Ogród na ścianie biura lub mieszkania

Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnej uprawy roślin na parapetach i szukamy alternatywnych, ciekawych rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie zieleni do wnętrza. Z pomocą przychodzi nam cały szereg rozwiązań o różnym stopniu skomplikowania, estetyki i ceny

Tekst: Anna Sikora-Stachurska

www.fajneogrody.pl

Najprostszym rozwiązaniem są modułowe systemy do samodzielnego montażu składające się z systemu naściennych mat lub skrzyń przystosowanych do sadzenia i uprawy roślin. Moduły możemy dowolnie zestawiać i komponować. Rozwiązanie modułowe jest zazwyczaj zintegrowane z systemem automatycznego nawadniania i nawożenia roślin.

O ile dysponujemy większymi funduszami, możemy zlecić wykonanie zielonej ściany fachowcom. Profesjonaliści zaproponują odpowiednią technologię wykonania oraz dobiorą gatunki roślin odpowiednie do warunków panujących w naszym wnętrzu, zadbają także o estetykę kompozycji.

Alternatywnym dla rozwiązań montowanych na stałe są rozwiązania mobilne: ściany mobilne oraz tzw. żywe obrazy do zawieszenia, zamontowania na ścianie.

Ściany mobilne mają postać paneli wykonanych w technologii zielonej ściany, które dzięki zamontowanym kółkom można przemieszczać zgodnie z zapotrzebowaniem. Panele są zintegrowane z systemem nawadniania i dają pełen komfort użytkowania.

Żywe obrazy to rozwiązanie niezwykle popularne w ostatnich latach. Wykonuje się je bazie chrobotka reniferowego montowanego na sztywnym podłożu i oprawia w dekoracyjne ramy. Chrobotek reniferowy jest często barwiony na różne kolory, dzięki czemu paleta efektów możliwych do osiągnięcia jest szeroka. Na bazie technologii żywych obrazów wykonuje się często tzw. żywe napisy i odwzorowuje grafiki np. firmowego logo. Ponieważ chrobotek jest specjalnie preparowany i suszony, żywe obrazy są w praktyce bezobsługowe.

Żywe ściany na balkonie i elewacji budynku

Wertykalne ogrody są świetnym rozwiązaniem dla warunków miejskich. Zajmują mało miejsca i nie zabierają cennego gruntu, a jednocześnie zdobią i poprawiają mikroklimat. Podobnie jak w przypadku wnętrz, amatorzy zewnętrznych zielonych ścian mają do wyboru rozwiązania o różnym stopniu zaawansowania i poziomie cenowym.

Tradycyjne ogrody wertykalne na zewnętrznych ścianach budynków są w polskim klimacie dość ryzykownym przedsięwzięciem. Mimo zastosowania najnowszych technologii istnieje spore ryzyko przemarzania części roślin w ostrzejsze zimy. Dużym wyzwaniem jest także efektywne nawadnianie większych powierzchni zielonych ścian. Mimo to coraz więcej tego typu inwestycji pojawia się w polskich miastach. Uprawy roślin w formie wertykalnej mają dużo większe szanse powodzenia na zacisznych elewacjach balkonów czy tarasów lub na osłoniętym patio.

We własnym zakresie można się pokusić o montaż gotowego systemu modułowego, podobnego jak w przypadku wnętrz, złożonego z systemu skrzyń. Miłośnicy recyklingu i tanich rozwiązań spod znaku „zrób to sam” chętnie sięgają po europalety, które po niewielkich modyfikacjach doskonale nadają się do uprawy roślin sezonowych, szczególnie warzyw i ziół. W sprzedaży znajdziemy tzw. maty kieszeniowe stosowne np. do uprawy truskawek lub poziomek, które można zawiesić w dowolnym miejscu na ścianie.

 

Specyfika uprawy wertykalnej

Uprawa wertykalna jest bardzo efektownym rozwiązaniem. Aby cieszyć się roślinami, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy stosowaniu tego typu rozwiązań. Niezwykle istotna jest izolacja uprawy roślin od ściany budynku, na którym montujemy system wertykalny. Źle wykonana, nieszczelna lub jej brak będą prowadzić do powstawania zapoceń, zawilgoceń, rozwoju pleśni i grzybów. Kolejną istotną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest system nawadniający, tak w aspekcie skutecznego nawadniania, jak i szczelności. System powinien również dawać możliwość nawożenia roślin. Ponieważ podłoże w uprawie wertykalnej przesycha znacznie szybciej, konieczna jest stała kontrola wilgotności.

Rośliny do ogrodu wertykalnego

Warunkiem udanej uprawy wertykalnej jest odpowiedni dobór gatunków, gdyż nie wszystkie rośliny nadają się do tego celu.

W przypadku ogrodów zewnętrznych najlepiej sprawdzą się byliny i małe krzewy. Polecane gatunki to m.in.: krwawnik pospolity, przywrotnik ostroklapowy, niezapominajka kaukaska, goździk kropkowany, funkie, żurawki, bergenia, przetacznik kłosowy, kostrzewa sina, macierzanka, barwinek, trzmielina, irga, dereń rozłogowy, tawuła japońska.

W amatorskiej uprawie sezonowej doskonale sprawdzają się truskawki, poziomki i zioła.

We wnętrzach sprawdzą się m.in.: zielistka, maranta, peperomia, filodendron, skrzydłokwiat, anturium, pilea czy zanokcica.

Zdjęcia: Fotolia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *