slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Jaki wybrać domowy magazyn energii?
Dom i Ogród

Jaki wybrać domowy magazyn energii?

W Polsce fotowoltaika cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej domowych magazynów energii. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się państwo, który sprzęt jest warty polecenia i na co w szczególności zwrócić uwagę przy jego zakupie.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że magazyny energii muszą być oczywiście odpowiednio dobrane do systemu fotowoltaicznego z którego się korzysta. Aby wybrać porządny magazyn energii, należy wziąć pod uwagę łączną moc urządzeń, które będą użytkowane w tym samym czasie. Domowy magazyn energii jak sama nazwa wskazuje to specjalne urządzenie, które wykorzystywane jest od wielu lat do przechowywaniu energii elektrycznej, a następnie do dostarczania jej do sieci energetycznej. W dużej mierze to właśnie dzięki magazynowi energii właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą wykorzystać zgromadzone nadwyżki energii. Pamiętać należy o tym, że nadwyżka prądu jest automatycznie przekazywana bezpośrednio do sieci. Zgodnie z przepisami w ramach zwrotu można odebrać tylko 80% przeznaczonej energii. Pozostałe 20% trafia jako prowizja do zakładu energetycznego. Dzięki magazynowi energii można więc zaoszczędzić sporo energii.

Jakie zalety ma magazyn energii elektrycznej?

Domowy magazyn energii wykorzystywany jest przede wszystkim do zwiększania poziomu autokonsumpcji. Mowa tutaj oczywiście o wykorzystywaniu wyprodukowanej energii na bieżący użytek. Nowoczesne magazyny energii wyróżniają się bardzo dużą żywotnością, dlatego też jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno szybko się zwróci. Najlepsze akumulatory umożliwiają ładowanie 6000-10000 pełnych cykli. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych magazyny energii mogą służyć nawet 30 lat.

Dlaczego warto?

Domowe magazyny energii znacząco zwiększają atrakcyjność energii solarnej. To właśnie dzięki nowoczesnym akumulatorom można liczyć na maksymalne zyski z zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Rachunki za energię elektryczną cały czas idą w górę, dlatego też tym bardziej warto poważnie zastanowić się nad odnawialnymi źródłami energii. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że magazyny energii elektrycznej w ciągu najbliższych lat mogą znacznie obniżyć cenę modułów fotowoltaicznych. Niezawodny magazyn energii może przydać się również przy awarii zasilania. Nawet dłuższa przerwa w dostawie prądu nie przeszkodzie w pracy najważniejszych urządzeń elektrycznych. Domowy magazyn energii elektrycznej może więc uchronić nas przed poważnymi stratami finansowymi.

Olbrzymia oszczędność gotówki

Magazyn energii elektrycznej przynosi duże oszczędności przede wszystkim w sezonie zimowym. To właśnie w tedy można naładować akumulatory przez noc, kiedy ceny są najniższe. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Opisując największe zalety warto wspomnieć również o tym, że inwestując w magazyny energii wspieramy ekologię i środowisko naturalne. Energia słoneczne jest niewyczerpalnym źródłem energii, którą można wykorzystać do wytworzenia energii elektrycznej.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wybierając nowy magazyn energii, warto zwrócić uwagę również na kwestie związane z bezpieczeństwem. Dla wielu inwestorów największym zagrożeniem jest możliwość przegrzania się domowego magazynu. Aby ograniczyć ryzyko pożaru warto postawić na certyfikowany sprzęt od renomowanego producenta. Godne uwagi są magazyny z wbudowanym systemem zapobiegania niebezpiecznemu przegrzaniu baterii. Pamiętać należy także o systematycznym serwisie.