slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Dom i Ogród

Jak wytępić muszki owocówki?

Wiele osób skarży się na obecność w mieszkaniu muszek owocówek. Te maleńkie owady bywają niezwykle irytujące, a na dodatek mogą szkodzić zdrowiu, przenosząc bakterie. Zazwyczaj gromadzą się w kuchni, gdzie mają największy kontakt z łatwo dostępną żywnością w postaci warzyw, owoców, dżemów, konfitur czy soków. Jak wytępić muszki owocówki?

Zrób pułapkę

Zastawianie pułapek w domu zwykle kojarzy się z gryzoniami. W przypadku muszek owocówek jest to również jedno ze skuteczniejszych rozwiązań, choć przybiera oczywiście inną formę. Środki na te drobne owady można kupić w sklepie (są to zwykle lepy, płyny czy spreje), ale warto także w szybki i prosty sposób samemu stworzyć odstraszacz. Aby samodzielnie wykonać taką pułapkę, wystarczy włożyć kawałki owoców do miski. Naczynie trzeba owinąć folią spożywczą, którą następnie należy przekłuć igłą lub wykałaczką. W ten sposób powstaną maleńkie otwory, którymi zwabione zapachem owoców owady dostaną się do środka, ale nie będą już w stanie się wylecieć z powrotem na zewnątrz.

Stwórz miksturę z płynu i octu

Kolejna metoda na to, jak wytępić muszki owocówki, to zastosowanie popularnych środków dostępnych w każdej kuchni. Chodzi tu o płyn do mycia naczyń i ocet (najlepiej owocowy), które posłużą do zrobienia specjalnego preparatu na owady. Oba produkty należy jedynie umieścić w szklanym słoiku. Naczynie trzeba postawić wieczorem w kuchni, np. na blacie, stole czy parapecie. Rano można będzie zaobserwować dużą liczbę utopionych owadów. Płyn wraz z muszkami należy usunąć, wylewając do toalety.

Użyj sprzętów AGD

Okazuje się, że dobrą metodą pozbywania się małych owadów z mieszkania może być odkurzacz lub suszarka. Jak wytępić muszki owocówki za pomocą sprzętu AGD? W przypadku suszarki wystarczy skierować strumień bardzo ciepłego powietrza w kierunku owadów. Z kolei odkurzacz to sposób na wciągnięcie muszek do środka urządzenia.

Zadbaj o porządek i zapach

Bardzo ważnym etapem pozbywania się muszek owocówek z domu powinno być zadbanie o czystość kuchni. Przede wszystkim nie należy pozostawiać produktów spożywczych na zewnątrz bez żadnego zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli są to obrane lub lekko zgniłe owoce i warzywa. Trzeba również utrzymywać porządek w szafkach, zmywarce, zlewie i koszu na śmieci, który powinien być zawsze przykryty i opróżniany z bioodpadów. Warto również wykorzystać właściwości zapachowych świec lub olejków. Muszki owocówki są wrażliwe na niektóre aromaty – nie lubią m.in. zapachu lawendy i mentolu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.