slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Chroń swoje rośliny przed grzybami
Dom i Ogród

Chroń swoje rośliny przed grzybami

Środki ochrony roślin to nieoceniona pomoc w walce z grzybami. Odpowiednio dobrana mieszanka pozwoli ochronić roślinę przed zagrożeniem związanym z rozwojem grzybów i zachować ją w dobrym stanie. Warto zatem zaopatrzyć się w preparaty grzybobójcze, aby móc je użyć zawsze w razie potrzeby. Tym bardziej że grzyby zaliczają się do mikroorganizmów, które mogą wyrządzić najwięcej szkód w ogrodzie.

Typowe choroby roślin spowodowane przez grzyby

Grzyby są przyczyną wielu chorób charakterystycznych dla roślin ogrodowych. Do schorzeń wywoływanych przez te organizmy można zaliczyć między innymi zgniliznę, pącznika, szarą pleśń i alternariozę. Gdy zauważymy pierwsze ogniska choroby – trzeba działać szybko. Są to bowiem schorzenia, które prędko się rozwijają i atakują inne rośliny. Przykładowo, ogniska szarej pleśni najczęściej spotykane są wśród roślin tunelowych i ozdobnych, a także ziół. Dotknięte chorobą rośliny brunatnieją i obumierają, a owoce gniją. Równie powszechną chorobą jest mączniak objawiający się charakterystycznym nalotem przypominającym mąkę. Powoduje obumieranie łodyg i pąków. Z pomocą przychodzą preparaty grzybobójcze, czyli skuteczne środki do zwalczania najczęstszych chorób dotykających różne gatunki roślin.

Wybieramy preparat grzybobójczy

Jak zatem ochronić swój ogród przed inwazją grzybów? Otóż istnieje kilka sprawdzonych preparatów grzybobójczych, skutecznych w walce z mikroorganizmami. Sklep Zielony Klomb z Rzeszowa prowadzący także sprzedaż internetową w swoim asortymencie posiada produkty topowych marek, które oferują najlepsze środki do walki z chorobami roślin – Agrecol i Substral. Poszczególne preparaty mogą działać zapobiegawczo i powierzchniowo lub pozostawać w roślinie przez kilka tygodni nawet pomimo ulewnych deszczy. Są to środki, które wnikają w głąb roślin i krążą w ich sokach przez wiele dni. Z kolei preparaty w formie maści skutecznie działają na korę i pnie – zapobiegają infekcjom grzybowym. Stosuje się je na rany po cięciu i pęknięcia mrozowe jeśli tego wymagają.

Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę, do jakiego typu rośliny jest dedykowany. Nie wszystkie środki mogą być stosowane wobec drzew owocowych oraz warzyw. Niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie do iglaków a inne do roślin liściastych i ozdobnych. Preparaty grzybobójcze mogą występować w formie gotowego do użycia aerozolu lub proszku do rozcieńczenia z wodą, które stosuje się w opryskiwaczach ciśnieniowych. Zawsze warto zapoznać się z instrukcją stosowania i zaleceniami producenta.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.