slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Co powinien jeść kot po zabiegu
Porady

Co powinien jeść kot po zabiegu?

Kot po zabiegu chirurgicznym, w tym sterylizacji, może wymagać zastosowania specjalistycznej diety. Takie żywienie z pewnością zaleci weterynarz. Jak w takiej sytuacji dawkować karmę? Czy konieczna jest specjalistyczna karma mokra dla kota? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego warto stosować specjalną dietę?

Dzięki odpowiedniej diecie kot zdecydowanie szybciej wróci do zdrowia. Pozwoli mu ona bowiem uzupełnić wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze i przyspieszyć proces rekonwalescencji. W wyniku zabiegu chirurgicznego kot może bowiem nie tylko stracić dużo krwi i sił. Jednocześnie taka operacja stanowi dla niego duże przeżycie i wywołuje silny stres. Koci organizm musi zatem podjąć ogromny wysiłek by wrócić do dotychczasowej równowagi. W takiej sytuacji zalecana jest przede wszystkim inna karma mokra dla kota. Wersje dedykowane kotom po operacjach zawierają zwiększoną ilość białka, tłuszczu i kalorii, a zatem są wysokoenergetyczne. Wszystko po to, by dostarczyć pupilowi skondensowanej dawki energii, nie obciążając jednocześnie jego układu pokarmowego. Siłą rzeczy bowiem kot po operacji je zdecydowanie mniej. Jednocześnie białko skutecznie wspomaga wzrost i odbudowę komórek.

Jak dawkować karmę?

W karmieniu kota po zabiegu chirurgicznym bardzo ważne jest też dawkowanie jedzenia. Karma mokra dla kota powinna być podzielona co najmniej na cztery, pięć porcji. W tym czasie lepiej bowiem dawać pupilowi mniejsze, ale częstsze posiłki, by nie obciążać za bardzo jego układu pokarmowego. Jeśli chodzi o dzienną, zalecaną dawkę, należy kierować się wskazaniami z etykiety produktu. Dawkowanie będzie z pewnością uzależnione od wieku oraz wagi pupila. Nie ma tam raczej parametru aktywności fizycznej, jak przy standardowych karmach dla kotów. Chodzi bowiem o to, że po operacji każdy kot raczej większość dnia przesypia i to naturalne. Oczywiście musimy też przygotować się, że kot po operacji będzie miał nietypowe dolegliwości, w tym wymioty, biegunkę, osłabienie albo podwyższoną temperaturę ciała. Część z tych objawów jest zupełnie normalnych, ale jeżeli będą utrzymywały się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z weterynarzem.

Gdzie kupić najlepszą karmę?

Być może weterynarz poleci jakąś konkretną mokrą karmę dla kota. Jeżeli nie, można ją znaleźć w specjalistycznych sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producentów. Taka karma zawiera wysokiej jakości składniki. Może być zarówno mięsna, jak i rybna. Jednocześnie nie znajdziemy w jej składzie szkodliwych dodatków, w tym sztucznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaku.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.