Nie tylko dla miłośników jeździectwa. Stadnina Koni Runowo

Na Pomorzu, w pobliżu jeziora Runowo, w sąsiedztwie lasów znajduje się Stadnina Koni Runowo. Założona przez Piotra Miśkowicza, miłośnika koni i jeździectwa, z powodzeniem działa od przeszło 20 lat. 

– Nasz obiekt zajmuje obszar 20 hektarów, z czego 12 ha to pastwiska przeznaczone na wypas dla koni – opowiadają właściciele Stadniny Koni Runowo. – Do celów treningowych udostępniamy trzy ogrodzone place, w tym duży maneż piaszczysty z kompletem przeszkód, mały czworobok piaszczysty o wymiarach 20×40 z literami oraz duży plac trawiasty.

To prawdziwa gratka zarówno dla miłośników jazdy konnej, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z jeździectwem.

Sztuki tej uczą doświadczeni instruktorzy jazdy konnej, którzy z pokorą i dumą kultywują tradycję zapoczątkowaną przez Piotra Miśkowicza. To on w 1996 roku założył w Runowie stadninę. Prowadził tu hodowlę, a konie sprzedawał zarówno klientom z kraju, jak i z zagranicy.

– Oprócz hodowli, pan Piotr dzielił się z nami swą pasją, jaką było samo jeździectwo. Organizowane w Stadninie jazdy konne, rajdy, a także możliwość startów w zawodach rangi regionalnej przyciągały do Runowa kolejnych adeptów sztuki jeździeckiej – opowiadają właściciele.

Niemal od początku istnienia stadnina zaprasza na obozy jeździeckie i wakacje w siodle. To nie tylko nauka jazdy konnej, ale także zajęcia w stajni, nauka powożenia czy lekcja woltyżerki. Zajęcia dostosowane są do poziomu zaawansowania uczestników, od początkujących do bardziej wtajemniczonych. W ofercie znajdują się również zajęcia dla osób, które traktują jeździectwo jako dyscyplinę sportową. Co ważne obiekt dysponuje miejscami noclegowymi. Część pokoi znajduje się bezpośrednio nad stajnią, część w osobnym budynku.

W ciągu roku stadnina zaprasza na weekend w siodle. To świetna okazja, by nauczyć się jazdy konnej, poćwiczyć warsztat albo po prostu odpocząć od zgiełku miasta.

W stadninie prowadzone są również klasyczne lekcje jazdy konnej. W ofercie znajdziemy również rekreacyjne jazdy na maneżu.

Stadninę Koni Runowo warto odwiedzić również ze względu na interesującą okolicę. Okoliczne lasy to oaza spokoju odpowiednia do organizowania pieszych i rowerowych wycieczek. Nieopodal znajduje się również Rezerwat Przyrody Grodzisko Runowo. Jego bogactwo to nie tylko podlegające ochronie gatunki drzew (m.in. dęby o ponad trzymetrowych obwodach), ale również pozostałości słowiańskiego grodziska wraz z osadą i cmentarzyskiem kurhanowym nad rzeką Pogorzelicą.

Tekst: Ewelina Potocka / dziennikarka Radia Gdańsk

Zdjęcia: Łukasz Stafiej

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *