slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Jak zamontować szyny firankowe
Dom i Ogród

Jak zamontować szyny firankowe?

Zawieszenie długich zasłon sięgających podłogi tuż pod płaszczyzną sufitu pozwala uzyskać interesujący efekt optyczny. Powoduje to, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Daje to doskonały efekt w mniejszych pokojach i gabinetach, szczególnie w wąskich, wydłużonych wnętrzach. Jaki karnisz wybrać, aby zawiesić zasłony w taki sposób? Jednym z lepszych rodzajów są profile karniszowe z PCV lub aluminium. Sprawdź, jak zamontować popularne szyny.

Montaż szyn firanowych

Montaż szyn karniszowych to proste zadanie. Wystarczy dobrać odpowiednią odległość od ściany czy witryny, aby zawieszone zasłony nie opierały się o wystające parapety, grzejniki lub elementy konstrukcyjne. Warto pamiętać o tym, żeby montować profil firanowy na suficie. Raczej unika się montażu we wnękach okiennych, gdyż zazwyczaj ogranicza to swobodę korzystania z okna lub drzwi oraz zakres ruchu przesuwanych zasłon i firan.

Sam montaż profilu polega na przykręceniu szyn wkrętami do powierzchni sufitu. Profile firankowe można montować na płaskich sufitach betonowych i drewnianych oraz na sufitach podwieszanych.

W wyznaczonych miejscach wystarczy wkręcić wkręt montażowy, w uprzednio przygotowany otwór lub, jeżeli jest to możliwe, bezpośrednio w materiał. W przypadku dłuższych witryn i przeszklonych ścian można zastosować szerokie profile – najdłuższe szyny PCV mierzą do 500 cm. Jednak z uwagi na problem z ich transportem często lepszym rozwiązaniem okazuje się łączenie krótszych profili. Szyny PCV i aluminiowe można łączyć w karnisz o dowolnej szerokości.

Jakie szyny karniszowe wybrać?

Szukając profili karniszowych, można wybierać pomiędzy szynami z PCV lub aluminium. Na co zwrócić uwagę, dobierając szyny do swoich zasłon.

  • Liczba torów na firany i zasłony – dostępne są szyny karniszowe z jednym, dwoma oraz trzema torami (dotyczy to tylko szyny PCV).

  • Szerokość szyny firanowej – warto pamiętać o tym, że firankowe szyny aluminiowe oferują rozpiętość do 300 cm. W przypadku profili z tworzywa dostępne są szyny o szerokości 500 cm. Można je skracać i łączyć.

  • Kolor karnisza – szyny aluminiowe są dostępne tylko w białym kolorze, ale profile karniszowe z PCV oferuje się w kolorze białym i czarnym.

Szyny karniszowe PCV

Karnisze szynowe z PCV to doskonały wybór do każdego wnętrza.

  • Szyny PCV pojedyncze – są idealne do wieszania pojedynczych zasłon lub ich większej liczby, jeśli wymagają większej odległości pomiędzy kolejnymi torami niż te dostępne w szynach podwójnych i potrójnych. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy zamontować pojedyncze szyny PCV w odpowiedniej odległości od siebie.

  • Szyny PCV podwójne – to najczęściej wybierane rozwiązanie. Są proste w montażu, lekkie i dostępne w dwóch kolorach. Pozwalają optycznie ukryć profil w aranżacjach o różnej kolorystyce.

  • Szyny PCV potrójne – pozwalają na montaż trzech rzędów firan i zasłon. Są idealne do długich przeszklonych witryn czy ścian. Umożliwiają dokonywanie zmian odstępu pomiędzy podwójnymi zasłonami, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Przypominamy, że wszystkie rodzaje szyn PCV są oferowane w kolorze białym i czarnym.

Karniszowe szyny aluminiowe

Solidne i lekkie szyny aluminiowe to doskonałe rozwiązanie do pokoi hotelowych, biur i mieszkań. Zapewniają wysoką nośność, co pozwala wieszać na nich nawet ciężkie, grube zasłony i firany. Są oferowane wyłącznie w kolorze białym. Szyny aluminiowe są dostępne w szerokości od 150 cm do 300 cm.

  • Szyny aluminiowe pojedyncze – mocna solidna szyna do montażu na każdym rodzaju płaskiego podłoża. Wyposażona w tor na wygodne agrafki lub żabki na ślizg do zawieszania ciężkich zasłon.

  • Szyny aluminiowe podwójne – idealne do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, do pokoi hotelowych i innych.

Szyny PCV i aluminiowe to jedno z wygodniejszych rozwiązań do zawieszania firan i zasłon. Pozwalają dobrać idealną odległość od okna i wszystkich wystających elementów przegrody, takich jak grzejniki czy parapety. Jednocześnie umożliwiają łatwe odsuwanie i zasuwanie przesłon. Pozwalają na uchylanie i otwieranie okien oraz drzwi balkonowych czy tarasowych.

Artykuł sponsorowany

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.