Slow life to high life

Slow food, slow fashion, slow design – modna ostatnio ideologia slow (ang. powoli) nawołuje do uporządkowania życia na nowo, akcentując kolejne aspekty naszego istnienia. Zwolnienie życiowego tempa, harmonia z otoczeniem, świadoma konsumpcja i inne kluczowe zagadnienia filozofii slow zyskują coraz więcej zwolenników wśród osób, które są już zmęczone bezrefleksyjną, masową produkcją.

Trend ten jest widoczny także w projektach architektonicznych – nie od dziś wiadomo, że wpływ miejsca zamieszkania na styl życia jest niezaprzeczalny.

lounge

Trend slow opanowuje wiele sfer naszego życia. Slow food czyli starannie przygotowane, zdrowe, regionalne jedzenie wyparło modę na fast food. Slow fashion nawołuje do zaprzestania impulsywnego kupowania ubrań oraz ograniczenia garderoby do rzeczy najbardziej potrzebnych i najlepszych jakościowo. Slow design zachęca z kolei do urządzania wnętrz w sposób przyjazny środowisku i indywidualny, kupując produkty od lokalnych przedsiębiorców i plastyków. Wpływy ideologii slow są widoczne także w innych branżach, między innymi deweloperskiej. Szare, anonimowe blokowiska – tzw. sypialnie, zastępowane są przez nowoczesne, otoczone zielenią osiedla pozwalające odpocząć od miejskiego zgiełku i jednocześnie cieszyć bliskością usług oraz dogodnym dojazdem do centrum miasta. Takie miejsca to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie luksus spod znaku slow life: życia
w harmonii ze sobą, swoimi potrzebami oraz przyrodą.

nowe kolibki

W Trójmieście powstają osiedla, które łączą wiele ważnych dla mieszkańców funkcji: są miejscem wypoczynku, budowania relacji z sąsiadami, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz, dzięki atrakcyjnej lokalizacji blisko centrum, pozwalają na łatwy dostęp do usług oraz infrastruktury miejskiej, takiej jak szkoły czy teatry. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się mało prawdopodobne, że niedaleko centrum można cieszyć się bliskością przyrody oraz kameralną atmosferą, to przemyślany projekt architektoniczny pozwoli osiągnąć ten cel. W tego typu niebanalnych rozwiązaniach budowlanych specjalizuje się pomorska firma deweloperska Invest Komfort, której realizacje, takie jak Nadmorski Dwór w Gdańsku, Aquarius w Sopocie i Nowe Orłowo w Gdyni były wielokrotnie nagradzane
w ogólnokrajowych konkursach, w tym prestiżową nagrodą Budowa Roku. Nowe Orłowo zdobyło też międzynarodowe wyróżnienie International Property Awards.

fitness

W lutym 2017 roku rozpoczyna się budowa kolejnego osiedla – Nowe Kolibki przy ulicy Bernadowskiej w Gdyni. Jest to kolejna realizacja Invest Komfortu charakteryzująca się wysoką jakością wykończenia, elegancką architekturą oraz zielenią, która pozwala nie tylko odpocząć w przyjaznym otoczeniu, ale także stworzyć odpowiedni klimat wspierający integrację mieszkańców i budowanie wspólnoty. Znacznie podnosi to komfort życia oraz sprzyja poszukiwaniu równowagi między aktywnością prywatną i zawodową, czyli zachęca do odnalezienia się w nurcie slow life.  „Slow life to współczesna koncepcja, która opiera się na poszukiwaniu harmonii i równowagi w życiu – wyjaśnia Katarzyna Siedlik, psycholożka, trenerka rozwoju osobistego – Najtrudniej osiągnąć właśnie ten stan osobom bardzo aktywnym zawodowo, a chcącym poświęcić czas rodzinie, hobby, przyjaciołom. Idea slow life pomaga docenić to, co jest tu i teraz, zachęca do zatrzymania się i przyjrzenia się temu, co nas otacza, docenieniu prostych, codziennych przyjemności”- dodaje. Osiedle Nowe Kolibki doskonale wpisuje się w wysoki standard znany z innych projektów tego dewelopera. Architekt Jakub Bladowski opisuje założenia przyświecające twórcom tego gdyńskiego osiedla w następujący sposób: „Tworząc projekt zależało nam na pokazaniu, że nawet w sercu metropolii, jaką jest Trójmiasto, można wykreować kameralne wnętrza urbanistyczne, przestrzenne i różnorodne jednocześnie, same budynki zaś rozmieścić z oddechem.  W tej unikalnej lokalizacji mieliśmy szansę stworzenia wyjątkowego miejsca, które pozwala zwolnić życiowe tempo”. Architekt Paulina Lehmann, odpowiadająca za projektowanie części wspólnych dodaje: „Wnętrza są odpowiedzią na ideę slow life, którą inspirowaliśmy się tworząc projekt – stanowić mają miejsce sprzyjające wyciszeniu, relaksacji, zapominaniu o szalonym tempie życia każdego dnia, zwolnieniu go oraz miejsce, gdzie jest się blisko natury, gdzie można jej doznawać wszystkimi zmysłami.”

strefa relaksu

Slow life nie jest mrzonką, ideałem równowagi, niemożliwym do osiągnięcia we współczesnym świecie. To sposób na życie, dzięki któremu możemy zwolnić, żeby wsłuchać się w siebie, nasze potrzeby oraz emocje i poszukać na nie odpowiedzi zgodnej z naszymi upodobaniami. Natomiast architekci oraz deweloperzy podążający z duchem czasu pomogą nam zrealizować marzenia o życiu slow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *