Śmierć bliskiej osoby jest zawsze bolesnym doświadczeniem. Ciężko jest pogodzić się z tą wiadomością i kontynuować swoje dotychczasowe życie. Amerykańska lekarska, Elisabeth Kübler-Ross, w swojej książce opisała 5 etapów żałoby, z którymi zmaga się osoba po stracie, aby móc na końcu zaakceptować daną sytuację. Poznaj fazy żałoby i spraw, że będzie Ci odrobinę lżej.
Fazy żałoby wg Elisabeth Kübler-Ross
Ból po śmierci bliskiej osoby potrafi być wyczerpujący oraz przerażający. Warto więc, choć trochę, zaczerpnąć informacji nt., z czym zmagają się osoby po stracie. Autorce książki “Rozmowy o śmierci i umieraniu”, dzięki rozmowom i wnikliwej obserwacji, udało się rozpoznać 5 etapów psychologicznych, z którymi zmagają się ludzie po śmierci bliskiej im osoby. Należy zaznaczyć, że nie zawsze zachodzą one w określonej kolejności i ich intensywność oraz długotrwałość zależy głównie od przeżywającej żałobę osoby. Kübler-Ross wyróżnia, takie etapy jak:
- Zaprzeczenie,
- Gniew,
- Targowanie,
- Smutek,
- Akceptacja.
Aby choć trochę odciążyć głowę po śmierci bliskiej osoby ważne jest, aby wybrać właściwy zakład pogrzebowy, który zajmie się pochówkiem i formalnościami związanymi z pogrzebem. Wielką profesjonalnością i dobrymi opiniami cieszy się zakład https://pogrzebykaminscy.pl/, który oferuje swoim klientom kompleksową obsługę.
5 etapów żałoby: zaprzeczenie
W pierwszym etapie, w głowie osoby w żałobie, pojawiają się następujące myśli: to nie może być prawda, to pewnie pomyłka, nie mogę w to uwierzyć. Często wypiera się informacje o śmierci bliskiej osoby i stara się ją ignorować. Im wcześniej dany człowiek uświadomi sobie, że taka sytuacja naprawdę ma miejsce, tym wcześniej pozwoli mu to na przejście do kolejnej fazy, którą jest gniew.
Fazy żałoby: gniew
W drugim etapie osoba w żałobie odczuwa gniew oraz wielką niesprawiedliwość. W jej głowie zbierają się myśli, takie jak: dlaczego mnie to spotkało, czym sobie zasłużyłem na ten ból. Ludzie zazwyczaj poszukują osób winnych w otoczeniu i przelewają swój gniew na innych.
5 etapów żałoby: targowanie
W etapie targowania się człowiek jest gotowy zrobić wszystko, aby zmienić zaistniałą sytuację. Poszukuje na to niekonwencjonalnych sposobów oraz często działa poprzez modlitwę do Boga.
Etap żałoby: smutek
Podczas tej fazy człowiek uświadamia sobie stratę, co wywołuje u niego głęboki żal i smutek. Osoba w żałobie często nie ma chęci do niczego, traci sens życia, jest wyczerpana i przeżywa wielkie cierpienie. Nie ma również chęci do przebywania z innymi.
5 etapów żałoby: akceptacja
Ostatnim etapem jest akceptacja. Dzięki niej osoba w żałobie jest w stanie stopniowo wrócić do funkcjonowania w społeczeństwie, uspokaja się oraz pozwala sobie na odczuwanie pozytywnych emocji.
Czy istnieje schemat prawidłowego przeżywania żałoby?
Otóż nie ma czegoś takiego jak schemat prawidłowego przeżywania żałoby. To ile trwa żałoba i jak jest przeżywana zależy do wielu czynników i nie sposób jest opisać każdy z nich. Do kilku podstawowych czynników zalicza się: relacja ze zmarłą osobą, rodzaj śmierci (nagła czy spodziewana), pomoc od innych osób w przeżywaniu straty, okoliczności śmierci…
Jeśli przechodzisz przez żałobę, to ważnym jest, aby nie zamykać się na pomoc ludzi z otoczenia. Wiadomo, że nie jest to łatwe – ale zdecydowanie warto mieć kogoś w tych ciężkich czasach obok.