Smaki Gdańska w Noc Restauracji

Już po raz piąty restauracje z Gdańska otworzą swe podwoje dla uczestników najsmaczniejszego  kulinarnego wydarzenia roku – Nocy Restauracji! Tegoroczna edycja odbędzie się 6 lipca i będzie prezentowała Smaki Gdańska.

Noc Restauracji 2017 zaskoczy nas zmianą formuły. Udział w niej wezmą wyłącznie lokale certyfikowane w projekcie „Smaki Gdańska”, realizowanym przez Miasto Gdańsk. Restauracje pokażą w tę noc swoje najsmaczniejsze oblicze. Każda z nich przygotuje specjalne menu degustacyjne składające się z pięciu dań, które wspólnie stanowić będą interpretację gdańskich smaków.  W tę jedyną noc restauracje zaoferują specjalne ceny, od 75 zł za set.

Nocni smakosze spróbują między innymi wyjątkowych, doskonałych jakościowo dań, objętych certyfikatem Smaki Gdańska.

 „Noc Restauracji to akcja, która w tym roku wypromować ma Smaki Gdańska, będące odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców i turystów. Nasze działanie ma na celu wzmocnienie oryginalnej oferty kulinarnej miasta. Chcemy, żeby Gdańsk kojarzył się nie tylko z miastem atrakcyjnym turystycznie i dobrym do mieszkania, staramy się, aby stał się synonimem kuchni najwyższych lotów, czerpiącej z kultury i tradycji.  Zależy nam na tym, by Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce,  zaproponował jakościową ofertę kulinarną, opartą o lokalną tradycję i składniki, stanowiącą magnes dla turystów i urozmaicenie dla mieszkańców.” – mówi Anna Zbierska zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Miasta Gdańsk.

Menu przygotowane przez restauracje będą autorską wizją Smaków Gdańska opracowaną przez najlepszych szefów kuchni, którzy podczas tej wyjątkowej nocy opowiedzą gościom o swoich kulinarnych inspiracjach.

Swoje propozycje menu przygotowały już:

RESTAURACJA MERCATO w Hotelu Hilton w Gdańsku

Amuse Bouche

Przystawka / zupa

Chłodnik  z buraka/ marynowany jesiotr/ sorbet ze szczawiu

Przystawka

„Pijana Koza”/ tatar z pomidora/ rzodkiewka/ pszenica

Danie główne

Pierogi/ twaróg/ ziemniak/ koperek

Danie główne

Turbot/ puree ze szpinaku/ cukinia/ szparagi

Pre-dessert

Jagoda/ fasola tonka/ biała czekolada

Cena menu degustacyjnego: 119 pln

 

RESTAURACJA PAPIEROOVKA

Amous Bouch

( niespodzianka Szefa Kuchni)

Przystawka zimna

Śledź marynowany w soku z buraka z jabłkiem w żubrówce

Zupa

Krem z szyjek rakowych z pudrem z kindziuka

Danie główne

Filet z kaczki z demi glass jabłkowym z kaszą pęczak i puree z kapusty czerwonej

Deser

Lody rabarbarowe z anyżem i wanilią

Cena menu degustacyjnego: 75 pln

 

Hubert Gonera, organizator przedsięwzięcia mówi: „Wyjście do restauracji podczas Nocy Restauracji – Smaki Gdańska to przeżycie, które porównać można do wyjścia na dobry koncert, do opery czy do teatru. W każdym lokalu na gości czekać będzie niebanalne przeżycie kulinarne, skomponowane wokół Smaków Gdańska. Warto na taką wizytę zarezerwować co najmniej dwie godziny i zadbać o pusty żołądek”.

W tegorocznej imprezie wezmą udział tylko te restauracje, które zakończyły proces certyfikacji z oceną pozytywną i dały się poznać jako prawdziwi ambasadorzy gdańskiej kuchni: Eliksir, Magiel, Mercato, Papieroovka, Winne Grono, Zafishowani, Kubicki, Otwarta, Niepokorni, Szafarnia 10. Wszystkie informacje o restauracjach oraz menu degustacyjnych i cenach znaleźć można na stronie internetowej www.nocrestauracji.pl.

Przypomnijmy, że Smaki Gdańska to selekcja dań i restauracji, które pozwalają poznać tradycję
i bogactwo kulinarne Gdańska. Inicjatywa zapoczątkowana w 2016 roku skupia lokale, które
w swoim menu wykorzystują lokalne i dobre jakościowo, regionalne składniki oraz interpretują gdańską tradycję kulinarną. Restauracje i kawiarnie biorące udział w tegorocznej akcji przeszły w maju br. szczegółowy proces certyfikacyjny. Lokale skupione wokół Smaków Gdańska posiadają w swoim menu unikalne potrawy sygnowane logo projektu: od przystawek poprzez zupy, dania główne, aż po desery.

Szczegóły projektu Smaków Gdańska znaleźć można na stronie internetowej www.gdansk.pl/smakigdanska oraz fanpage’u  www.facebook.com/smakigdanska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *