka – awarie i usterki można monitorować na ekranie i natychmiast eliminować;
 • samoczyszczenie – przedłuża żywotność płytek tytanowych;
 • możliwość super chlorowania – czyszczenie basenu po dłuższej przerwie lub bardzo zanieczyszczonego;
 • opcjonalny czujnik chloru i regulacja wytwarzania chloru, które umożliwiają dostosowanie ilości środka dezynfekującego;
 • kontroler wagi alkalicznej w zestawie lub z możliwością podłączenia;
 • funkcja ozonowania – dodatkowe wzbogacenie wody w tlen;
 • obudowa antykorozyjna, odporna na promieniowanie słoneczne;
 • pełna autonomia urządzenia lub z możliwością okresowej konserwacji.

Generatory chloru takich marek jak Hayward, Sugar Valley, Bestway i Aquaviva posiadają wyświetlacz LCD do ułatwienia obsługi, który wyświetla wszystkie niezbędne wskaźniki i ewentualne usterki sprzętu. Możesz wybrać urządzenie z ręcznymi ustawieniami lub w pełni zautomatyzowanym cyklem pracy.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.