slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Procedura wycinki drzew na działce
Dom i Ogród

Procedura wycinki drzew na działce

Wycinka drzew na działce jest unormowana prawnie. Ograniczenia wiążą się z koniecznością zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa lub zdobycia specjalnego zezwolenia. W jakich sytuacjach proces wycinki drzew na działce jest możliwy? 

Ograniczenia dla wycinki drzew z własnej działki

Masowa wycinka roślinności z prywatnych terenów spowodowała, że w 2017 roku zmieniono przepisy o lasach i ochronie przyrody oraz wprowadzono ograniczenia dotyczące wycinki drzew na działce.

Właściciel nieruchomości może usunąć bez pozwolenia:

  • drzewo lub krzew owocowy;
  • drzewo lub krzew, który należy usunąć w celu przywrócenia nieużytków do użytkowania rolniczego;
  • drzewo, którego obwód pnia (zmierzony na wysokości 5 cm od gruntu) nie jest większy niż 50 cm, 65 cm lub 80 cm (konkretne wartości ustalone są w zależności od gatunku drzewa);
  • krzewy lub pojedynczy krzew, który znajduje się w skupisku nie większym niż 25 m2;
  • drzewo lub krzew, który został uszkodzony przez wpływ warunków atmosferycznych, wypadku lub katastrofy.

Powyższe zezwolenia nie dotyczą wycinki drzew (https://fixly.pl/kategoria/wycinka-drzew/) na działce objętej ochroną krajobrazową, wpisanej do rejestru zabytków czy znajdujących się na terenie lub granicach parku narodowego, rezerwatu przyrody bądź obszarów Natura 2000. W takich sytuacjach konieczne jest uzyskanie zezwolenia.

Zgłoszenie zamiaru wycinki drzew na działce

Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta. Dotyczy to drzew, które nie znajdują się w skupisku o powierzchni przekraczającej 25 m2 lub w sytuacji, gdy obwód pnia przekracza wcześniej wymienione 50 cm, 65 cm (kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny) lub 80 cm (topola, wierzba, klon jesionolistny, klon srebrzysty).

We wniosku należy zawrzeć: imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie działki, na której ma nastąpić wycinka drzewa lub drzew oraz rysunek bądź mapkę wskazującą usytuowanie rośliny na terenie. Dodatkowo w razie konieczności może być potrzebna zgoda właściciela lub współwłaściciela działki na usunięcie drzewa, projekt planu nasadzeń zastępczych czy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach terenu. Jeżeli wnioskodawcę reprezentuje pełnomocnik, wówczas potrzebne będzie także pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych.

Organ prowadzący ma 21 dni na to, aby wysłać pracownika urzędu na oględziny działki oraz drzewa wskazanego we wniosku. Po oględzinach gmina ma 14 dni na wydanie zaświadczenia o możliwości wycinki drzew na działce lub wniesienia ewentualnego sprzeciwu.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.