Odkryj Lubuskie

Ponad 500 jezior, piękne lasy z parkami krajobrazowymi i narodowymi, 252 zamki i pałace, najpiękniejszy festiwal muzyczny na świecie – w wakacje odwiedź Lubuskie! Zakochasz się od pierwszego spotkania.

Tekst: Redakcja

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Lubuskie wciąż posiada niczym nieskażoną przyrodę. – Ponad połowa powierzchni naszego województwa to lasy z obszarami cennymi przyrodniczo. Mamy ponad 500 jezior, które kuszą czystością wody. Turystyka to jeden z największych potencjałów, na którym opieramy nasz rozwój – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Lubuskie ma największą lesistość w Polsce i najmniejsze zaludnienie. Unikatową florę i faunę ochraniają dwa parki narodowe, siedem parków krajobrazowych i aż 64 rezerwaty przyrody. Region z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej szlaków pieszych i wodnych, które sprawiają, że każdy odwiedzający znajdzie tu wyjątkowy zakątek. Lubuskie to także raj dla wędkarzy! – W lokalnych wodach występuje ponad 50 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce. Już ten fakt świadczy o wyjątkowości fauny wodnej. Oczywiście wędkować można nad wieloma zbiornikami i rzekami w Polsce, ale tylko w Lubuskim są one położone w otoczeniu tak pięknych i czystych lasów – przekonuje dr Łukasz Cieślik z Uniwersytetu Szczecińskiego, ichtiolog i przyrodnik.

Lubuskie to także około 250 obiektów architektury rezydencjonalnej. To m.in.: Pałac Książęcy w Żaganiu, Pałac w Mierzęcinie, Zamek Królewski w Międzyrzeczu, renesansowy pałac w Siedlisku czy XVIII-wieczny pałac w Wiechlicach. Na lubuskim szlaku pałaców i dworów jest 50 obiektów dostępnych turystycznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *