Piękne i pożyteczne – żywe filtry powietrza

Domowe rośliny doniczkowe to piękne żywe ozdoby naszych mieszkań. Poprawiają nam nastrój i wnoszą pierwiastek życia – tak niezbędny w betonowym świecie. Mają także pozytywny wpływ na nasze zdrowie – tworzą korzystny mikroklimat. Produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, podnoszą wilgotność i jonizują powietrze…. ale to nie koniec ich pozytywnych właściwości. Niektóre z nich to doskonałe filtry szkodliwych substancji zawartych w powietrzu – potwierdzają to badania NASA.

Autor: Sławomir Moty

Kosmiczne badania na roślinach
Tak, brzmi to nieprawdopodobnie, ale NASA od dawna interesuje się roślinami! Badania przeprowadzone przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej miały na celu opracowanie metody utrzymania czystego powietrza na stacjach kosmicznych – m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie rozszczelnienie kadłuba przez toksyny miałoby katastrofalne skutki. Wykorzystano w tym celu 27 roślin i badano, które z nich najefektywniej zatrzymują i neutralizują szkodliwe związki w powietrzu – m.in. trichloroetylen, benzen i formaldehyd, a także amoniak, toluen, ksylen, a nawet tlenek węgla (czad). Po opublikowaniu wyników okazało się, że kosmiczne badania mają całkiem ziemskie zastosowanie. Dowodzą, że wiele z popularnych domowych roślin doniczkowych to doskonałe filtry powietrza, nie tyle kosmicznych zanieczyszczeń, ale całkiem ziemskich toksyn, często występujących w naszych mieszkaniach – m.in. wydobywających się z elementów budowlanych, domowego sprzętu elektronicznego, tapet, wykładzin, itd. Mimo że badania przeprowadzono ponad 30 lat temu, to nadal są aktualne, a do listy roślin oczyszczających powietrze dodawane są wciąż nowe gatunki. Po skończonych badaniach dla NASA, dr Bill C. Wolverton kontynuował je we własnej firmie badawczej. Temat ten był także analizowany przez liczne uniwersytety z całego świata. Dzisiaj lista liczy już 50 gatunków – my przestawiamy 10 najpopularniejszych.

10 najpopularniejszych zielonych filtrów
Skrzydłokwiat – zwany także lilią pokoju neutralizuje benzen, formaldehyd, trichloroetylen. To jeden z najskuteczniejszych zielonych filtrów.

skrzydłokwiat fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
Bluszcz – najpopularniejsze domowe pnącze neutralizuje benzen, formaldehyd, toluen i ksylen.

KJV Odense

Gerbera – nie dość, że pięknie kwitnie, to neutralizuje benzen, formaldehyd, tri chloroetylen.

gerbera fot. Flora Dania
Fikus (różne gatunki) – neutralizują formaldehyd, zwłaszcza ten w dymie papierosowym.

fikus fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
Draceny (różne gatunki) – neutralizują benzen, formaldehyd, trichloroetylen, toluen i ksylen.

dracena fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
Scindapsus – znany także jako epipremnum doskonale neutralizuje formaldehyd.

scindapsus fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
Sansewieria – zwana „palcami teściowej” skutecznie neutralizuje formaldehyd.

sansevieria fot. Flora Dania
Nefrolepsis – popularna „paprotka” neutralizuje formaldehyd, toluen i ksylen. Nikogo nie powinno dziwić, że rośnie w każdej przychodni zdrowia.

aglaonema fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk

Zielistka – roślina niegdyś bardzo popularna w każdym domu neutralizuje formaldehyd.
zielistka fot. Flora Dania

Źródła toksyn
benzen – oleje, farby, tworzywa sztuczne, pestycydy, dym papierosowy
formaldehyd – pianki izolacyjne, sklejki, płyty wiórowe, impregnaty
trichloroetylen – rozpuszczalniki, farby, lakiery, kleje, tusze w drukarkach
ksylen – barwniki, detergenty, odświeżacze powietrza
toluen – rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach – otoczmy się więc roślinami, aby mieć czyste powietrze i lepsze samopoczucie. Na każde 10 m2 powierzchni powinna przypadać co najmniej jedna duża roślina doniczkowa lub cztery mniejsze. Uwaga! Większość roślin produkuje tlen tylko w dzień, a w nocy go pobiera! Dlatego nie ustawiaj ich zbyt wielu w sypialni!

Tekst: Sławomir Moty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *