Zimowa Krynica Zdrój

Początek sportów zimowych w Krynicy Zdroju to rok 1924, gdy miasto było gospodarzem Mistrzostw Polski w Narciarstwie. W tym czasie powstała skocznia narciarska na Górze Krzyżowej, tor saneczkowy na Górze Parkowej i hala lodowa przy alei Lipowej. Rozgrywano tu wówczas Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich, Saneczkarskie Mistrzostwa Europy, a nawet Hokejowe Mistrzostwa Świata. Śmiało możemy powiedzieć, że w początkach XX w. zimową stolicą Polski była Krynica Zdrój – a wielu uważa, że jest nią także obecnie. Lokalizacja kurortu na południowych nasłonecznionych stokach i specyficzny mikroklimat zapewniają dużo słonecznych dni przy utrzymującej się przez długi czas pokrywie śnieżnej. 

Tekst: Elżbieta Tomczyk- Miczka

Gondola i kanapy

Dostojne uzdrowisko z dwusetletnią tradycją z nowoczesną bazą sportów zimowych to zestawienie odpowiadające dzisiejszemu turyście. Obraz pasywnego kuracjusza drepczącego po deptaku na zabiegi lecznicze odszedł do lamusa. Ten współczesny chce spędzać czas aktywnie, korzystać z infrastruktury sportowej. A ta akurat w Krynicy Zdroju zadowoli nawet bardzo wymagających. Głównymi atrakcjami jest kompleks narciarski na Jaworzynie Krynickiej. To w sumie 10 wyciągów o łącznej przepustowości ok. 12 500 osób na godzinę, wśród nich kolej gondolowa i 2 krzesełkowe, 7 tras narciarskich o długości 10 km, w tym 3 klasy FIS. Tych atrakcji dopełniają liczne wyciągi narciarskie w kilku pobliskich centrach sportów zimowych: na Słotwinach, w Tyliczu, w Szczawniku i Muszynie, połączonej z Wierchomlą przez stację narciarską Dwie Doliny. Nawet w centrum, niedaleko Parku Zdrojowego, na zboczach Góry Krzyżowa działa wyciąg narciarski Henryk, czynny do późnych godzin wieczornych. Zlokalizowany jest tuż obok hali lodowej. A jeżeli już mowa o lodowisku, to mamy tu tradycje rzadkiego w kraju sportu, curlingu, a dla chętnych organizuje się na zamówienie zawody curlingowe.

DSC_2432

Artystyczna aura kurortu

Krynica Zdrój to kawałek pięknej historii naszej kultury. Już w XIX w. panie z koronkowymi parasolkami przechadzały się po deptaku z dzbanuszkami-pijałkami, a panowie w tużurkach i sztybletach dokonywali przeglądu damskiej części uzdrowiska. Zaczątkiem kurortu był zbudowany w 1794 r. Mały Domek, który wkrótce pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe, a w 1807 r. Krynica została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym. Już wówczas duch sportowy kwitł w narodzie: zimą było narciarstwo, saneczkarstwo, ślizgawka, a latem grano w krykieta, tenisa, pojawiali się cykliści i loty balonowe. Któż tu nie przyjeżdżał! Począwszy od wielkich artystów sceny, goszczących na występach (Modrzejewska, Smosarska, Jaracz), przez elity I Rzeczypospolitej (prezydenci Piłsudski, Wojciechowski, Mościcki), po poetów, pisarzy, malarzy (Kraszewski, Tuwim, Witkacy, Matejko, Kossak). Światowej sławy śpiewak Jan Kiepura wybudował tu luksusowy jak na owe czasy hotel Patria. Dziś także centralna promenada – krynicki deptak – stanowi miejsce spotkań, spacerów i wydarzeń kulturalnych. W pijalni odbywają się koncerty, a między Starym i Nowym Domem Zdrojowym w zabytkowej muszli koncertowej gra jak dawniej Orkiestra Zdrojowa, która liczy sobie prawie 150 lat.

161 178 410 DSC_8581

SONY DSC

Po aktywnej stronie zimy

Aura dawnej wytworności snuje się pomiędzy zabytkowymi drewnianymi willami w stylu szwajcarskim, nad potokiem Kryniczanka i wśród stylowych sanatoriów u stóp Góry Parkowej, na którą wiedzie kolej linowo-terenowa, otwarta w 1937 r. przez prezydenta Mościckiego. Obecnie na Górze Parkowej zjeżdża się na „rajskich ślizgawkach”, czyli powstałych w miejscu starego toru saneczkowego rynnach i na Kubusiowym Stoku, z wyciągiem taśmowym, zwanym czarodziejskim dywanem. To jedno z miejsc widokowych, skąd podziwiamy górzysty krajobraz Sądecczyzny z ostrym konturem Tatr w tle. Podczas gdy narciarze i snowboardziści szusują wokół Krynicy po stokach Beskidu Sądeckiego, w dolinach rozwija się narciarstwo biegowe, dzięki trasom wyznaczonym w Dolinie Czarnego Potoku U Leśników i w Tyliczu w Osadzie Domki w Lesie. Trasy, regularnie naśnieżane oraz ratrakowane, przebiegają po halach i terenach leśnych, a towarzyszą im wypożyczalnie biegowego sprzętu narciarskiego i duże parkingi. Jest też kilkunastohektarowy park śnieżny, w którym można wprawiać się w jeździe skuterami śnieżnymi. Bogata baza noclegowa obejmuje hotele, pensjonaty, apartamenty i pokoje gościnne.

77. Krynica 78. Krynica 92. Kolej gondolowa

Smaki i smaczki

Gości cieszy regionalna kuchnia i etniczne klimaty, góralskie i łemkowskie. Łemkowie byli gospodarzami tej ziemi w czasach gdy powstawało uzdrowisko, a najsłynniejszym z nich jest malarz prymitywista Nikifor Krynicki, którego muzeum mieści się w zabytkowej willi Romanówka. Łemkowskie drewniane cerkwie, zwłaszcza doceniona przez UNESCO świątynia w Powroźniku, są cennymi obiektami na Szlaku Architektury Drewnianej, podobnie jak wille w centrum kurortu. Również smakosze znajdą tu swoje miejsca. Karczmy regionalne zapraszają na góralskie oscypki, moskole i kwaśnicę, z kolei Karczma Łemkowska serwuje tartianyki, homiłky i kisiełycę, podczas gdy kultowy 80-letni Cichy Kącik usytuowany przy wjeździe do miasta, na Kopciowej, skrywa tajemnice elit PRL-u i wspomnienia słynnych na całą Polskę dancingów. Tu specjalnością są słynne rydze z patelni. Smakować Krynicę Zdrój można wszak na wiele sposobów!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *