slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Komora hiperbaryczna i jej działanie
Zdrowie

Komora hiperbaryczna i jej działanie

Komory hiperbaryczne to specjalnie skonstruowane pomieszczenia, w których odbywają się zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Lecznicze działanie tlenu podawanego w warunkach zwiększonego ciśnienia jest naprawdę zbawienne dla ludzkiego organizmu. Tlenoterapia pomaga w walce z mnóstwem schorzeń oraz zapewnia dostarczenie tlenu do wszystkich tkanek organizmu.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komory hiperbaryczne to miejsca, w których odbywają się zabiegi leczenia tlenem. Pacjentowi podaje się w nich czysty tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia. Osiąga ono wartości nawet trzykrotnie wyższe niż wartość ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu zostają pokonane fizyczne przeszkody w przenikaniu tlenu do organizmy, co pozwala na leczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Pierwowzór komory hiperbarycznej powstał już w siedemnastym wieku. W tamtym czasie przy pomocy sprzężonego powietrza leczono choroby płuc. Na terenie Europy pierwsze komory hiperbaryczne pojawiły się dopiero w dziewiętnastym wieku. Obecnie ośrodki tlenoterapii wykorzystują kilka rodzajów komór. Niektóre z nich przeznaczone są dla jednej osoby, inne z kolei pozwalają na leczenie kilku pacjentów jednocześnie.

Działanie komory hiperbarycznej

Zabieg przeprowadzany w komorze hiperbarycznej funkcjonuje pod nazwą hiperbaria tlenowa lub tlenoterapia hiperbaryczna. W warunkach zwiększonego ciśnienia tlen ma możliwość dotarcia do wszystkich komórek i tkanek ludzkiego ciała, nawet do tych, które na co dzień pozostają nieukrwione. Dzięki temu można zaobserwować znaczne zwiększenie poziomu tlenu we krwi, limfie czy w płynie mózgowo-rdzeniowym. Podczas zabiegu pacjent wdycha czysty tlen – w pozycji siedzącej lub leżącej.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest zabiegiem zupełnie bezpiecznym, zwłaszcza że nad dobrym samopoczuciem pacjenta czuwa wykwalifikowany personel, będący z nim w ciągłym kontakcie. Warto również podkreślić fakt, że dla niektórych osób zabieg może być lekko niekomfortowy – dolegliwości mogą przypominać te odczuwane podczas startu samolotu. Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa zazwyczaj nie dłużej niż godzinę. Pacjent musi się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli rozbierze się do bielizny, bądź ma na sobie jedynie spodnie lub koszulkę. Warto także zapoznać się z listą przedmiotów, jakich nie wolno wnosić do komory hiperbarycznej. Po wejściu pacjenta do komory, ciśnienie jest stopniowo zwiększane aż do prawidłowej wartości, która następnie jest utrzymywana na stałym poziomie. Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej powinny być systematyczne, jeśli mają przynieść oczekiwane efekty. Zaleca się, by pacjent odbył co najmniej dziesięć takich seansów – niektórzy z kolei wymagają ich nawet kilkudziesięciu!

Zastosowanie komory hiperbarycznej – podsumowanie

Podsumowując: komora hiperbaryczna okazuje się bardzo przydatna, jeśli chodzi o przyspieszenie i poprawę procesów fizjologicznych, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Dzięki regularnym zabiegom można również liczyć na opóźnienie procesów starzenia, a także przyspieszenie regeneracji tkanek. Terapia tlenem przydaje się także podczas leczenia schorzeń i dolegliwości o ostrym przebiegu. W wymagających przypadkach objęta jest refundacją NFZ. Na zabiegi tlenoterapii coraz częściej decydują się także osoby uprawiające regularnie sport – zarówno te zajmujące się nim zawodowo, jak i amatorsko. Regularne zabiegi pozwalają zwiększyć wydolność organizmu i znacznie poprawiają kondycję – nic więc dziwnego, że zabiegi w komorach hiperbarycznych nazywają się legalnym dopingiem. Z regularnym zabiegów w komorach hiperbarycznych korzystają najwięksi światowi sportowcy – i bez oporów się do tego przyznają.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.