slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

chłodziwo
Porady

Jaką funkcję pełni chłodziwo w obróbce skrawaniem metali?

Jedną z podstawowych metod kształtowania stali jest obróbka skrawaniem. Toczenie, frezowanie, wiercenie i szlifowanie pozwala nadać obrabianemu elementowi pożądany kształt. W związku z tym, że przy usuwaniu naddatku materiału powstają wysokie temperatury, chłodzenie narzędzi skrawających, zwłaszcza w procesach produkcji masowej, jest niezbędne dla zabezpieczenia części trących maszyn. Takie chłodziwa jak Fuchs Ecocool chronią sprzęt przed zużyciem, poprawiają komfort i bezpieczeństwo pracy.

Smarowanie i chłodzenie w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem jest procesem mechanicznego zdejmowania kolejnych warstw materiału w celu nadania fragmentowi obrabianego metalu pożądanego kształtu. Do takiej obróbki wykorzystuje się narzędzia typu tokarka, frezarka, wiertarka czy szlifierka. W zastosowaniach przemysłowych, przy produkcji masowej, miejsce tradycyjnych maszyn zajmują wydajne, wielofunkcyjne obrabiarki CNC. W związku z tym, że podczas procesu skrawania metalu powstają duże tarcia, pojawia się wysoka temperatura, która ma niszczący wpływ na części skrawające maszyn, noże tnące, wiertła i głowice. W celu zminimalizowania tarcia, zwłaszcza w kopiarkach i urządzeniach przemysłowych CNC, niezbędne jest nie tylko odpowiednie smarowanie trących części roboczych, ale i ich chłodzenie. Produkty typu Fuchs Ecocool zabezpieczają płytki, frezy, wiertła i tarcze szlifierskie przed pękaniem i szybkim zużyciem.

Dodatkowe funkcje chłodziwa w obróbce metali

Choć podstawową funkcją takich chłodziw jak Fuchs Ecocool jest zapewnienie dobrego smarowania i redukcji temperatury w procesach obróbki metali, to jednak tego typu substancje realizują również dodatkowe, często pomijane funkcje. Niedocenianą zaletą stosowania chłodziw wyprodukowanych na bazie oleju, płynów półsyntetycznych i w pełni syntetycznych, wodorozcieńczalnych, jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa pracy poprzez zwiększenie sprawności usuwania metalowych wiórów i pyłu. Procesom obróbki skrawaniem towarzyszy wytwarzanie dużych ilości odpadów, które przybierają formę wiórów (toczenie, frezowanie, wiercenie) lub drobnego pyłu (szlifowanie). Stosowanie chłodziwa ułatwia odprowadzanie odpadów i sprawia, że stanowią one mniejsze zagrożenie dla obsługującego maszynę pracownika.

Wodorozcieńczalne chłodziwa do obróbki skrawaniem, takie jak półsyntetyczne chłodziwa Fuchs Ecocool, chronią elementy trące obrabiarek przed przegrzaniem, a także ich elementy wewnętrzne, w tym skrzynie biegów i napęd. Ostatecznie praca z wykorzystaniem tępych noży, wierteł czy frezów jest bardziej obciążająca dla obrabiarki.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.