slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

urna prochy
Lifestyle

Czy urnę z prochami można trzymać w domu?

Coraz więcej osób decyduje się na kremację zwłok bliskich i chciałoby przechowywać urnę z prochami w domowym zaciszu. Niestety Polska jest jednym z trzech europejskich państw, które jeszcze nie wprowadziły zezwalającego na to prawa. Według sanepidu nie ma przeciwwskazań do trzymania prochów w mieszkaniu. Na treść przepisów mają wpływ przede wszystkim względy etyczne.

Dlaczego prawo nie dopuszcza możliwości trzymania urny z prochami w domu?

Obowiązująca ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie dopuszcza możliwości trzymania urny z prochami w domu lub rozsypania ich w dowolnym miejscu. Przepisy nakazują chowanie zmarłych w wyznaczonych do tego miejscach, czyli cmentarzach komunalnych lub wyznaniowych. Za złamanie prawa w tej kwestii grozi kara grzywny bądź pozbawienia wolności. Treść ustawy w tym zakresie jest dyskusyjna, ponieważ pod względem sanitarnym proch ludzki nie stwarza żadnego zagrożenia bakteriologicznego. Nawet rozbicie hermetycznie zamkniętego pojemnika nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia ani życia osób żyjących. 

Zapisy prawne wywołują niezadowolenie obywateli, ponieważ organizacja pogrzebu na cmentarzu wiąże się z wysokimi kosztami. Co prawda nagrobki pod urnę są mniejsze i tańsze niż pomniki wznoszone po pochówku trumien, lecz wciąż bliscy zmarłego muszą zapłacić za wykopanie i wymurowanie grobu. Dużym wydatkiem jest także opłata za miejsce na cmentarzu, która wynosi aż 10 000 złotych i musi być prolongowana co 20 lat. 

Trzymanie urny z prochami w domu a nauka Kościoła Katolickiego

Polski zakaz trzymania urny w domu jest związany z tym, że ustanowione jeszcze w latach 60. XX wieku przepisy prawne są zbieżne z etyką Kościoła Katolickiego, w którym panuje przekonanie, że szczątki ludzkie muszą spocząć w miejscu uświęconym oraz sprzyjającym pamięci i modlitwie. Zgodnie z nauką chrześcijańską pochówek w grobie ziemnym jest wyrazem wiary w zmartwychwstanie. Kościół nie sprzeciwia się spopielaniu zwłok, jednak kategorycznie zakazuje rozrzucania prochów nad ziemią czy wodą, przechowywania ich w domu bądź przerabiania na pamiątki.

Świeckie i wyznaniowe pochówki z kremacją organizuje m.in. Zakład Pogrzebowy GLORIA. Pracownicy firmy dopełniają formalności w imieniu bliskich zmarłego, przygotowują zwłoki do spopielenia i transportują ciało do krematorium. Zakład zapewnia też szeroki wybór urn, trumien kremacyjnych, tabliczek urnowych oraz świadczy usługi kamieniarskie. 

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.