slowlifepolska.pl

Portal o zdrowiu, urodzie, domu i lifestylu

Gdzie należy spakować dokumenty
Porady

Gdzie należy spakować dokumenty i cenne przedmioty podczas przeprowadzki?

Jeśli przeprowadzka ma być szybka, bezpieczna i spokojna, to najlepiej powierzyć jej zorganizowanie firmie przeprowadzkowej. Profesjonalni pracownicy najlepiej poradzą sobie z ciężkimi i dużymi meblami nawet w najbardziej skomplikowanych warunkach. Są jednak przedmioty, które lepiej spakować i przewieźć samemu. Należą do nich m.in. ważne dokumenty oraz kosztowności.

Doświadczone i sprawdzone na rynku firmy przeprowadzkowe oferują usługę kompleksową – spakowanie przedmiotów, przeniesienie, przewiezienie i wniesienie wyposażenia oraz ustawienie wszystkiego w nowym miejscu. To opcja zdecydowanie najkorzystniejsza dla klientów, którzy chcą uniknąć jakichkolwiek kłopotów, wysiłku czy stresu związanego ze zmianą miejsca mieszkania. Pozostaje im tylko samodzielne przeniesienie się z rodziną i celebrowanie rozpoczęcia życia w nowym otoczeniu.

– Z reguły jednak nasi klienci niektóre z czynności wolą wziąć na siebie – mówi specjalista z Kengo Przeprowadzki z Krakowa, firmy zajmujące się przewożeniem dobytku osób prywatnych i wyposażenia firm. – Może to być pakowanie książek w kartony czy ubrań w worki zabezpieczające, choć także możemy to zrobić za nich. Inaczej ma się sprawa jednak z ważnymi dokumentami czy kosztownościami, bo choć można obdarzyć nas pełnym zaufaniem, to proponujemy, aby mieszkańcy sami zajęli się tymi sprawami. To niewielki bagaż, ale warto mieć go przy sobie, choćby po to, żeby być spokojniejszym.

Dokumenty i kosztowności zabierz ze sobą

W każdym domu ważne dokumenty powinny być trzymane w osobnym miejscu. Z reguły są to specjalnie przeznaczone na nie lokalizacje – szuflady, zamykane skrzyneczki czy pudła. Znajdują się w nich z reguły paszporty, legitymacje, akty notarialne, różnego rodzaju świadectwa czy umowy i ważna korespondencja. Często taki zbiór zajmuje nawet kilka kartonów, ale warto wyjąć z nich, te które są absolutnie najważniejsze i trzymać je przy sobie. Spakowanie ich na czas przeprowadzki nie jest trudne i zajmuje dosłownie chwilę. Dobrze jest je włożyć najpierw do tekturowych teczek, a następnie umieścić w jednej torbie lub walizce, w której będzie je łatwo przenieść. Taki bagaż nie będzie sprawiał praktycznie żadnych kłopotów, należy umieścić go po prostu w samochodzie i zabrać ze sobą do nowego mieszkania. Tam ważne papiery powinny znaleźć się znowu w specjalnym miejscu przeznaczonym na ich przechowywanie.

W zasadzie takie same działania należy podjąć w przypadku kosztowności. Precjoza trzymane na specjalne okazje w każdym domu mają swoje miejsce – szkatułki, zamykane skrzyneczki o metalowych ściankach, a czasem przenośne sejfy niewielkich rozmiarów. Nawet te ostatnie nie sprawiają jednak kłopotów podczas przenoszenia, choć ważą nieco więcej niż inne przedmioty o tych samych rozmiarach. Właściciele samodzielnie przewożą je ze starego do nowego mieszkania.

Kolejnym rodzajem przedmiotów, które lepiej zabrać ze sobą osobiście, są ulubione zabawki dzieci. W tym wypadku nie chodzi o ich wartość i bezpieczeństwo, ale o zaangażowanie najmłodszych członków rodziny w przeprowadzkę. Powierzenie ich opiece lalki, zabawkowego samochodu czy drobnej elektroniki pozwoli im również współuczestniczyć emocjonalnie w ważnym rodzinnym przedsięwzięciu. Warto zadbać o to, aby dzieci także poczuły, że biorą w nim udział i są jego istotnym elementem.

Przedmioty o dużej wartości sentymentalnej

W każdym domu są także przedmioty, do których właściciele przywiązują szczególną wagę – ze względu na ich wartość lub znaczenie sentymentalne. Domownicy ze względu na swoje przywiązania i stosunek emocjonalny często próbują zajmować się nimi osobiście. Jest to niestety błąd, gdyż nawet przy zachowaniu dużych środków ostrożności, mogą wybrać złe rozwiązanie wynikające z braku wiedzy o obchodzeniu się z takimi elementami dobytku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie ich firmom przeprowadzkowym, które gwarantują szczególną troskę i bezpieczeństwo wszystkim przewożonym rzeczom, a przy tym najlepiej wiedzą jak to robić bezpiecznie.

Dotyczy to np. pamiątek rodzinnych – zdjęć czy wiekowego wyposażenia. Najwyższa uwaga należy się także cennej ceramice. Każdy naczynie z porcelany powinno zostać owinięte materiałem zabezpieczającym – może to być folia bąbelkowa lub miękki papier – a następnie umieszczona w kartonach. Wolne przestrzenie warto także wypełnić papierem, gąbkami czy materiałem. Kartony powinny zostać zabezpieczone taśmą klejącą i oznaczone od zewnątrz. Nawet tak zabezpieczona zastawa porcelanowa powinna być przenoszona z najwyższą ostrożnością.  

Dobrze i umiejętnie należy zabezpieczyć obrazy. Pierwszą warstwę powinna stanowić folia bąbelkowa, którą trzeba zabezpieczyć folią stretch lub wzmocnić taśmą klejącą. Zarówno kartony z kruchą ceramiką, jak i cenne obrazy także lepiej jest powierzyć na czas opróżniania mieszkania firmom przeprowadzkowym. Zapewniają one lepsze warunki transportu od prywatnych samochodów osobowych, w których obrazy mogą po prostu nie zmieścić się.