Olejki eteryczne to cenny dar natury – umiejętnie dobrane i stosowane łagodzą wiele dolegliwości, skutecznie poprawiają nastrój i relaksują. Doskonale nadają się do masażu i mogą być stosowane w problemach skórnych. Warto jednak wiedzieć, że mają dużą zdolność wnikania w głąb naskórka, w związku z czym rodzi się pytanie, czy należy je rozcieńczać, czy może nakładać bezpośrednio na skórę.
Olejki eteryczne, które można nakładać bezpośrednio na skórę
Zdecydowaną większość olejków eterycznych należy rozcieńczyć przed nałożeniem ich na skórę, ponieważ mogą ją podrażnić lub wywołać uczulenie. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, do których należą:
- olejek lawendowy – działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran, oparzeń i ugryzień owadów, łagodzi ból i świąd, działa antycellulitowo i odmładzająco na skórę;
- olejek z róży – używany do pielęgnacji twarzy, wygładza zmarszczki, zabezpiecza przed utratą wody, likwiduje przebarwienia, zmniejsza blizny i rozstępy;
- olejek herbaciany – do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, zwalczania łupieżu, na opryszczkę i zajady.
Każdy olejek naturalny należy jednak przed użyciem przetestować, nakładając go na mały fragment skóry i obserwując efekty. Zaleca się ich punktowe użycie, np. na wypryski i zmiany skórne. Do masażu całego ciała lub twarzy stosuje się olejki rozcieńczone.
Jak rozcieńczać olejki eteryczne?
Zasadniczo przed wtarciem olejku eterycznego w skórę należy go rozcieńczyć, czyli przygotować roztwór o odpowiednim stężeniu. Substancją nośną mogą być oleje roślinne, np. kokosowy, migdałowy, z pestek moreli czy jojoba. Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, nie wolno ich również pić.
Stężenie olejku w roztworze powinno zależeć od jego zastosowania. Do nakładania na twarz optymalny zakres to 0,2–1,5 procent, do kąpieli od 1 do nawet 4 procent, a do masażu 1,5–3 procent. Warto wiedzieć, że aby uzyskać 1-procentowy roztwór, należy do 5 ml rozpuszczalnika dodać 1 kroplę olejku, 2 krople dadzą roztwór 2-procentowy i tak dalej. Innym sposobem jest dodanie do łyżki stołowej oleju bazowego trzech kropel czystego olejku.
Wiele olejków, dostępnych m.in. w hurtowni olejków eterycznych Naturalne Aromaty 2, doskonale nadaje się do masażu, który pobudza krążenie i pielęgnuje skórę. Kilka kropli wybranego olejku można również dodać do gotowych kosmetyków, np. szamponu, kremu lub balsamu albo do wanny pełnej wody. Ten ostatni sposób łączy w sobie aplikację skórną i inhalację, przynosząc często podwójną korzyść.