Poznań – tu warto żyć i inwestować

To był dobry rok dla Poznania – starania miasta o poprawę komfortu życia mieszkańców i przyciągnięcie inwestorów zostały docenione w wielu niezależnych rankingach, a jego otwarcie na biznes zauważył nawet zespół analityczny „Financial Times”

Tekst: Michał Gradowski

Zdjęcia: Fotolia

Czy w Poznaniu z roku na rok żyje się coraz lepiej? Zależy komu, podpowiada rozsądek, ale jeśli za miernik jakości życia przyjmiemy niezależne rankingi, to jest lepiej niż wcześniej. W ubiegłym roku, w najnowszej edycji Rankingu Samorządów przygotowanego przez „Rzeczpospolitą”, Poznań został uznany za najlepsze miasto na prawach powiatu. Kapituła rankingu brała pod uwagę takie czynniki, jak kondycja finansowa miasta, podnoszenie jakości świadczonych usług publicznych, a także współpracę z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi oraz wsparcie przedsiębiorczości. W jej ocenie trzy samorządy w Polsce robią to najlepiej – obok Poznania także Boguchwała w woj. podkarpackim (w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich) oraz Strawczyn w woj. świętokrzyskim (w kategorii gmin wiejskich). W zestawieniu nie jest uwzględniana Warszawa, ze względu na jej wielkość i inny ustrój prawny.

Poznań „Perłą samorządu”

Starania miasta o poprawę komfortu życia docenili także eksperci Ogólnopolskiego Rankingu „Perły samorządu” – dziennikarze „Gazety Prawnej”, prof. Hanna Godlewska-Majakowska ze Szkoły Głównej Handlowej oraz specjaliści z firmy Deloitte. Poznań został oceniony najwyżej w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców, otrzymał Samorządową Perłę Internetu (najlepsza z punktu widzenia obywatela samorządowa strona internetowa) oraz wyróżnienie w ramach I edycji rankingu Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży. Prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi przyznano natomiast drugie miejsce w kraju wśród włodarzy gmin. W rankingu oceniano takie aspekty, jak zarządzanie, usługi publiczne, przestrzeń i kapitał społeczny, a kapituła rankingu w uzasadnieniu doceniła m.in. inwestycje w Centrum Inicjatyw Rodzinnych, miejskie programy wsparcia seniorów, zwróciła również uwagę na zwalczanie zanieczyszczenia powietrza, modernizację komunikacji publicznej oraz rozbudowę sieci rowerów miejskich.

Inwestorzy mile widziani

Konkursy i zestawienia rozstrzygnięte w 2017 roku pokazały także, że Poznań coraz lepiej przyciąga inwestorów. Jak wynika z ubiegłorocznej edycji rankingu przeprowadzonego przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), obejmującego miasta wojewódzkie, Poznań obsługuje inwestorów najlepiej w Polsce. Stolica Wielkopolski awansowała na pierwsze miejsce z trzeciego, za nią uplasował się ubiegłoroczny lider Łódź oraz Wrocław.

Docenił nas także zespół analityczny „Financial Times’, przygotowując

ranking fDi Polish Cities of the Future 2017/18. Ranking ten ocenia polskie miasta pod względem atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Poznań znalazł się w grupie najbardziej atrakcyjnych dużych polskich miast pod względem otwarcia na biznes, obok Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

Poznań wyróżnili także eksperci Milken Institute, przygotowujący zestawienie Best-Performing Cities Europe. Największe możliwości na kontynencie – pod względem kondycji finansowej, kreowania nowych miejsc pracy, wzrostu płac czy potencjału w zakresie rozwoju wykwalifikowanego przemysłu usługowego – mają w Polsce takie regiony, jak woj. dolnośląskie z Wrocławiem, województwo pomorskie z Gdańskiem oraz województwo wielkopolskie wraz z Poznaniem.

Poznań 4.0?

W 2017 roku stolica Wielkopolski znalazła się także w gronie miast najlepiej wspierających rozwój sektora usług nowoczesnych – w rankingu zorganizowanym przez ABSL Poland – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Natomiast z raportu przygotowanego przez ekspertów firmy doradczej PwC wynika, że Poznań ma atuty, by stać się liderem w budowaniu gospodarki Przemysłu 4.0, opartej o nowe technologie i innowacje. Zdaniem analityków tej firmy już teraz miasto może pochwalić się wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań typu smart, takich jak cyfrowy urząd, proekologiczne źródła ciepła czy łączenie młodych przedsiębiorców z sektorem publicznym i organizacjami społecznymi w celu wzmocnienia branży innowacyjnej i kreatywnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *