Ból jest najczęstszą przyczyną niechęci do wizyt u stomatologa. Nie każdy wie jednak, że czasy nieskutecznych znieczuleń i bolesnych zabiegów już dawno się skończyły. Obecnie leczenie zęba jest w większości przypadków całkowicie bezbolesne, chociaż wiele zależy też od rodzaju wykonywanego zabiegu i indywidualnych predyspozycji.
Leczenie zęba może, ale NIE musi boleć
Technologie i metody wykorzystywane przez stomatologów zmieniły się znacząco na przestrzeniach ostatnich kilkunastu lat. Dobre gabinety dysponują możliwościami, które jeszcze do niedawna nawet nie istniały. Dotyczy to także metod leczenia oraz znieczuleń. Dzięki temu podczas wykonywanych zabiegów można uniknąć bólu właściwie całkowicie. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które unikają dentysty np. na skutek źle poprowadzonego leczenia w dzieciństwie.
Niemniej, należy też podkreślić, że leczenie zębów dalej jest bolesne, jeśli wykonujemy je bez znieczulenia. To jasne, bo przecież zmieniły się technologie, nie nasze ciała. O bezbolesności decydują więc środki anestezjologiczne. Ich sposób wpływania na ciało zależy natomiast od rodzaju znieczulenia i indywidualnych preferencji np. od przyjmowanych leków, ciąży itp. Wpływ na przebieg zabiegu ma też stomatolog. Jeśli wykona swoją pracę nieumiejętnie, może narazić nas na ból.
Rodzaje znieczuleń
Wszystkie znieczulenia możemy podzielić na dwa rodzaje: miejscowe oraz ogólne. Drugie, czyli narkozę, wykonuje się zdecydowanie rzadziej zarówno ze względu na możliwe ryzyko, jak i koszt. Bywa jednak, że znieczulenie ogólne jest koniecznością np. gdy wykonywany jest bardzo inwazyjny zabieg lub pacjent ma określone schorzenia (m.in. neurologiczne) albo jest osobą z niepełnosprawnością.
Znieczulenie miejscowe jest wykonywane częściej i istnieją różne metody jego zastosowania: powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe.
- Znieczulenie powierzchniowe aplikuje się na powierzchnię śluzówek jamy ustnej. Jest to najmniej inwazyjny sposób, bo nie wymaga żadnego nakłuwania. Działa jednak dość krótko.
- Znieczulenie nasiękowe wymaga wstrzyknięcia środka znieczulającego w dziąsła.
- Znieczulenie przewodowe polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego w nerw zębodołowy, dzięki czemu znieczulona jest większa powierzchnia, nie tylko okolice zęba.
- Znieczulenie komputerowe – mało inwazyjne znieczulenie miejscowe bez użycia strzykawki. Aplikuje je specjalny, komputerowy aplikator.
Wybór stomatologa? Wybierz mądrze!
Aby uniknąć bólu, należy wybrać sprawdzony gabinet stomatologiczny, w którym pracują doświadczeni lekarze. Nierzadko bowiem to właśnie brak profesjonalizmu jest powodem bólu podczas wizyty. Warto więc kierować się poleceniami innych osób oraz opiniami o danym miejscu. W stolicy dobrymi opiniami cieszy się np. gabinet dentystyczny Warszawa Zili Clinic. Pracują tam specjaliści oferujący szeroką gamę nowoczesnych znieczuleń. Chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.