Wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka w pierwszych latach życia może być skutecznie wspomagany przez edukację plastyczną. Twórcze artystyczne działania pozwalają rozwijać u dziecka kreatywność, zdolności poznawcze, ćwiczyć koncentracje, cierpliwość oraz sprawność manualną. Jest to również idealny sposób spędzania wspólnego czasu z rodzicem. Które zabawy plastyczne będą odpowiednie dla dwulatka? Oto kilka propozycji.
Rysowanie
Rysowanie to najpopularniejsza zabawa plastyczna dla dziecka. Oprócz rysowania kredkami, pisakami lub długopisami po białej czystej kartce można z powodzeniem spróbować innych ciekawych rozwiązań.
Rysowanie patykiem po ziemi, piasku lub śniegu to idealna zabawa na każdą porę roku. Do takiej zabawy potrzeba tylko patyka i odpowiedniego podłoża. Dziecko nie ma ograniczeń przestrzennych na wykonanie takiego rysunku. Takie zajęcie pozwala na obcowanie z przyrodą, pobudza wyobraźnie i usprawnia ruchy rąk i palców.
Rysowanie węglem na dużych powierzchniach arkusza pozwala na prowadzenie linii całym rozmachem dłoni w różnych kierunkach. Skutecznie rozwija motorykę małą ręki. Najlepiej sprawdzą się tutaj papiery o chropowatej fakturze. Podczas rysowania można użyć kresek o różnych grubościach i intensywności kolorystycznej. Niepotrzebne kreski można usunąć np. kawałkiem materiału.
Malowanie
Malowanie nitką pozwala wyzwolić ekspresję twórczą oraz pobudza wyobraźnie. Nitki o różnej grubości należy zanurzać w farbach, o różnych kolorach, unieść nad arkusz papieru i powoli opuścić tak, aby ułożyła się w ciekawe sploty. Nitka przybiera różny kształt, tworząc różnorakie wzory. Można również nakryć kartkę drugim arkuszem i docisnąć tak, aby uzyskać lustrzane odbicie wzoru.
Malowanie cukrem i kawą zaczynamy od pokolorowania białej kartki. Następnie smarujemy kartkę klejem i naklejamy na narysowane elementy ziarenka kawy i cukru. Do dekoracji można również wykorzystać cynamon, cukier wanilinowy lub zmielone zioła. Prace plastyczne dla dzieci z wykorzystaniem produktów spożywczych będą dodatkowo rozwijać zmysł węchu.
Wycinanki i stemple
Kompozycje z papierowych kół, kwadratów oraz z wycinanych elementów z kolorowych gazet i papierów o ciekawej fakturze, przyklejane klejem na białą kartkę, będą źródłem świetnej zabawy dla malucha. Inne drobne elementy wycinanki można przyozdobić pisakami lub kredkami. Technika ta rozwija spostrzegawczość i motorykę małą dłoni.
Stemplowanie arkusza papieru umożliwia dziecku rozwijanie wyobraźni przestrzennej poprzez rozmieszczenie śladów stempla w dowolnej konfiguracji. Stemple można wykonać z ziemniaka, buraka, korka lub kupić gotowe.
Prace plastyczne w wykorzystaniem technik rysowania, malowania, wycinania, lepienia lub stemplowania znakomicie rozwijają u dwulatka wyobraźnie, spostrzegawczość, sprawność manualną oraz pozytywnie wpływają na rozładowanie i wyrażanie emocji. Stosowanie różnorodnych i kreatywnych technik plastycznych pozwala dziecku eksperymentować i tworzyć indywidualny sposób postrzegania świata.