Poznań Design Festiwal na półmetku

Od piątku trwa Poznań Design Festiwal pod hasłem “Urzeczeni”, który udowadnia, że design jest dla wszystkich. Wydarzenie potrwa do soboty, a w programie cały czas czekają bezpłatne prelekcje i warsztaty, pokazy filmowe oraz rejsy statkami.

Tematem tegorocznej edycji jest rzeka i woda w mieście. Dlatego główne miejsca festiwalu to położone niemal nad samą rzeką centrum kultury KontenerART oraz pawilon Nowa Gazownia, zbudowany w miejscu, gdzie kiedyś rzeka płynęła. W tym ostatnim można zobaczyć kilka wystaw prezentujących problematykę wody w mieście z różnych perspektyw. Można obejrzeć zarówno obrazy i grafiki, jak i rozwiązania technologiczne związane z tym tematem. Dla najmłodszych przygotowano interaktywną prezentację Kids Design Space.

Inspiracją dla wszystkich poznaniaków jest instalacja “Rzeka kwiatów” na Placu Wolności, która pojawiła się w pierwszej części festiwalu, gdy projektanci i architekci między innymi z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i oczywiście Polski dzielili się swoimi pomysłami na rzekę w mieście.

W drugiej połowie festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach projektowych metodą “design thinking” (czwartek, 18 maja), których celem będzie wypracowanie wizji dla nadwarciańskich terenów. Tego samego dnia gimnazjaliści będą mogli wziąć udział w zajęciach, podczas których uczestnicy zastanowią się, jak wygląda świat pojedynczej kropli, a jakie życie może toczyć się w kałuży. Kolejnego dnia (piątek, 19 maja) odbędzie się edycja dla licealistów.

Kulminacja nastąpi w sobotę 20 maja, gdy odbywa się Noc Muzeów. Organizatorzy zaproponowali między innymi dwa spacery z aktywistami miejskimi: Jakubem Głazem (Modernizm poznański) i Frankiem Sterczewskim (Z perspektywy rzeki). W School of Form odbędzie się “Noc z designem”, która rozpocznie się już o godzinie 15. Na Chwaliszewie będzie można zagrać w gry planszowe, a w Nowej Gazowni opanować sztukę sitodruku i wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich po wystawach.

– Staramy się mówić o designie, jako o sposobie rozwiązywania problemów i podnoszeniu jakości życia ludzi. W tym roku jesteśmy “Urzeczeni” rzeką Wartą, w kolejnych latach będzie się zajmować żywiołem ziemi i powietrza. Już teraz zapraszamy – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu i szefowa fundacji Made in Art, będącej głównym organizatorem.

Poznań Design Festiwal został dofinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełen program Poznań Design Festiwal na stronie www.poznandesignfestiwal.pl i na profilu Facebook www.facebook.com/PoznanDesignFestiwal

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *