Optymistyczne kino festiwalowe

W czwartek, 13 października, kolejne filmy konkursowe Festiwalu Filmów Optymistycznych w Częstochowie.

W pierwszym bloku konkursowym zobaczymy cztery filmy dokumentalne. Każdy z nich z pewnością będzie optymistyczny, ale przekaże widzom inny morał. Pierwszy, „Uciec na Pitcairn” w reżyserii Marka Ułan-Szymańskiego, przeniesie nas do wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, w którym mieszka tylko 50 mieszkańców. Po projekcji  spotkanie z reżyserem. W kolejnym filmie pt. „Kac” twórcy poszukają odpowiedzi na pytanie, czy kac ma większy sens. Poznamy również parę niezwykłych iluzjonistów, których najpierw zobaczymy  w dokumencie „Czarująca para”, a następnie na żywo w trakcie spotkania po filmie. Wieczorem, po zakończeniu czwartkowych projekcji, bohaterowie filmu wystąpią ze specjalnym pokazem iluzji w klubie festiwalowym Cafe Belg.

czestochowa

Debiut - miłossc 3

kac-ok

planeta singli

poswiec wawie

uciec na p-ok

warto zyc

„Warto żyć” to film, którego sama nazwa wydaje się optymistyczna. Opowiada o kobiecie chorej na stwardnienie zanikowe boczne, która mimo choroby korzysta z życia w pełni, a nawet bardziej… Z widzami spotka się reżyserka tego filmu Monika Mieleń, której aż cztery filmy biorą udział w tegorocznym konkursie.

 

Na koniec pierwszego bloku filmowego zobaczymy dokument jednego z laureatów tegorocznej Honorowej Złotej Ryby Krzysztofa Kasprzaka pt. „Częstochowa lat 90 XX wieku”. Kasprzak po raz kolejny udokumentował historię miasta i regionu, tym razem w okresie ostatniej dekady zeszłego tysiąclecia. Reżyser spotka się z widzami bezpośrednio po projekcji.

W drugim bloku konkursowym zobaczymy fabułę „Poświęć Warszawie trochę czasu”, czyli filmową wycieczkę po stolicy, a także dokument „Debiut-miłość”, który towarzyszy pierwszemu dziecięcemu zauroczeniu. Na koniec pełnometrażowa komedia „Planeta singli” w reżyserii Mitji Okorna.

Blok III, 16:00

Uciec na Pitcairn // film dok. 64 min. reż. Marek Ułan-Szymański

Kac // film fab. 18 min. reż. Maciej Buchwald

Czarująca para // film dok. 13 min reż. Barbara Jendrzejczyk

Warto żyć // film dok. 15 min. reż. Monika Meleń

To, czego chcę // film fab. 30 min. reż. Damian Kocur

Częstochowa lat 90 XX wieku // film dok. 30 min. reż. Krzysztof Kasprzak

 

Blok IV, 19:00

 

Poświęć Warszawie trochę czasu // film fab. 4 min. reż. Nadia i Sara Szymańskie

Debiut-miłość // film dok. 4 min. reż. Sylwia Rosak

Planeta singli // film fab. 136 min. reż. Mitja Okorn