slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Lifestyle

Zapalenie ucha – jak rozpoznać i leczyć?

Ból ucha jest często objawem toczącego się w ciele procesu zapalnego. W zależności od towarzyszących mu symptomów może oznaczać zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Jak rozpoznać i leczyć poszczególne dolegliwości?

Co wywołuje zapalenie ucha?

Narząd słuchu jest złożony z ucha zewnętrznego (małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny), środkowego (jama bębenkowa i kosteczki słuchowe) oraz wewnętrznego (błędnik). Stan zapalny może powstać w każdym ze wspomnianych elementów. Za pojawienie się zapalenia ucha często odpowiadają wirusy, bakterie lub grzyby. Leczenie dolegliwości zależy od czynnika, który ją wywołał, a także od tego, jakiego elementu narządu słuchu dotyczy.

Zapalenie ucha zewnętrznego – obawy i terapia

Objawami świadczącymi o zapaleniu ucha zewnętrznego są ból i obrzęk skóry w obszarze zewnętrznego przewodu słuchowego, powstawanie wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu oraz łuszczenie się naskórka i zaleganiem go w przewodzie słuchowym. Do symptomów dolegliwości należą także ból w stawie skroniowo-żuchwowym, bolesność i powiększenie węzłów chłonnych, swędzenie przewodu słuchowego, osłabienie, kiepskie samopoczucie, a niekiedy również gorączka i niedosłuch.

Do potwierdzenia, że wystąpiło zapalenie ucha zewnętrznego, konieczne okazuje się badanie laryngologiczne. Przy lżejszych formach choroby podaje się leki w postaci kropli (przy zapaleniach wywołanych przez bakterie stosuje się antybiotyki). W poważniejszych przypadkach niezbędne może być stosowanie preparatów doustnych. Co więcej, zalecane jest systematyczne oczyszczania przewodu słuchowego pacjenta przez laryngologa.

Symptomy wskazujące na zapalenie ucha środkowego i leczenie dolegliwości

Wyróżnia się trzy postacie zapalenia ucha środkowego: ostrą, wysiękową oraz przewlekłą. Z jakimi objawami wiążą się poszczególne dolegliwości?

Ostre zapalenie ucha środkowego obejmuje jamę bębenkową. Często pojawia się równolegle z infekcją górnych dróg oddechowych. Może być spowodowane przez wirusy albo bakterie. Jego objawami są silny i tętniący ból ucha, ból głowy, gorączka, szumy uszne i złe samopoczucie. Mogą wystąpić brak apetytu i wymioty, jak również pewne upośledzenie słuchu. Ostre zapalenie ucha środkowego leczy się, stosując preparaty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz zmniejszające obrzęk. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest przyjmowanie antybiotyku. Wspomagająco podczas antybiotykoterapii lub w trakcie leczenia zapalenia wirusowego stosuje się krople na zapalenie ucha.

Wysiękowe zapalenie ucha wywołują wirusy albo bakterie. Dolegliwość można rozpoznać po zaleganiu jałowego płynu w błonie bębenkowej oraz po pogorszeniu się słuchu. Leczenie tej postaci zapalenia ucha nierzadko wymaga nacięcia błony bębenkowej i założenia drenów.

W przewlekłym zapaleniu ucha pojawia się surowiczy lub ropny wyciek z ucha, a także pogorszenie słuchu. W takich przypadkach dochodzi do ubytku błony bębenkowej. Przy przewlekłym stanie zapalnym konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Zapalenie ucha wewnętrznego – po czym rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie ucha wewnętrznego (błędnika) zwykle okazuje się powikłaniem po nieleczonym stanie zapalnym w uchu środkowym. Rzadziej przyczyną dolegliwości są choroby autoimmunologiczne albo urazy. Do objawów zapalenia ucha wewnętrznego należą zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, szumy uszne, niedosłuch lub głuchota, kiepskie samopoczucie i zmęczenie. Jeżeli zaobserwuje się u siebie wymienione symptomy, należy zgłosić się do lekarza.

W celu postawienia diagnozy, przeprowadzone zostaną badania laryngologiczne i neurologiczne oraz wykonany rezonans magnetyczny. Leczenie prowadzone jest w warunkach szpitalnych. Może polegać na podaniu antybiotyków albo wykonaniu operacji, w zależności od zaawansowania problemu.

Zapalenie ucha może dotyczyć różnych elementów narządu słuchu i w związku z tym wiązać się z rozmaitymi symptomami. Leczenie zależy od przyczyny wystąpienia problemów oraz miejsca, w którym pojawił się stan zapalny. Jeżeli zaobserwuje się u siebie niepokojące symptomy, warto zgłosić się do lekarza w celu rozpoznania rodzaju zapalenia, a także dobrania odpowiedniej terapii.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.