slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Lifestyle

Zapalenie ucha – jak rozpoznać i leczyć?

Ból ucha jest często objawem toczącego się w ciele procesu zapalnego. W zależności od towarzyszących mu symptomów może oznaczać zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Jak rozpoznać i leczyć poszczególne dolegliwości?

Co wywołuje zapalenie ucha?

Narząd słuchu jest złożony z ucha zewnętrznego (małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny), środkowego (jama bębenkowa i kosteczki słuchowe) oraz wewnętrznego (błędnik). Stan zapalny może powstać w każdym ze wspomnianych elementów. Za pojawienie się zapalenia ucha często odpowiadają wirusy, bakterie lub grzyby. Leczenie dolegliwości zależy od czynnika, który ją wywołał, a także od tego, jakiego elementu narządu słuchu dotyczy.

Zapalenie ucha zewnętrznego – obawy i terapia

Objawami świadczącymi o zapaleniu ucha zewnętrznego są ból i obrzęk skóry w obszarze zewnętrznego przewodu słuchowego, powstawanie wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu oraz łuszczenie się naskórka i zaleganiem go w przewodzie słuchowym. Do symptomów dolegliwości należą także ból w stawie skroniowo-żuchwowym, bolesność i powiększenie węzłów chłonnych, swędzenie przewodu słuchowego, osłabienie, kiepskie samopoczucie, a niekiedy również gorączka i niedosłuch.

Do potwierdzenia, że wystąpiło zapalenie ucha zewnętrznego, konieczne okazuje się badanie laryngologiczne. Przy lżejszych formach choroby podaje się leki w postaci kropli (przy zapaleniach wywołanych przez bakterie stosuje się antybiotyki). W poważniejszych przypadkach niezbędne może być stosowanie preparatów doustnych. Co więcej, zalecane jest systematyczne oczyszczania przewodu słuchowego pacjenta przez laryngologa.

Symptomy wskazujące na zapalenie ucha środkowego i leczenie dolegliwości

Wyróżnia się trzy postacie zapalenia ucha środkowego: ostrą, wysiękową oraz przewlekłą. Z jakimi objawami wiążą się poszczególne dolegliwości?

Ostre zapalenie ucha środkowego obejmuje jamę bębenkową. Często pojawia się równolegle z infekcją górnych dróg oddechowych. Może być spowodowane przez wirusy albo bakterie. Jego objawami są silny i tętniący ból ucha, ból głowy, gorączka, szumy uszne i złe samopoczucie. Mogą wystąpić brak apetytu i wymioty, jak również pewne upośledzenie słuchu. Ostre zapalenie ucha środkowego leczy się, stosując preparaty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz zmniejszające obrzęk. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest przyjmowanie antybiotyku. Wspomagająco podczas antybiotykoterapii lub w trakcie leczenia zapalenia wirusowego stosuje się krople na zapalenie ucha.

Wysiękowe zapalenie ucha wywołują wirusy albo bakterie. Dolegliwość można rozpoznać po zaleganiu jałowego płynu w błonie bębenkowej oraz po pogorszeniu się słuchu. Leczenie tej postaci zapalenia ucha nierzadko wymaga nacięcia błony bębenkowej i założenia drenów.

W przewlekłym zapaleniu ucha pojawia się surowiczy lub ropny wyciek z ucha, a także pogorszenie słuchu. W takich przypadkach dochodzi do ubytku błony bębenkowej. Przy przewlekłym stanie zapalnym konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Zapalenie ucha wewnętrznego – po czym rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie ucha wewnętrznego (błędnika) zwykle okazuje się powikłaniem po nieleczonym stanie zapalnym w uchu środkowym. Rzadziej przyczyną dolegliwości są choroby autoimmunologiczne albo urazy. Do objawów zapalenia ucha wewnętrznego należą zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, szumy uszne, niedosłuch lub głuchota, kiepskie samopoczucie i zmęczenie. Jeżeli zaobserwuje się u siebie wymienione symptomy, należy zgłosić się do lekarza.

W celu postawienia diagnozy, przeprowadzone zostaną badania laryngologiczne i neurologiczne oraz wykonany rezonans magnetyczny. Leczenie prowadzone jest w warunkach szpitalnych. Może polegać na podaniu antybiotyków albo wykonaniu operacji, w zależności od zaawansowania problemu.

Zapalenie ucha może dotyczyć różnych elementów narządu słuchu i w związku z tym wiązać się z rozmaitymi symptomami. Leczenie zależy od przyczyny wystąpienia problemów oraz miejsca, w którym pojawił się stan zapalny. Jeżeli zaobserwuje się u siebie niepokojące symptomy, warto zgłosić się do lekarza w celu rozpoznania rodzaju zapalenia, a także dobrania odpowiedniej terapii.