slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

dom w stylu amerykańskim
Dom i Ogród

Co charakteryzuje dom w stylu amerykańskim?

Podczas oglądania amerykańskich filmów i seriali, tym co natychmiastowo rzuca się w oczy, jest architektura mieszkaniowa. Wrażenie robią zwłaszcza przedmieścia dużych miast z szeregiem nieogrodzonych domów jednorodzinnych, przed którymi roztaczają się dywany równo przystrzyżonych trawników.

Dom w stylu amerykańskim

Architektura zza oceanu charakteryzuje się idealną fuzją estetyki i funkcjonalności. W Ameryce, ze względu na klimat, domy jednorodzinne stawiane są z wykorzystaniem zupełnie innej technologii niż w Europie. Do ich budowy używa się drewna i prefabrykowanych komponentów, co nie tylko obniża koszt inwestycji, ale także skraca czas stawiania nieruchomości. Choć amerykańskie domy jednorodzinne mają zazwyczaj powierzchnię przekraczającą 100 metrów kwadratowych, ich konstrukcja jest lekka. W nieregularną bryłę budynku często wkomponowany jest garaż zamykany roletą, a całość przykrywa spadzisty dach. Do wnętrza domu w przeważającej większości przypadków prowadzi weranda, co mimo ogólnego przepychu, daje wrażenie przytulności. W Stanach Zjednoczonych niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym budynków mieszkalnych jest siding, czyli panele z tworzywa PCV, imitujące drewno, które poza walorami estetycznymi chronią nieruchomość przed destrukcyjnym działaniem warunków atmosferycznych. Elewacja domu w stylu amerykańskim zazwyczaj utrzymana jest w stonowanych barwach – prym wiodą odcienie bieli, szarości i beżu, a także pastelowe błękity oraz zielenie. Charakterystyczne dla zachodniego budownictwa jednorodzinnego są także liczne okna ze zdobnymi, drewnianymi okiennicami.

Wnętrze domu w stylu amerykańskim

Budynki jednorodzinne w Stanach Zjednoczonych są niesamowicie przestrzenne, dają zatem ogromne, aranżacyjne pole do popisu. Sercem każdego domu na przedmieściach Kalifornii, czy New Jersey jest strefa dzienna, na którą składa się przestronny salon, obowiązkowo połączony z kuchnią i jadalnią. Przestrzeń ta, z ogromnym stołem, kominkiem, kanapą i wygodnymi fotelami stanowi centrum życia rodzinnego. Typową cechą salonu w stylu amerykańskim jest także obecność dodatkowych drzwi prowadzących prosto do ogrodu. Domy na zachodzie charakteryzują się również tym, że w każdym znajduje się kilka sypialni, które nierzadko mają własną łazienkę, a nawet garderobę. Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie jednorodzinnym w Ameryce jest także wejście do budynku mieszkalnego bezpośrednio z garażu.

Każdy miłośnik zachodniego kina i fascynat tamtejszej kultury zapewne marzy o domu na przedmieściach rodem z Beverly Hills 90210. Niestety, zarówno polskie prawo budowlane, jak i nasz, momentami niezwykle surowy klimat są bardziej wymagające niż te w większości stanów w USA. By jednak choć w części móc spełnić swój architektoniczny „American dream” można, inspirując się zachodnimi filmami, serialami, czy teledyskami, pokusić się o wykonanie w swoim domu pastelowej elewacji z sidingu, montaż charakterystycznych okiennic, czy chociażby połączenie kuchni z salonem.