Ekonomia to nauka, której niestety nie znamy zbyt dobrze. Problemem nie jest nawet brak odpowiedniej edukacji, ale specyficzna forma myślenia, którą zakorzenił w nas socjalistyczny styl życia. Jakie są podstawowe funkcje ekonomii? Czy dzięki nim możliwa jest zmiana w „ekonomicznym światopoglądzie społeczeństwa”?
Funkcja analityczna
Jedną z najważniejszych funkcji ekonomii jest analityka. Dzięki niej możliwe jest przeanalizowanie określonych zjawisk i – w razie potrzeby – wyciągnięcie wniosków. Dzięki zaawansowanej analityce można analizować i poznawać mechanizmy, które są odpowiedzialne za świat mikro i makroekonomii. Co więcej, w ten sposób można wyciągać wnioski, które przydadzą się w późniejszych analizach i pozwolą lepiej przygotować się na określone zjawiska.
Funkcja poznawcza
Ekonomia jest nauką poznawczą, w której łączą się różne dziedziny naukowe. Można nawet powiedzieć, że jest to nauka przyrodnicza. Owszem, nie traktuje ona o środowisku i mechanizmach w nim zachodzących, ale o naturalnych zjawiskach, które – co ciekawe – mają miejsce zarówno wśród ludzi jak i wśród zwierząt. Dzięki ekonomii poznajemy świat takim jaki on jest. Również z uwzględnieniem tych mechanizmów, które nie powinny mieć miejsca na lokalnych i globalnych rynkach.
Funkcja społeczna
Ekonomia jest nauką społeczną, dzięki której można łatwiej poznawać mechanizmy zachodzące wewnątrz naszych społeczeństw. To jednak nie wszystko. Podstawowe idee ekonomiczne tak naprawdę wywodzą się od zjawisk, które zachodzą w życiu społecznym każdego narodu. Tak, jak socjalizm był dążeniem do równego traktowania poszczególnych warstw społeczeństwa, tak kapitalizm stał się ideą, w której ludzie zaczęli poszukiwać czegoś więcej. Tak, jak ma to miejsce w otaczającym nas świecie.
Funkcja ostrzegawcza
Ekonomia nie zawsze jest miła, lekka i przyjemna. Nauka ta bardzo często ostrzega nas przed określonym zachowaniem. Nauczyliśmy się już, czym jest idea „dzielenia wszystkiego po równo”. Celem ekonomii jest wyciągnięcie z tego wniosków i ostrzeganie społeczeństwa przed kolejnymi, wynaturzonymi następstwami tego zjawiska. Oczywiście nie dotyczy to wyłącznie tej sfery ekonomii, ale też wielu innych, z którymi na co dzień świat ma do czynienia.
Podsumowanie
Nowoczesna ekonomia to coś więcej, niż tylko sztuka zarabiania pieniędzy. To również szansa wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Teraźniejsze funkcje ekonomii coraz częściej wychodzą poza „ryt ekonomiczny” i dotyczą zjawisk z pogranicza psychologii, nauk społecznych, a nawet… nauk przyrodniczych w szerokim tego słowa znaczeniu.