Regionalnie i smacznie w Cittaslow

Dobrze żyć w małej społeczności, czerpać z lokalnych tradycji i miejscowej historii, ale nie odwracać się od nowoczesności – to wyzwania ruchu miasteczek Cittaslow, który tak mocno w ostatnich latach zakorzenił się na Warmii i Mazurach.  Świetnym nośnikiem lokalnego dziedzictwa, ale też sposobem na zaistnienie i wpisanie się w coraz popularniejszy trend, jest promocja miejscowej kuchni i tradycyjnych produktów.  Zapraszamy do poznania kalendarza letnich, kulinarnych wydarzeń w miastach spod znaku ślimaka, a przy okazji odkrywania ich klimatu i historii!

Tekst: Redakcja

Idea Cittaslow wywodzi się w końcu z ruchu Slow Food, stąd zachwalanie lokalnych kulinariów  i wyrobów jest naturalną konsekwencją zrzeszenia w ruchu miasteczek. Jak lepiej rozwijać kulturę gościnności, jak nie przez zaproszenie przyjezdnych do posmakowania lokalnych specjałów . Najbliższe tygodnie w miastach Cittaslow będą bogate w różnego rodzaju wydarzenia promujące lokalne dziedzictwo kulinarne. Będzie tradycyjnie i smacznie.

Festiwal Kuchni Średniowiecza – Nidzica – 9 lipca

W Nidzicy mieści się największy na Mazurach pokrzyżacki zamek gotycki. Podczas imprezy sezonu w  mieście – Dni Nidzicy – będzie nie tylko słychać szczęk zbroi, ale również skwierczenie pieczonych na ogniu podpłomyków. Na nidzickim rynku odbędzie się Festiwal Kuchni Średniowieczna, podczas której przybyli goście będą mogli nie tylko skosztować przygotowywanego na żywym ogniu średniowiecznego jadła, ale również zapoznać się ze zwyczajami panującymi w czasach, gdy nidzicki zamek pełnił jeszcze rolę rezydentalno-obronną. Wydarzenie wpisuje się w kalendarz wydarzeń sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.

Festiwal Kultury Myśliwskiej  – Lidzbark Warmiński – 23 lipca

Lidzbark Warmiński po raz 10 będzie gościł miłośników kultury myśliwskiej. Na placu przy Wysokiej Bramie będzie można wysłuchać koncertu muzyki myśliwskiej, zarówno tradycyjnych sygnałów jak i bardziej rozrywkowych rytmów. Koncertowi towarzyszyć będą pokazy ptaków łowczych, psów ras myśliwskich, oraz konkurs kulinarny na dania z dziczyzny i prezentacja członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Festiwal to jednak nie tylko koncerty i pokazy to także rozmowy o współczesnych aspektach myślistwa. Dzień wcześniej (22 lipca) w Oranżerii Kultury odbędzie się konferencja „Łowiectwo jako aktywna ochrona przyrody – historia i współczesność” połączona z wystawą fotografii przyrody autorstwa Waldemara Bezucha.

Festiwal Pogranicza Karaczewo – Gołdap – 6 sierpnia

Festiwal ma wieloletnią tradycję i jest wyśmienitą okazją do skosztowania najlepszych kartaczy w regionie. Ekipy profesjonalnych kucharzy i amatorów zaprezentują swoje kulinarne umiejętności w ich przyrządzaniu. Potrawy zostaną poddane ocenie jury konkursowego. Również publiczność będzie miała możliwość degustacji i oceny kartaczy przyrządzonych według różnorodnych receptur. Warto w tym dniu odwiedzić Gołdap – miasto „na krańcu regionu”, posiadające status uzdrowiska klimatyczno-borowinowego i  kompleks tężni solankowych.

Warmińska Uczta Pierogowa – Biesowo koło Biskupca – 12 sierpnia

Od 11 lat do Biesowa przyjeżdżają tłumy smakoszy z całej Polski. Na pierwszej uczcie ugotowano 2 tysiące pierogów, które rozeszły się w ciągu pół godziny. Na kolejne imprezy gospodynie przygotowywały ich coraz więcej, w minionym roku podano  ponad 50 tysięcy pierogów z różnym farszem. W tym padnie kolejny rekord a Biesowo ponownie stanie się pierogową stolicą Polski.

Festiwal Wieprzowiny –  Działdowo – 13 sierpnia

Gospodarzem festiwalu po raz pierwszy będzie miasto Działdowo. Impreza ma na celu promowanie produktów i potraw przygotowanych na bazie wieprzowiny.  W programie imprezy, konkursy oraz pokazy kulinarne połączone z degustacją potraw. Tradycyjne wyroby będzie można nabyć także na  stoiskach producentów regionalnej żywności, w tym przedstawicieli sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.

Regionalne Święto Ziół – Olsztynek – 15 sierpnia

Regionalne Święto Ziół na stałe wpisało się do kalendarza imprez Warmii i Mazur. Impreza organizowana jest od 2010 roku i nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie kiermasz produktów zielarskich oraz członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy.

Ryńskie smalcowanie z ogórczeniem – Ryn – 19 sierpnia

Miasto Ryn zaprasza na kulinarny festyn, którego głównym motywem jest smalec i ogórek. W trakcie imprezy jest możliwość skosztowania ryńskiej, lokalnej zupy ogórkowej, smalczyku z ogórkiem i innych  lokalnych potraw. Odbywają  się także mistrzostwa Polski w rzucie ogórkiem parami oraz  konkurs na fraszkę kulinarną.

Kalendarz wydarzeń w miastach Cittaslow uzupełniają inne inicjatywy  m.in. organizowane w letnich miesiącach w Jezioranach sobotnie Eko Targi, podczas których można nabyć warzywa i inne produkty prosto od rolnika. Okazją do poznania lokalnego rzemiosła będą takie wydarzenia jak:  Jarmark Sztuki Rękodzieła w Dobrym Mieście, ryński Pchli Targ (oba 13 sierpnia) oraz Jarmark Antyków, Rękodzieła i Zdrowej Żywności w Działdowie (27 sierpnia).

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele, aby polepszać jakości życia mieszkańców i przybliżać im kulturę dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Idea Cittaslow zakłada również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Do polskiej sieci miasteczek Cittaslow należy 26 miejscowości, w tym 20 miast z Warmii i Mazur. Na całym świecie do ruchu zrzesza już 232 miejscowości.

Kalendarz wydarzeń w miastach Cittaslow znajdziecie na stronie cittaslowpolska.pl oraz facebooku Cittaslow Polska.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *