W Polsce w XXI wieku wciąż najbardziej popularnym rodzajem pochówku jest pogrzeb, podczas którego ciało zmarłego jest zamykane w trumnie i zakopywane głęboko pod ziemią. Jednak coraz większe zainteresowanie zdobywa również kremacja. Dowiedz się, jak wygląda pożegnanie przed kremacją z bliską, zmarłą osobą i zobacz, jak wygląda kremacja, i jej cały proces.
Jakie dokumenty potrzebne są do kremacji?
Aby móc wykonać kremację na ciele zmarłego należy dostarczy listę dokumentów do krematorium. Są to m.in., takie świadczenia jak:
- wystawione przez najbliższą osobę w rodzinie zezwolenie na wykonanie procesu kremacji albo przez osobę, która organizuje pogrzeb,
- skrócony odpis aktu zgonu albo ksero wykonane przez zakład pogrzebowy wraz z ich pieczęcią i zatwierdzeniem tego, że akt zgonu jest oryginalny,
- w razie ekshumacji trzeba przynieść ze sobą również decyzję od Sanepidu.
Jak wygląda pożegnanie przed kremacją?
Zastanawiasz się, jak wygląda pożegnanie przed kremacją? Śpieszę z odpowiedzią. Otóż jest to zależne od wybranego krematorium. Wiele zakładów umożliwia możliwość wynajęcia kaplicy tuż przed kremacją, aby móc pożegnać zmarłą mu i bliską osobę.
Profesjonalne krematorium zorganizuje godne pożegnanie dla bliskich. W województwie dolnośląskim taką ofertę świadczy https://krematorium-olimp.pl/. Krematorium od lat oferuje swoje usługi i cieszy się dobrą opinią. Z pewnością wyjaśni wszelkie wątpliwości swoim klientom oraz pomoże im w tym ciężkim dla nich czasie.
Jak wygląda kremacja? Przygotowanie ciała
Przed procesem kremacji należy odpowiednio zadbać o ciało zmarłego. Zazwyczaj jest ono pielęgnowane przez pracowników krematorium lub pracowników zakładu pogrzebowego, według zaleceń rodziny.
Rodzina i przyjaciele mogą dostarczyć ubrania, w których chcą pochować zmarłą im osobę. Może być to np. ulubiona apaszka lub bluzka, z którą dana osoba się nie rozstawała. Inną opcją jest owinięcie ciała całunem.
W kolejnym kroku ciało zmarłego umieszcza się w trumnie wykonanej z drewna, tektury lub wikliny. Dzięki zastosowaniu tych materiałów ulegają one spaleniu wraz z ciałem podczas procesu kremacji. Warto zaznaczyć, że w trumnie nie można umieszczać żadnych przedmiotów, metalowych lub wykonanych z sztucznych tworzyw urządzeń oraz płynów.
Jak wygląda kremacja? Spopielenie
Po potwierdzeniu tożsamości zmarłego i po właściwym przygotowaniu ciała przechodzi się do procesu spopielenia. Jeżeli bliscy zmarłego chcą zostać przy wykonywaniu tego procesu, to jak najbardziej mogą obserwować go przez szklaną szybę.
Trumnę umieszcza się do pieca kremacyjnego w momencie, gdy odpowiednio się on nagrzeje. Ciało zostaje szczelnie zamknięte w urządzeniu. Pozostaje tam około godziny. Jednak to nie koniec.
Wydanie urny
Gdy ciało się spopieliło należy poczekać na jego ostudzenie – może to potrwać nawet 2 godziny. Następnie prochy zostają rozdrobnione na pył, który umieszcza się w urnie.
Na koniec pracownik krematorium wystawia świadectwo kremacji oraz dostarcza urnę rodzinie lub pracownikowi zakładu pogrzebowego.