Ziołowy zakątek

Wśród malowniczych pól i lasów dziewiczego Podlasia, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku cywilizacji, ulokowany jest Ziołowy Zakątek. Miejsce to tchnie spokojem i sielskością życia, które tutaj wydaje się zwalniać i toczyć swoim leniwym tempem, zgodnym z naturą i cyklami pór roku.

Na tych czystych i pięknych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska, rdzenni mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstwa i prozdrowotnych właściwości . W Ziołowym Zakątku goście mają okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin ze stanu naturalnego. Wśród dobiegających zewsząd aromatów ziół i przypraw goście mogą komponować własne mieszanki herbaciane, tworzyć nalewki na bazie cennych surowców zielarskich, jak również zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego.

Ziołowy Zakątek oferuje swoim gościom obszerną bazę noclegową dla ponad 150 osób. Pokoje mieszczą się w zabytkowych wiejskich domach z połowy XIX wieku, przenoszonych z różnych miejscowości województwa podlaskiego. Przytulne pokoje doskonale oddają klimat sielskiej, wschodniej wsi. Wszystkie budynki zbudowane są z drewna i konserwowane tłoczonym na zimno olejem lnianym. Naturalne są również pokrycia dachowe- dachy wykonane są ze słomy, drewna lub gliny. W części pokojów możliwy jest nocleg na tradycyjnych, słomianych siennikach. Istnieje również możliwość wynajęcia pokoju przy gospodarstwie, gdzie możemy mieć pewność, że obudzi nas pianie koguta czy muczenie krowy. Przebywanie w tym miejscu pozwala zapoznać się z życiem, jakie dawniej toczyło się w podlaskich gospodarstwach. Na jego terenie możemy obserwować najróżniejsze, tradycyjnie hodowane zwierzęta gospodarskie. W Ziołowym Zakątku funkcjonuje także pracownia ceramiczna, oferująca tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz warsztaty. Naszym gościom proponujemy również kąpiele ziołowe, pomagające w naturalny sposób podreperować zdrowie.

Nieopodal zrekonstruowany został także zabytkowy, XVII-wieczny drewniany kościół wraz z ogrodem biblijnym. W Ziołowym Zakątku, wśród aromatycznych ziół i dziewiczej natury, istnieje możliwość zorganizowania romantycznej uroczystości ślubnej- agroturystyka oferuje kompleksową organizację różnego rodzaju imprez i wydarzeń. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Jagodnej umiejscowiony jest niedaleko wyjątkowo klimatycznego rosarium, gdzie wśród odurzających zapachów i pięknych kwiatów goście mają okazję zapoznać się z ponad 150 gatunkami róż i ich właściwościami.

Na potrzeby restauracji w Ziołowym Zakątku prowadzony jest również ekologiczny warzywniak, gdzie warzywa uprawiane są w sposób organiczny, w oparciu o tradycyjne metody uprawy. Dania serwowane w naszej restauracji pełne są aromatycznych ziół i przypraw. Na potrzeby agroturystyki hodowane są zwierzęta, mamy także własne jajka i wyroby mleczne. Składniki potraw zbierane są również w okolicznych lasach i na polach- w naszej kuchni wykorzystujemy różnego rodzaju dzikie rośliny jadalne, powszechnie uznawane za chwasty.

Również edukacja przyrodnicza realizowana jest z sercem i w oparciu o lokalny potencjał. Pokaźna kolekcja Podlaskiego Ogrodu Botanicznego liczy ponad 1500 gatunków, położonych na obszarze 12 hektarów. Podczas pieszych wędrówek i warsztatów edukacyjnych, w ogrodzie zaskakuje ilość zakamarków i wąskich leśnych ścieżek, wokół których prawie na naszych oczach rozkwitają piękne, rzadkie rośliny, a sam ogród urzeka wielobarwnością roślin, ich aromatem i spokojem. Wśród drzew można się natknąć między innymi na drewniany, tradycyjny domek szeptuchy, krąg z roślinami aromatycznymi czy zakątek czosnkowej aromaterapii, gdzie można w naturalny sposób oczyścić swoje płuca i układ oddechowy. W lesie znajduje się również klimatyczna leśniczówka, gdzie spróbować można specjałów zrobionych z ziół i surowców zebranych w okolicznych lasach, jak również zasmakować wybornej dziczyzny.

Podczas wycieczek goście mają możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego, zwiedzić Podlaski Ogród Botaniczny, w którym zgromadzona jest kolekcja praktycznie całej flory Polski, poznać chronione rośliny  i dziko rosnące gatunki jadalne, jak również rośliny barwierskie, trujące czy przyprawowe . Mile widziani są goście z czworonogami.

Na terenie Ziołowego Zakątka istnieje również możliwość zorganizowania ogniska czy grilla w zacisznym miejscu. W ogrodzie dzieci mogą do woli bawić się na drewnianym placu zabaw, gdzie bezpiecznie mogą korzystać ze sprzętów małego ogrodnika czy małego kucharza, jak również bawić się w domkach na drzewie.

www.ziolowyzakatek.pl

www.facebook.com/ziolowyzakatekkoryciny 

rezerwacje- 512 127 069

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *