slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Pomoc w imporcie z Chin - czy warto zatrudnić pośrednika?
Porady

Pomoc w imporcie z Chin to ograniczenie ryzyka takiej inwestycji

W związku z tym, że Chiny stanowią niekwestionowaną potęgę gospodarczą, pochodzące z tego kraju produkty masowo zalewają rynki całego świata. Import różnego rodzaju dóbr może okazać się działalnością bardzo opłacalną. Jednak konieczne w tym przypadku jest spełnienie podstawowych wymagań i dopilnowanie szeregu formalności. Dlatego wydaje się rozsądnym to, aby przynajmniej na początku międzynarodowej współpracy pomoc w imporcie z Chin powierzyć doświadczonemu pośrednikowi.

Pomoc w imporcie z Chin – czy jest potrzebna?

W związku z ogromnymi różnicami kulturowymi pomiędzy obywatelami europejskim a azjatyckimi często – nawet mimo braku złych intencji – dochodzić może do spięć i nieporozumień. Wynika to nie tylko z bariery językowej, ale również odmiennych zwyczajów i tradycji. W związku z różnicami w stylu życia typowe zachowania handlowe Europejczyków mogą być źle zrozumiane przez mieszkańców Azji. Ta odmienność może zaburzyć płynny przepływ towarów bądź utrudnić finalizację transakcji. Z tego właśnie powodu warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych pośredników. Wykorzystując ich wiedzę i doświadczenie, można w dużym stopniu ograniczyć ryzyko niepowodzenia biznesu.

Najczęstsze problemy związane z importem z Chin

W związku ze wspomnianymi różnicami kulturowymi oraz próbami podjęcia importu z Chin bez pośrednika, początkujący na tamtejszym rynku przedsiębiorca napotyka na liczne problemy. Wśród nich wymienić należy między innymi: trudności komunikacyjne, ryzyko braku oryginalności produktów i certyfikatów oraz trudności związane z realizacją zamówienia.

Problemy komunikacyjne

Głównym problemem, na który napotyka większość początkujących importerów, próbujących działać na własną rękę, są problemy komunikacyjne. Nie chodzi jedynie o oczywistą barierę językową, ale również o powszechne przerywanie kontaktu, mimo że wydawać by się mogło, że warunki transakcji były zaakceptowane przez obie strony, a przebieg współpracy był zadowalający. Należy mieć świadomość istnienia ryzyka utraty środków finansowych oraz minimalne szanse na ich odzyskanie. W tej sytuacji pośrednik posiadający swoje oddziały chińskie ma zdecydowanie większe pole manewru, a podejmowane przez niego działania cechują się znacznie większą skutecznością.

Brak oryginalności produktów i certyfikatów

Niestety w krajach azjatyckich na potęgę rozwija się proceder podrabiania markowych produktów. Brak oryginalności dotyczy wówczas nie tylko samych przedmiotów, ale również towarzyszącej im dokumentacji, takiej jak na przykład certyfikaty. I o ile fakt stwierdzenia nieprawidłowości już na samym początku współpracy nie pociąga za sobą istotnych skutków finansowych, o tyle w momencie sprowadzenia dużej ilości towaru konsekwencje podczas ich odprawy celnej mogą być bardzo poważne. W odniesieniu do samych produktów problemem może być nie tylko brak certyfikatu ale również brak powtarzalności. Oznacza to, że dostarczona na wstępie współpracy międzynarodowej próbka towaru dostarczona przez chińskiego producenta polskiemu importerowi diametralnie różni się od produktu dostarczanego w większej ilości na dalszym etapie współpracy. Dochodzi wówczas do obniżenia parametrów jakości, w tym materiałów wykonania oraz dbałości o detale.

Problemy z płatnością i dotrzymywaniem warunków umowy

Jak wspomniano powyżej początkujący importerzy, którzy nie są zarejestrowani na rynku chińskim lub nie mają tam swoich pracowników, mają znikome szanse na odzyskanie swoich wierzytelności. Problem może pojawiać się już na samym początku współpracy i dotyczyć nawet kwestii zaliczki, po wpłaceniu której pojawiają się problemy komunikacyjne oraz trudności w realizacji zamówienia. Mogą wówczas ujawnić się różne komplikacje, takie jak dopłaty ukrytych kosztów transakcji lub problemy z jej terminową realizacją. Niektóre doświadczone w imporcie z Azji podmioty oferują usługę sprawdzenia firmy w Chinach – to doskonała opcja, by przekonać się, czy dostawca, z którym chcemy nawiązać współpracę, jest wiarygodny, wypłacalny i figuruje w chińskich rejestrach.

Pomoc w imporcie z Chin

Wykorzystując pomoc doświadczonego pośrednika, oczywiście należny liczyć się z ponoszeniem dodatkowych opłat z tytułu obsługi transakcji. Z reguły jest to wynosząca od kilku do kilkunastu procent prowizja, wliczona w koszty. Jednak w ten sposób znacznie ogranicza się ryzyko fiaska inwestycji i w ostatecznym bilansie tego typu rozwiązanie okazuje się bardziej korzystne.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.