Nowe życie stuletniej kamienicy

Od wielu lat warszawska Praga zmienia swoje oblicze. Kamienica przy ul. Stalowej 52 doskonale wpisuje się w trend rewitalizacji dzielnicy, która przez wiele lat była omijana przez warszawiaków. W odrestaurowanym 100-letnim budynku Katarzyna Ożóg i Magdalena Walenczak-Allain otworzyły butikowy hotel i klimatyczną restaurację – miejsce dzisiaj już mocno rozpoznawalne na hotelarskiej i gastronomicznej mapie stolicy.

Tekst: Piotr Chabzda

Kamienica przy ul. Stalowej 52, w której obecnie znajduje się  Aparthotel i Artbistro Stalowa 52, powsta­ła w 1912 r. Przetrwała okres wojenny, ale kolejne lata nie obeszły się z nią łaskawie.  Na szczęście obecni właściciele Stalowej 52 ujrzeli w tym zrujnowanym budynku potencjał i postanowili tchnąć w niego nowe życie.

_R1_2569-HDR  _R1_2735-HDR   _R1_3518-HDR    IMG_8490 IMG_8534 IMG_8580

IMG_8664

IMG_8785

Skąd narodził się pomysł na stworzenie w tym miejscu hotelu? – Powodów oczywiście było kilka, po pierwsze  od dawna myślałyśmy o tym, żeby wspólnie zrobić jakiś ciekawy projekt, po drugie widziałyśmy w Pradze olbrzymi potencjał, a po trzecie sama kamienica wydała nam się na tyle ciekawym obiektem, że postanowiłyśmy zaryzykować i właśnie w tym miejscu zrealizować nasz plan na wspólny biznes – wspominają właścicielki kamienicy.

zdjciehotelu3

Początki nie były łatwe. Przeprowadzenie remontu, prace wykończeniowe w pokojach, dopracowywanie koncepcji, która zmieniała się kilkakrotnie w trakcie trwania projektu były nie lada wyzwaniem. – Musimy przyznać, że miałyśmy kilka momentów, kiedy zadawałyśmy sobie pytanie, czy warto inwestować i rozwijać to miejsce, ale dzisiaj z perspektywy czasu jesteśmy dumne z tego, co udało nam się stworzyć – mówi Magdalena Walenczak-Allain. – Mamy butikowy hotel, w którym zachowałyśmy wiele elementów z oryginalnego wyposażenia kamienicy. Piece, drewniane podłogi, stare drzwi, stara cegła to tylko część z rzeczy, które udało nam się uratować. Części pokoi hotelowych nadałyśmy nowoczesnego, loftowego charakteru. Pozostała została zaprojektowana w bardziej klasycznym stylu, ale każdy pokój zachwyca detalami i oryginalnym klimatem – dodaje.

_R1_3092-HDR

_R1_3164-HDR

_R1_2666-HDR

Pokoje na Stalowej są bardzo przestronne i komfortowo wyposażone. Goście doceniają w nich wysoki standard hotelowy, z jednoczesnym dużym poczuciem swobody i nieszablonowości miejsca.

– Bardzo nas cieszy również to jak dobrze jest odbierana nasza restauracja Artbistro Stalowa 52. Gości zaskakuje i oczarowuje szklane patio wkomponowane w ceglane ściany praskiego podwórka, ale przede wszystkim odwiedzają nas i wracają do nas ze względu na jedzenie i świetną obsługę. W naszej karcie położyliśmy nacisk na dania z dziczyzny, domowe makarony i ciekawe połączenia smaków – mówi Katarzyna Ożóg.

IMG_2804

Na co dzień Stalowa to cały zespół ludzi, którzy tu pracują i odpowiadają za charakter i atmosferę miejsca.  – Bardzo zależy nam na tym, żeby nasi pracownicy dobrze czuli się w swoim miejscu pracy i żeby nasi goście mieli poczucie komfortu, ale jednocześnie dyskretnej pomocy ze strony obsługi – mówią właścicielki. – Cały czas rozwijamy nasz potencjał eventowy, wynajmując wnętrza na promocje produktów, spotkania firmowe, śniadania i konferencje prasowe. Wiemy, że przed nami jeszcze dużo pracy, ale staramy się cieszyć z każdego sukcesu i z każdej pozytywnej opinii – dodają.

IMG_2747

Wyjątkowa Stalowa 52 przyciąga nie tylko biznesmenów i smakoszy kulinarnych. – Mamy spore grono gości, którzy odwiedzają nas regularnie. Chwalą sobie restaurację i wydarzenia artystyczne: comiesięczne wernisaże oraz koncerty na żywo – mówią właścicielki. – Wspieramy młodą sztukę. W naszej restauracji wystawiamy dzieła młodych, zdolnych artystów. Chcemy oswoić z nią ludzi. Dać im szansę obcowania ze sztuką w naturalnych, niezobowiązujących warunkach.

We wnętrzach ApartHotelu organizowane są sesje zdjęciowe, wystawy, spotkania autorskie. Stalowa emanuje pozytywnym klimatem i profesjonalną, acz nieformalną atmosferą, a ludzie, którzy tam pracują i tworzą projekt Stalowa 52 – zarażają optymizmem, dbając o każdego gościa w wyjątkowy sposób.

www.stalowa52.pl