slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Kształt worka treningowego a rodzaj sztuk walki
Lifestyle

Kształt worka treningowego a rodzaj sztuk walki

Worek treningowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej hali sportów walki.  W zależności od planu treningowego i charakteru wykonywanych ćwiczeń zawodnicy korzystają z worków różnego typu. Choć to akcesoria, które kojarzą się przede wszystkim z boksem, chętnie sięgają po nie również przedstawiciele innych sztuk walki. Czy kształt worka ma wpływ na rodzaj uprawianego sportu? Zapraszamy do lektury.

Rodzaje worków bokserskich a ich kształt

W sklepach sportowych znaleźć można kilka rodzajów worków treningowych, które różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, wagą, kształtem oraz przeznaczeniem. Najpopularniejszym modelem jest worek w kształcie walca. Tradycyjne worki bokserskie występują w wielu wariantach, w zależności od potrzeb sportowca. Produkowane są ze skóry naturalnej lub wytrzymałej skóry syntetycznej i wypełniane bawełną albo jednym z materiałów sztucznych. Worki te stosowane są zarówno przez pięściarzy trenujących ciosy proste oraz sierpowe, jak i zawodników MMA pracujących nad techniką kopnięć. To na tyle uniwersalny sprzęt, że może być wykorzystywany przez reprezentantów różnych dyscyplin.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jako jeden z nielicznych sklepów oferuje worki już wypełnione: Poza tradycyjnymi workami bokserskimi w postaci walca istnieją również worki hakowe w kształcie litery T, które z założenia mają imitować ludzką sylwetkę. Modele te stosowane są głównie przez pięściarzy, którzy wykorzystują je do pracy nad siłą i techniką wyprowadzania ciosów hakowych i podbródkowych. Podobnie jak tradycyjne modele worki hakowe najczęściej produkowane są ze skóry naturalnej lub syntetycznej i wypełniane bawełną z domieszką materiału sztucznego.

Typ worka bokserskiego a trenowany sport walki – co warto wiedzieć?

Wybór worków treningowych nie kończy się na tradycyjnych workach bokserskich i workach hakowych. Na rynku istnieją także modele w niestandardowych kształtach, dedykowane konkretnym planom treningowym. Warto wspomnieć tu o tarczach, które przeznaczone są przede wszystkim do treningu kopnięć. Chętnie korzystają z nich zawodnicy MMA, kickboxerzy, bokserzy tajscy, karatecy czy trenujący taekwondo. Tarcze treningowe mocowane są do ściany lub muru wewnątrz hal sportowych. Z powodzeniem wykorzystywane są we wszystkich miejscach, w których ograniczenia metrażowe nie pozwalają na zawieszenie worków innego typu. W sklepach sportowych dostępne są również modele przenośne do ćwiczeń z partnerem. Tarcze te zakładane są na ręce zawodnika lub przytwierdzane do jego tułowia.

Osoby zajmujące się treningiem mieszanych sztuk walki mają do dyspozycji worki przeznaczone specjalnie do tej dyscypliny. Kształt worków do MMA projektowany jest w taki sposób, aby umożliwiać jak najefektywniejszy trening zarówno w stójce, jak i parterze, bez konieczności udziału partnera. Niestandardowa budowa worków tego typu poprawia chwyt, ułatwia wykonywanie obaleń oraz wyprowadzanie ciosów łokciami i kolanami. Treningi z użyciem worków do MMA wpływają pozytywnie na siłę i technikę oddawania ciosów, a także ogólną kondycję fizyczną zawodnika. Wzmacniają również jego szybkość oraz czas reakcji.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.