slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Savoir-vivre
Porady

Savoir-vivre w hotelu: ręczniki

Obecnie już niemal we wszystkich hotelach, pensjonatach czy apartamentach na gości czeka zestaw ręczników. Takie udogodnienie nie tylko zwiększa komfort pobytu, ale też znacząco ułatwia pakowanie. Ręczniki zajmują dużo miejsca, co zwłaszcza dla osób podróżujących samolotami może być sporym problemem – w bagażu podręcznym każda przestrzeń jest bardzo cenna. Najłatwiej więc nie zabierać ręczników z domu i korzystać z zestawów hotelowych.

Co zrobić w hotelu z brudnym ręcznikiem?

We wszystkich hotelach zarówno w Polsce, jak i za granicą obowiązują te same zasady związane z ręcznikami. Czasami w łazienkach lub pokojach znajdują się specjalne informatory, które przypominają, co zrobić z brudnym ręcznikiem i jak poprosić o jego wymianę na czysty. Nie trzeba w tym celu schodzić do recepcji czy kontaktować się z personelem – wystarczy umieścić ręcznik najlepiej na podłodze w łazience. Dla osób odpowiedzialnych za sprzątanie będzie to w pełni zrozumiała informacja.

Jeśli ręcznik wymaga wymiany na nowy, należy położyć go na podłodze, ewentualnie przewiesić przez umywalkę. Co ważne, nie trzeba go składać ani suszyć. Tej zasady warto przestrzegać także podczas porządkowania pokoju tuż przed wyjazdem. Ręcznik starannie poskładany czy odłożony tam, gdzie znajdował się pierwszego dnia pobytu może sprawiać wrażenie w ogóle nieużywanego – zaznacza pracownik Hotelu Amber z Gdańska.

Dobrze jest mieć na uwadze, by nie prosić o wymianę ręcznika bez potrzeby. W hotelach o wysokim standardzie personel może przynosić nowe ręczniki nawet codziennie i to w ramach sprzątania pokoju (bez wyraźnego sygnału od gościa). Większość obiektów odchodzi jednak od takiego modelu i zastępuje go właśnie wymianą na życzenie, z zastrzeżeniem, żeby korzystać z tego typu udogodnienia w sposób rozsądny. Taka postawa jest podyktowana głównie dbałością o środowisko.

Jakie ręczniki są dostępne w hotelach?

W pokojach hotelowych w obiektach przynajmniej 3-gwiazdkowych na każdego z gości czeka ręcznik kąpielowy o klasycznym rozmiarze, np. 75×150 cm. W obiektach o niższym standardzie do dyspozycji mogą być mniejsze ręczniki. Dodatkowo w łazienkach powinny być zawieszone ręczniki do rąk, niektóre hotele zapewniają również ręczniki do twarzy. Ponadto ważnym elementem wyposażenia jest ręcznik umożliwiający szybkie wytarcie podłogi, np. po prysznicu czy w razie rozlania napoju.

Kwestia ręczników jest także niezwykle ważna w hotelach znajdujących się w wakacyjnych lokalizacjach lub oferujących zabiegi SPA. Turyści, którzy wybierają się na urlop do ciepłych krajów, zazwyczaj mogą korzystać z wypożyczalni dużych ręczników basenowych i plażowych. Nie ma więc sensu zabierać ich ze sobą z domu – tylko niepotrzebnie zajmą miejsce w walizce. Również w hotelach ze SPA klienci mają do dyspozycji ręczniki zapewniające pełen komfort podczas zabiegów. Za zgubienie albo zniszczenie ręcznika basenowego, plażowego bądź do SPA trzeba uiścić opłatę (najczęściej gość po prostu nie otrzyma kaucji, która jest wymagana w większości wypożyczalni).

Czasami goście obawiają się korzystania z ręczników hotelowych, chociaż bezdyskusyjnie to bardzo cenne udogodnienie. Wątpliwości podyktowane głównie względami higienicznymi są zrozumiałe, lecz warto się przełamać i ułatwić sobie podróżowanie. Hotele inwestują w świetnej jakości ręczniki, trwałe i odporne na pranie w wysokich temperaturach. Ponadto większość hoteli stawia na białe modele, po których od razu widać, czy są sterylne i czyste.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.