slowlifepolska.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

jak poradzic sobie ze stresem
Porady

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres towarzyszy nam niestety bardzo często w codziennym życiu. Dużo zajęć na głowie, praca, dom, dzieci, problemy zdrowotne, kredyty i wiele innych sytuacji powoduje, że stresujemy się prawie cały czas. Ciężko jest złapać oddech i się zrelaksować, tak naprawdę zrelaksować i zapomnieć o wszystkim, z czym na co dzień mamy do czynienia. Jak poradzic sobie ze stresem?

Dlaczego stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie?

Stres jest z nami w każdej sytuacji, która powoduje, że tracimy poczucie bezpieczeństwa. Jeśli trwa to chwilę, to nie zagraża nam taki stres. Jeśli jednak stresujemy się cały czas i nie możemy się odprężyć, to nasz organizm niestety na tym może bardzo ucierpieć. Długotrwały stres prowadzi do rozkojarzenia. Osoby zestresowane mają problemy ze snem i towarzyszy im ciągłe uczucie niepokoju. Jeśli stres nas nie opuszcza, to możemy znacznie łatwiej popaść w różnego rodzaju nałogi. Dodatkowo ciągły stres w konsekwencji może wywołać depresję lub nerwicę.

Jak zrelaksować się i zapomnieć o stresie?

Przede wszystkim każdy człowiek powinien mieć codziennie czas dla siebie. Najlepiej wygospodarować sobie w ciągu dnia przynajmniej 15 minut, w trakcie których nikt nie będzie nic od nas chciał. Może to być wczesny ranek, późny wieczór lub czas w ciągu dnia. Ważne jest, aby nikt w tym czasie nam nie przeszkadzał. Te 15 minut wystarczy, aby się zrelaksować i odprężyć. W tym czasie można położyć się wygodnie na łóżku i po prostu oddychać głęboko. Ważne jest, aby nie myśleć o niczym. Zapominamy o wszystkich codziennych sprawach i skupiamy się na sobie. Wyłączamy myśli. Oczywiście na początku jest to trudne, ale z czasem będzie coraz lepiej.

Ruch – metoda na stres

Wysiłek fizyczny bardzo korzystnie wpływa na organizm. Po pierwsze poprawiamy swoją kondycję i dbamy o sylwetkę. Po drugie ruch korzystnie wpływa na stres. Dlatego warto wygospodarować po godzinie dwa razy w tygodniu na ulubiony sport. Może to być bieganie, pójście na siłownię lub do fitness studio. Ważne jest, aby w tym czasie zapomnieć o wszystkim i skupić się na sobie i sporcie. Zmęczenie wywołuje endorfiny, a endorfiny powodują, że czujemy się szczęśliwi. Człowiek zmęczony zapomina o problemach i oczyszcza swój organizm.

Medytacja i ćwiczenia oddechowe

W walce ze stresem pomagają ćwiczenia oddechowe oraz medytacja. Jest wiele różnych metod medytacyjnych. Można medytować skupiając się na jakimś punkcie, słuchając wyciszającej muzyki lub zagłębiając się wewnątrz siebie. Bez względu na wybór metody medytacyjnej jest to sprawdzony sposób na radzenie sobie ze stresem. Jeśli poświęcimy codziennie czas dla siebie, to łatwiej będzie nam zapomnieć o problemach. Pomocne jest także prawidłowe oddychanie. Ćwiczenia oddechowe sprawiają, że organizm jest lepiej dotleniony. A dobrze dotleniony organizm lepiej funkcjonuje i jest bardziej odporny na sytuacje stresowe. Oczywiście najlepszą metodą radzenia sobie ze stresem jest unikanie go. Ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego jeśli tylko mamy czas, to warto go poświęcić sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *