Ogród w butelce

Butelkowe miniaturowe ogrody zdobywają coraz szerszą popularność: ograniczone szklanymi ściankami aranżacje odwzorowują tropikalne dżungle, piaszczyste pustynie lub bardziej nam bliskie pełne mchów i paproci polskie lasy. Pieczołowicie zaprojektowane i wykonane kompozycje są w dużej mierze samowystarczalne, nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak rośliny doniczkowe i stanowią wspaniałą ozdobę, która będzie współgrać zarówno z tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzonym wnętrzem.

Tekst: Łukasz Skop

Szkło i zieleń

Do stworzenia roślinnych kompozycji w szkle najlepiej nadają się naczynia o cienkich i przezroczystych ściankach – takich, które nie będą ograniczały dostępu słońca niezbędnego roślinom do wzrostu. Dla miniogrodów naśladujących lasy deszczowe, złożonych z oplątw, storczyków i bromelii idealne będą naczynia szczelnie zamknięte szklaną pokrywką lub korkiem. Utrzymają one wysoką wilgotność powietrza sprzyjającą roślinom. Podłoże wykorzystane w takich kompozycjach powinno być bardzo przewiewne i przepuszczalne, tak by umożliwiało swobodny dopływ powietrza do korzeni roślin, a tym samym nie sprzyjało rozwojowi pleśni i grzybów. W szczelnie zamykanym naczyniu na samym dnie umieść grubą warstwę drenażu – keramzytu, żwirku lub grysu, a torfowe podłoże wymieszaj z niewielką ilością węgla drzewnego. Smukłe naczynia o wąskiej szyjce prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, jednak obsadzenie ich roślinami może rodzić trudności. Wykorzystaj wtedy drewniane pałeczki – uchwyć nimi sadzonki i umieść je wewnątrz naczynia. Szeroką, otwartą misę lub szklany wazon możesz obsadzić roślinami o niewielkich wymaganiach: odpornymi sukulentami i kaktusami. Rośliny te nie potrzebują do wzrostu dużej ilości wody i składników odżywczych, dlatego niewielkie doniczki, w których rosną możesz zagłębić w czystym piasku wypełniającym naczynie. Taki pustynny szklany ogródek będzie wyjątkowo bezobsługowy – nieprędko stanie się zbyt ciasny dla wolno rosnących kaktusów.

Szczególnie pięknie i naturalnie wyglądają kompozycje złożone z naszych rodzimych gatunków roślin, w tym mchów i miniaturowych paproci, do których częstym dodatkiem są siewki polskich drzew i krzewów. Regularnie przycinane i formowane przez wiele lat mogą tworzyć udane aranżacje w szklanych naczyniach, mimo swoich znacznie większych rozmiarów jakie osiągają w naturze.

Opieka nad szklanym rajem

Zanim zamkniesz szczelnie naczynie spryskaj świeżo posadzone rośliny miękką wodą, a ze ścianek naczynia zmyj resztki ziemi. Pozwól, by nadmiar wody odparował. W zamkniętym w szkle ogrodzie z czasem stworzy się miniaturowy i samowystarczalny ekosystem. Zamkniętych butelek nie trzeba otwierać: nie ucieka z nich wilgoć, a butwiejące liście dostarczają dwutlenku węgla. Do konieczności otwarcia butelki lub słoja może doprowadzić jednak nadmierny wzrost roślin (które należy przyciąć) lub rozwój patogenów grzybowych (pomoże kilkudniowe wietrzenie).

Niezwykle istotnym jest wybór właściwego miejsca, w którym ustawisz butelkowy ogród. Nigdy nie stawiaj go w bezpośrednim słońcu: temperatura wewnątrz naczynia błyskawicznie poszybuje w górę, a rośliny mogą ulec poważnym poparzeniom. Światło dzienne zawsze powinno być lekko przefiltrowane lub ograniczone, np. przez firankę lub żaluzję.

Ozdobne rośliny zamknięte w szklanym naczyniu stworzą wspaniałą i niewymagającą, fascynującą w obserwacji kompozycję. Niezależnie od pory roku, w szklanym ogrodzie zawsze odnajdziesz pełnię lata. W końcu to esencja ogrodu zamknięta w butelce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *