slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

chłodziwo
Porady

Jaką funkcję pełni chłodziwo w obróbce skrawaniem metali?

Jedną z podstawowych metod kształtowania stali jest obróbka skrawaniem. Toczenie, frezowanie, wiercenie i szlifowanie pozwala nadać obrabianemu elementowi pożądany kształt. W związku z tym, że przy usuwaniu naddatku materiału powstają wysokie temperatury, chłodzenie narzędzi skrawających, zwłaszcza w procesach produkcji masowej, jest niezbędne dla zabezpieczenia części trących maszyn. Takie chłodziwa jak Fuchs Ecocool chronią sprzęt przed zużyciem, poprawiają komfort i bezpieczeństwo pracy.

Smarowanie i chłodzenie w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem jest procesem mechanicznego zdejmowania kolejnych warstw materiału w celu nadania fragmentowi obrabianego metalu pożądanego kształtu. Do takiej obróbki wykorzystuje się narzędzia typu tokarka, frezarka, wiertarka czy szlifierka. W zastosowaniach przemysłowych, przy produkcji masowej, miejsce tradycyjnych maszyn zajmują wydajne, wielofunkcyjne obrabiarki CNC. W związku z tym, że podczas procesu skrawania metalu powstają duże tarcia, pojawia się wysoka temperatura, która ma niszczący wpływ na części skrawające maszyn, noże tnące, wiertła i głowice. W celu zminimalizowania tarcia, zwłaszcza w kopiarkach i urządzeniach przemysłowych CNC, niezbędne jest nie tylko odpowiednie smarowanie trących części roboczych, ale i ich chłodzenie. Produkty typu Fuchs Ecocool zabezpieczają płytki, frezy, wiertła i tarcze szlifierskie przed pękaniem i szybkim zużyciem.

Dodatkowe funkcje chłodziwa w obróbce metali

Choć podstawową funkcją takich chłodziw jak Fuchs Ecocool jest zapewnienie dobrego smarowania i redukcji temperatury w procesach obróbki metali, to jednak tego typu substancje realizują również dodatkowe, często pomijane funkcje. Niedocenianą zaletą stosowania chłodziw wyprodukowanych na bazie oleju, płynów półsyntetycznych i w pełni syntetycznych, wodorozcieńczalnych, jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa pracy poprzez zwiększenie sprawności usuwania metalowych wiórów i pyłu. Procesom obróbki skrawaniem towarzyszy wytwarzanie dużych ilości odpadów, które przybierają formę wiórów (toczenie, frezowanie, wiercenie) lub drobnego pyłu (szlifowanie). Stosowanie chłodziwa ułatwia odprowadzanie odpadów i sprawia, że stanowią one mniejsze zagrożenie dla obsługującego maszynę pracownika.

Wodorozcieńczalne chłodziwa do obróbki skrawaniem, takie jak półsyntetyczne chłodziwa Fuchs Ecocool, chronią elementy trące obrabiarek przed przegrzaniem, a także ich elementy wewnętrzne, w tym skrzynie biegów i napęd. Ostatecznie praca z wykorzystaniem tępych noży, wierteł czy frezów jest bardziej obciążająca dla obrabiarki.