slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Lifestyle

Dowiedz się, jak przezwyciężyć lenistwo

Chyba każdy miał takie momenty w życiu, gdy dopadało go lenistwo. Niechęć i unikanie wykonania określonych zadań związanych np. z pracą zawodową, nauką czy obowiązkami domowymi to dość powszechna słabość, którą należy pokonać. Jak przezwyciężyć lenistwo?

Dobra organizacja

Jedną z przyczyn lenistwa jest kiepska organizacja swoich obowiązków. Przede wszystkim trzeba więc ustalić dokładny plan zadań – wszystkie działania najlepiej rozpisać w formie czytelnej listy np. w kalendarzu czy na tablicy ściennej. Mając określony grafik, od razu wiadomo, co i kiedy trzeba zrobić, a w takiej sytuacji o wiele łatwiej jest podjąć aktywność i ruszyć z miejsca, bez odkładania czegokolwiek na później. Oczywiście nie można zapomnieć o wykreślaniu z listy tych rzeczy, które zostały już wykonane.
Sposobem na to, jak przezwyciężyć lenistwo, jest jednak nie tylko organizacja zadań, ale też miejsca. Dobre warunki sprzyjają chętniejszemu wykonywaniu obowiązków. Jeśli np. na biurku jest bałagan, a w pomieszczeniu panuje chaos i nieład, wówczas dość trudno rozpocząć pracę lub naukę. Warto zatem zadbać o porządek, harmonię, odpowiednią temperaturę i oświetlenie wnętrza, a także pozbyć się z pola widzenia każdego elementu, który może rozpraszać uwagę.

Motywacja kluczem do sukcesu

Myśląc o tym, jak przezwyciężyć lenistwo, warto skupić się na motywacji. To właśnie ona bywa głównym źródłem sukcesu. Przede wszystkim trzeba określić cel swojego działania oraz wszystkie korzyści, jakie wynikają z wypełnienia danego zadania. Na pewno nie można narzekać na ewentualne trudności – odpowiednie nastawienie bardzo mobilizuje, dodaje energii i sprzyja samozaparciu. Warto uświadomić sobie, że lenistwo do niczego dobrego nie prowadzi, a w wielu wypadkach niesie za sobą negatywne konsekwencje. Dla wielu osób motywacją jest zastosowanie systemu nagradzania się. Wystarczy ustalić ze sobą, że po wypełnieniu obowiązku pozwolimy sobie na jakąś przyjemność. W przypadku dużych trudności z podjęciem działania warto przemyśleć, co może być źródłem tego problemu.

Aktywność ruchowa i zdrowe jedzenie

Unikanie wykonywania obowiązków nie zawsze wynika jedynie z wewnętrznej niechęci. To, co powszechnie traktujemy jako lenistwo, może mieć podłoże somatyczne i wiązać się z fizycznością. Permanentne zmęczenie i senność nigdy nie sprzyjają aktywności, warto więc sprawdzić, czy nie wiążą się z chorobą lub niedoborem jakiegoś składnika w organizmie. Często brak witaminy D, B6 czy magnezu może wywoływać taki stan, dlatego ważną sprawą jest zdrowa i lekka dieta oraz dodatkowe wsparcie w postaci zażywania suplementów. Ponadto należy zadbać o sen i aktywność fizyczną. Ruch pobudza do działania i jest czynnikiem, który zawsze pomaga przezwyciężać lenistwo.