Postaw na elegancję, postaw na fascynatory

Przez wiele lat fascynatory były nieodłącznym elementem garderoby każdej stylowej damy. W latach 70 ustąpiły miejsca innym trendom w modzie, dzisiaj powracają do łask. W rozmowie z Ewą Okularczyk projektantką oraz twórczynią, o modzie, trendach i historii fascynatorów rozmawia Piotr Chabzda.

Skąd narodziła się pasja związana z tworzeniem fascynatorów?

Moja przygoda z fascynatorami zaczęłam się bardzo banalnie. Poszłam na warsztaty fascynatora. Chciałam uszyć nakrycie głowy dla siebie. Zawsze miałam duszę artystyczną. Tworzenie było nieodłączną częścią mnie. Kiedy zobaczyłam ogłoszenie o warsztatach pomyślałam  fajnie, chciałabym mieć takie nakrycie nigdzie go nie kupie, więc muszę uszyć je sama. Po warsztatach okazało się, że moje koleżanki też chcą mieć takie dodatki..zaczęłam im je szyć. Grono kobiet się rozrastało samoczynni

14021604_562000870673504_7779555343817503205_n

Jak wygląda proces ich tworzenia?

Proces zaczyna się od projektu.  Zaczynam od rozmowy z klientka o jej kreacji, dodatkach, fryzurze. O tym, co lubi, a czego nie.. Przymierzamy modele, które odpowiadać mogą klientce i wybieramy ten najbardziej pasujący do urody i potrzeb. W tym czasie w głowie rysuje siebie wstępny projekt, który przedstawiam klientce.

Bywa także, że mam klientki z innego końca Polski lub zagranicy. Wtedy omawiamy projekt mailowo. Jest to proces dużo trudniejszy, ale wykonalny. Proszę wtedy o zdjęcia stroju, danej osoby, dodatków i proponuję projekt.

Mam także sklep internetowy, na którym można znaleźć już gotowe modele i wybrać dla siebie ten, który podoba się najbardziej. Projekty te powstają na skutek inspiracji najnowszymi trendami mody, ulicą, sztuką także jest dość duża różnorodność modeli i każdy może znaleźć coś dla siebie.

DSC_0423-727x648

Kolebką fascynatorów jest Wielka Brytania i historyczne turnieje w Ascot. To tam narodził się trend-kultura noszenia wyszukanych nakryć głowy. Jak jest w Polsce?

W Polsce moda na noszenie fascynatorów się zaczęła, aczkolwiek jeszcze jesteśmy na wstępnym etapie. Myślę, że kobiety pokochały fascynatory. Powoli rozumieją, że jest to pewnego rodzaju szczególny dodatek, a nie tylko fanaberyjna biżuteria. Pokolenie mojej babci traktowało nakrycia głowy bardzo niezwykle. Młoda kobieta wchodząca w dorosłe życie dostawała od swojej mamy kapelusz.. To był prezent na który każda młoda dama czekała. Panie miały specjalne kuferki do przechowywania nakryć. Kobiety zakładały kapelusze na wszystkie ważniejsze wydarzenia w rodzinie. Nakrycie głowy to wyraz szacunku do danej sytuacji, ludzi warto o tym pamiętać.

12208627_451018441771748_8892705440078380871_n

Kto najczęściej kupuje u Pani fascynatory?

Grono moich klientek jest bardzo zróżnicowane. Najczęściej jednak są to panny młode i ich mamy, przyszłe teściowe. Coraz częściej młode kobiety rezygnują z welonów i jest to dobra alternatywa. Toczek z woalką na twarzy wygląda niezwykle wytwornie. Mamy młodej pary także tego dnia chcą wyglądać wyjątkowo. Jest to dodatek, który z pewnością wyróżnia kobiety z tłumu.

Niewątpliwe moje klientki są odważne, nie bojące się bawić modą. Jednakże grono Pań cały czas się powiększa i to bardzo cieszy.

W powszechnym mniemaniu kobieta nosząca wymyślny kapelusz, bądź inne okrycie głowy jest utożsamiana z luksusem, bogactwem. Czy zgadza się Pani z tym stwierdzeniem?

Być może istnieje takie przekonanie. Kiedyś zawód modysty był luksusowy. Tak jak wcześniej wspominałam, otrzymanie pierwszego kapelusza przez młoda kobietę było niezwykłym wydarzeniem. Mamy jednak dziś czasy, gdzie nakrycia głowy, szczególnie w Polsce, mają dość przystępne ceny. Myślę, że każda kobieta może sobie pozwolić na tego typu dodatek. Bywa oczywiście tak, że nakrycie głowy jest droższe od sukienki, ale proszę pamiętać, że właśnie ten dodatek tworzy kobietę niezwykle wyjątkową.

13902730_842336269199370_9074662955328591565_n

Co może przekonać Polki do noszenia fascynatorów?

Każda z nas chce być wyjątkowa, więc myślę, że jest to dość silny argument. Kobieta w nakryciu Glowy nie przejdzie niezauważona. Warto pamiętać także, że nakrycie głowy wyraża szacunek do drugiej osoby i do wydarzenia. Poza tym, obecnie istnieje silny trend personalizacji i indywidualności. Dlatego zachęcam klientki, do projektów, które będą idealnie dopasowane do ich osobowości i jednocześnie współgrały z całością kreacji.. Niewątpliwie nakrycie głowy dodaje nam elegancji i nonszalancji.

Jakie były najciekawsze projekty, które Pani zrealizowała?

Miałam kilka takich projektów. Na początku mojej działalności dostałam propozycję zaprojektowania prezentacji miasta Poznania na Tragach Nieruchomości w Cannes. To był zaszczyt ,wielkie wyróżnienie i ciekawy start! Powstały duże, niebieskie fascynatory w kolorze loga Poznań Know How oraz srebrny cylinder z granatowymi dodatkami charakteryzujący Okrąglak w Poznaniu.

Niezwykłą przyjemnością była dla mnie praca nad projektem nakrycia głowy dla Justyny Steczkowskiej. Był to piękny czarny cylinder z piórami przygotowany na spektakl „Śpiewnik Pana Wasowskiego” w Teatrze Syrena.

Kolejnym ciekawym projektem była sesja zdjęciowa z inspirowana filmem „Wielki Geatsby”. To był projekt przy współpracy z showroomem KSIS z Warszawy. W rolę modelki wcieliła się Ewa Wojciechowska, która kocha retro stylizacje. To była prawdziwa przyjemność, piękne.

4-727x545

Czy noszenie fascynatorów przystoi każdej kobiecie?

Oczywiście! Tu chyba niewiele mogę dodać. Każdą kobietę, w każdym wieku jestem w stanie przekonać do nakrycia głowy.. Wystarczy dobrać odpowiedni model.

Czy takie nakrycia głowy nadają się na każdą okazję?

Okazji w których możemy sobie pozwolić na nakrycia głowy jest coraz więcej. Z pewnością możemy zakładać je na wesela, imprezy rodzinne, czy firmowe. Należy jednak pamiętać, że kapelusz ściągamy tuz po wejściu na salę, a  fascynator może pozostać na naszej głowie do końca imprezy.

Coraz częściej w zaproszeniach na wyścigi konne, czy turnieje golfowe pojawia się informacja o obowiązku nakrycia głowy. Zatem tutaj także musimy się trzymać  wyznaczonej etykiety.

W swojej ofercie mam tez mniejsze ozdoby, opaski, spinki, które możemy założyć na imprezy w klubie lub na co dzień.

Dziękuję za uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *