slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Jak poradzić sobie z bliznami po trądziku?
Moda i Uroda

Jak poradzić sobie z bliznami po trądziku?

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, z którą pacjenci nierzadko zmagają się przez długie lata. Choć kojarzona jest głównie z wiekiem nastoletnim, to dotyczy również osób dorosłych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Leczenie tej dolegliwości często jest długie i wymaga zastosowania zarówno preparatów miejscowych, jak i doustnych. Niestety wygrana walka z krostami wcale nie oznacza końca problemów z cerą, ponieważ nierzadko pozostałością po tej dermatozie są blizny po trądziku. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy. 

Rodzaje blizn po trądziku 

Przebieg trądziku może być bardzo zróżnicowany. Czasami po wyleczeniu tej dermatozy na twarzy pacjenta nie zostają żadne blizny i przebarwienia, w innych przypadkach wręcz przeciwnie. W momencie gojenia się niedoskonałości czasami zostaje uszkodzona skóra — wówczas zostaje ona zastąpiona włóknistą tkanką łączną, tworzącą blizny. 

Wyróżnia się blizny zanikowe — skóra jest wtedy pofalowana i pokryta wgłębieniami o różnej wielkości. Z kolei blizny przerostowe po trądziku przyjmują postać twardych, wypukłych guzów. Trzecią formą pozostałości po niedoskonałościach są przebarwienia, a więc różowe lub brązowe plamy. 

Maści na blizny po trądziku 

Z problemem, jakim są blizny po trądziku najlepiej udać się do dermatologa. Specjalista oceni czy doszło do uszkodzenia jedynie naskórka, czy też skóry właściwej i na tej podstawie dobierze odpowiednie leczenie. Może przepisać pacjentowi specjalne maści lecznicze lub polecić wykonanie konkretnych zabiegów. 

Maści od takiego specjalisty są robione w aptece według jego receptury i działają silniej niż kosmetyki wybielające. Mogą zawierać takie substancje jak kwas oleinowy, tretynoinę, czy hydrochinon. Taki sposób leczenia powinien być skuteczny w przypadku przebarwień, przy głębokich bliznach maści są jednak niewystarczające.  

Witamina C na blizny po trądziku

Osoby, które zmagają się z pozostałościami po trądziku w formie przebarwień, mogą zacząć stosować kosmetyki, gdzie głównym składnikiem jest witamina C. Do twarzy z przebarwieniami najlepiej sprawdzają się skoncentrowane sera, gdzie stężenie tego cennego związku jest dość wysokie, dzięki czemu rozjaśniają one skórę i redukują widoczność nieestetycznych pozostałości po trądziku. 

Peelingi chemiczne na blizny po trądziku 

Skutecznym sposobem, który pomaga pozbyć się blizn po trądziku, jest peeling chemiczny. Powstaje on na bazie kwasów, na przykład migdałowego, azelainowego, salicylowego czy glikolowego. Zaliczany jest jednak do metod inwazyjnych, dlatego powinien być wykonywany przez doświadczonego specjalistę — dermatologa lub kosmetologa. 

Jego działanie polega na złuszczaniu naskórka za pomocą kwasu. Zabieg ten pobudza skórę do regeneracji, dzięki czemu blizny i przebarwienia zostają zastąpione zdrową tkanką. W niektórych przypadkach, aby uzyskać pożądany rezultat, procedurę należy kilkukrotnie powtórzyć. 

Laser na blizny po trądziku 

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania blizn po trądziku jest laser. Na rynku dostępne są urządzenia ablacyjne, nieablacyjne i frakcyjne. Wiązka światła wytwarzana przez laser wnika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe, a tym samym stymulując je do wzrostu nowych. Zabieg ten jest bezpieczny, lecz aby uzyskać oczekiwany efekt, często konieczne jest wykonanie kilku sesji. 

Wśród pozostałych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które pomagają zredukować blizny po trądziku, wymienia się mikrodermabrazję i dermabrazję. Ta pierwsza polega na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę diamentową. Druga z kolei ściera nie tylko wierzchnią warstwę ale również skórę właściwą.

Redakcja portalu SlowLifePolska.pl zajmuje się publikacją treści dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na stronie znajdują się artykuły poświęcone różnym tematom, takim jak zdrowie, uroda, dom, ogród oraz lifestyle. Portal porusza również kwestie związane z modą i urodą, podkreślając aspekty związane ze świadomym życiem i slow life. Redakcja publikuje artykuły na różnorodne tematy, od wyboru odpowiednich dodatków do kuchni, przez porady dotyczące pielęgnacji włosów i paznokci, aż po wskazówki dotyczące urządzania domu i ogrodu.