Złoty Cypr

Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży, to jest w błędzie. Cypr, nazywany Wyspą Afrodyty, zaskakuje swoich gości mnóstwem atrakcji, z których warto skorzystać odwiedzając tę wyspę.

Tekst: Piotr Chabzda

Konsultacje: Maria Ossowska-Stavrinou

Zdjęcia: Redakcja „SlowLife”

Słoneczna wyspa położona najdalej na wschód na Morzu Śródziemnym uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Bogata roślinność, egzotyczny klimat sprawiają, że każdy, kto odwiedzi Cypr, chce tam wracać, poznawać nieodkryte dotąd miejsca, których sporo jeszcze czeka na wyspie Afrodyty.

Długie, bajkowe plaże, przejrzysta woda, dzikie wybrzeża klifowe oraz dwa charakterystyczne pasma górskie to tylko namiastka widoków, jakie można zobaczyć na Cyprze. Wyspa, która politycznie podzielona jest na dwie części – grecką i turecką – oferuje nam ogromną różnorodność kulturową oraz religijną. Zwiedzając poszczególne miasta można natrafić na przepiękne gotyckie katedry, tureckie meczety, skromne w wielkości, lecz robiące ogromne wrażenie bizantyjskie monastyry oraz średniowieczne zamki.

IMG_2835

IMG_2979

O wyjątkowości Cypru stanowi przede wszystkim klimat. Wyspa należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych miejsc świata. Panuje na niej klimat śródziemnomorski z gorącymi, suchymi latami, które zaczynają się w połowie maja i trwają do połowy września oraz zwykle łagodnymi zimami – od listopada do połowy marca. W okresie zimy pojawią się obfite opady deszczu. Mieszkańcy magazynują wtedy wodę w zbiornikach retencyjnych, które usytuowane są w górskich dolinach.

IMG_2955

Wybierając się w góry warto zwrócić uwagę na różnice temperatur – w zależności od pory roku. Między pełnią lata i zimą występują znaczące różnice temperatur, sięgające od 18°C w głębi wyspy do około 14°C na wybrzeżu. Jednak klimat to tylko jeden z wielu elementów, które stanowią o wyjątkowości tej wyspy.

Jakie miasta warto odwiedzić wybierając się na Cypr? Na co warto zwrócić uwagę planując slow podróże?

Z myślą o Was przygotowaliśmy turystyczny slow przewodnik, który pomoże Wam w ciekawy sposób zaplanować pobyt na rajskiej wyspie narodzin Afrodyty.

Larnaca

Od samego początku urzeka szerokimi plażami, na których wypoczywają turyści oraz mieszkańcy miasta. Larnaca, tak jak większość nadmorskich miast na Cyprze, nastawiona jest na turystów. Wzdłuż rozciągającej się plaży można na chwilę przystać, wypić pyszną kawę, zjeść meze rybne przyrządzone ze świeżych owoców morza oraz ryb. Na Starym Mieście znajdującym się za rozległą plażą oraz przepiękną promenadą pulsuje życie. Lokalne sklepiki zaopatrują mieszkańców w wysokiej jakości produkty. Będąc w Larnace warto odwiedzić Muzeum Kościelne, w którym zaprezentowane są piękne ikony oraz przedmioty liturgiczne. Na szczególną uwagę zasługuje również kościół św. Łazarza, w którym można zobaczyć dekoracje snycerskie na ikonostasie.

 IMG_3560 IMG_3583 IMG_3608 IMG_3632 IMG_3636 IMG_3638 IMG_3659 IMG_3675 IMG_3684

Pafos – miasto królów

Dwie godziny drogi od Larnaki znajduje się Pafos – miasto wielkich wykopalisk archeologicznych, Skał Afrodyty i okazałych, naprawdę robiących wrażenie Grobowców Królewskich. Jest to kompleks podziemnych grobowców zlokalizowany na północ od centrum Pafos, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co ciekawe, wcale nie były one miejscem spoczynku królów, a nazwę nadano im tylko ze względu na ich okazałe, niemalże królewskie wymiary. Chowani byli tutaj ówcześni arystokraci, namiestnicy, ważne, zasłużone dla Cypru i przede wszystkim zamożne persony. Miasto Pafos to jednak nie tylko grobowce. To także piękne wybrzeże, Stare Miasto i wiele innych interesujących zabytków. Jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miejsc na Cyprze, gdzie można wypocząć. Bogata oferta turystyczna, przyciąga co roku wielu odwiedzających magiczną wyspę.

IMG_3057 IMG_2861 IMG_3046 IMG_3060 IMG_3063 IMG_3076 IMG_3085 IMG_3093

Lofu

Kolejnym puntem wartym polecenia na mapie turystycznej Cypru jest mała wioska położona w dystrykcie Limmasol – Lofu. Zabudowa miasteczka składa się z małych domostw wybudowanych ze starej cegły. Poza sezonem miasteczko zamieszkuje 100 mieszkańców, a w sezonie do Lofu przybywa blisko 3 tys. turystów. Urokliwe małe uliczki tworzą tu wyjątkowy klimat. Wspaniałe tawerny, w których można degustować  regionalne potrawy nadają miejscu odpowiednią atmosferę.

IMG_3185 IMG_3187 IMG_3190

Akamas

Półwysep Akamas, w całości stanowiący rezerwat przyrody, znajduje się na północno-zachodnim krańcu Cypru. Można urządzić sobie tutaj wycieczkę przy okazji zwiedzania pobliskiego Polis lub Pafos. W prawie bezludnym, częściowo skalistym krajobrazie półwyspu można znaleźć spokój i chwilę wytchnienia. Odludne plaże zachęcają do kąpieli. To tutaj Adonis spotkał boginię Afrodytę, kiedy po polowaniu pił wodę ze źródła i zakochali się w sobie. Podobno i dzisiaj każdy, kto napije się ze źródła miłości zakocha się bez pamięci w osobie, którą zobaczy jako pierwszą.

IMG_2875 IMG_2891

Petra tou Romiou

Jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Cyprze. Petra tou Romiu to formacja skalna, która znajduje się w stromej części wybrzeża w okolicach Pafos. Kojarzy się z Afrodytą – grecką boginią miłości i piękna. Według legendy, to właśnie w tym miejscu miała wyłonić się z morskiej piany. Sama nazwa Petra tou Romiou związana jest z mitycznym bizantyjskim bohaterem, Digenisem Akritasem. Legenda mówi, że cisnął on w morze ogromną skałę, niszcząc przy tym statki Saracenów. Do skały można podejść przechodząc tunelem prowadzącym pod drogą. Tutejsza plaża jest kamienista, ale nieco dalej, z drugiej strony skały znajduje się mały kawałek piachu. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów. Przy drodze znajduje się kilka punktów widokowych, z których można obserwować morze i skały.

IMG_3480 IMG_3488

IMG_2995IMG_3490IMG_3102IMG_3124

Kurion w okolicach Limassol

Kolejnym miejscem, które koniecznie na Cyprze warto zobaczyć, będzie znajdujący się dla odmiany na południu wyspy Kurion – kolejne wielkie, archeologiczne wykopaliska znajdujące się nieopodal turystycznej mekki, Limassol. Historia starożytnego miasta Kurion sięga nawet XII w. p.n.e. Miasto przechodziło kolejno z rąk perskich, do macedońskich, po rzymskie i bizantyjskie. Obecnie stanowi jedną z najważniejszych atrakcji Cypru. Amfiteatr z widokiem na morze pomieścić może ok. 3 tys. osób. Wspaniała akustyka pozwala organizować występy czy pokazy, podczas których nie potrzeba używać nagłośnienia. Nieopodal amfiteatru znajdują się zbiory wykopaliskowe, gdzie możemy podziwiać starożytną zabudowę miasteczka. Dodatkowym atutem tego miejsca są odkryte mozaiki, które zwiększają atrakcyjność miejsca.

  IMG_3129 IMG_3130 IMG_3135 IMG_3137

Omodos

W górach Trodos znajduje się wiele ciekawych wiosek, w których można poczuć klimat tradycyjnego Cypru, a podczas spacerów wąskimi, brukowanymi uliczkami zaznać odrobinę chłodu. Jedną z najbardziej znanych wiosek, które polecamy odwiedzić, jest Omodos. Miasteczko  słynie z wyrobu tradycyjnych koronek, a także z produkcji wina. W sierpniu odbywa się tam coroczny festiwal wina. Wówczas w wielu lokalnych sklepach czekają na turystów degustacje lokalnych win, jest również Muzeum Wina z wiekową maszynerią służącą do ich produkcji. Można zwiedzić pochodzący z XVII w. kamienny klasztor, posnuć się po ciasnych uliczkach i poobserwować babcie dziergające koronkowe serwety. Omodos oferuje także spory wybór tradycyjnych cypryjskich tawern i bardziej nowoczesnych lokali, gdzie można bardzo smacznie zjeść.

       IMG_3219  IMG_3224 IMG_3225 IMG_3226 IMG_3227 IMG_3232

Kakopetria

Miejscowość o trochę przerażającej w tłumaczeniu na język polski nazwie – Przeklęte Kamienie – to wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej Cypru. Wioska  z wąskimi uliczkami zabudowanymi w jej najstarszej części kamiennymi, piętrowymi, rzadziej dwupiętrowymi domami stanowi świetną bazę na weekendowy wypad w góry. Mieszkańcy Kakopetrii utrzymują się  przede wszystkim z turystyki i produkcji wina. Sporo budynków jest tu opuszczonych i zaniedbanych, jednak wioska zachowuje swój wyjątkowy klimat. Gościnnie zapraszają sklepy z pamiątkami, winiarnie i sklepy z winem.

IMG_3327 IMG_3329 IMG_3337 IMG_3345 IMG_3348  IMG_3353 IMG_3366 IMG_3368 IMG_3383 IMG_3387 IMG_3390 IMG_3392

Odwiedzając Cypr nie można ograniczyć się wyłącznie do części wybrzeża. Warto wybrać się w podróż w góry. Malownicze krajobrazy, ciekawe ukształtowanie terenu, klimatyczne wioski pozwalają poznać Cypr z innej strony. Małe rodzinne manufaktury produkujące lokalne przysmaki umożliwiają odkrycie wartości wyspy Afrodyty w bogatszym wymiarze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *